Regional Districts

Thompson-Nicola

Thompson-Nicola (Regional District)

Incorporated 24-Nov-1967
Mailing Address 300 - 465 Victoria Street, Kamloops, BC, V2C 2A9
Street Address 300 - 465 Victoria Street
Phone 250-377-8673
Fax 250-372-5048
Region Thompson / Shuswap / Columbia, BC

Elected Officials

NamePositionElectoral Area or Municipality
John RantaChair - MunicipalCache Creek (Village)
Rick BerriganDirector - MunicipalChase (Village)
Ken ChristianDirector - MunicipalKamloops (City)
Dieter DudyDirector - MunicipalKamloops (City)
John HarwoodDirector - MunicipalClearwater (District)
Jack JeyesDirector - MunicipalAshcroft (Village)
Tina LangeDirector - MunicipalKamloops (City)
Jessoa LightfootDirector - MunicipalLytton (Village)
Neil Leonard MenardDirector - MunicipalMerritt (City)
Peter MilobarDirector - Municipal
Al RaineDirector - MunicipalSun Peaks (Mountain Resort Municipality)
Jim RivettDirector - MunicipalClinton (Village)
Arjun SinghDirector - MunicipalKamloops (City)
Robin SmithDirector - MunicipalLogan Lake (District)
Virginia SmithDirector - MunicipalBarriere (District)
Pat WallaceDirector - MunicipalKamloops (City)
Denis WalshDirector - MunicipalKamloops (City)
Ronaye ElliottDirector - Electoral AreaElectoral Area J (Copper Desert Country)
Ken GillisDirector - Electoral AreaElectoral Area L (Grasslands)
Herb GrahamDirector - Electoral AreaElectoral Area N (Beautiful Nicola Valley-South)
William KershawDirector - Electoral AreaElectoral Area O (Lower North Thompson)
Willow MacdonaldDirector - Electoral AreaElectoral Area B (Thompson Headwaters)
Randy MurrayDirector - Electoral AreaElectoral Area M (Beautiful Nicola Valley-North)
Steven RiceDirector - Electoral AreaElectoral Area I (Blue Sky Country)
Mel RothenburgerDirector - Electoral AreaElectoral Area P (Rivers and the Peaks)
Carol SchafferDirector - Electoral AreaElectoral Area A (Wells Gray Country)
Sally WatsonDirector - Electoral AreaElectoral Area E (Bonaparte Plateau)

Staff

NamePositionProfessional Category(s)
Sukh Gill *Chief Administrative OfficerChief Administration
Doug RaeDirector of FinanceFinancial Administration
Carolyn Black ‡, ¿Director of Legislative ServicesCorporate Administration
Elections
Information & Privacy Coordination
Records & Information Management
Arden BoltonManager of Utility ServicesEnvironmental Services
Tony BoltonBuilding InspectorBuilding Technology/Inspection
Planning & Development
Randy CastleManager of Technology ServicesGeographic Information Systems
Information Technology
Jake DevlinDirector of Environmental ServicesEnvironmental Services
Keir GervaisEmergency Program CoordinatorEmergency Preparedness/Planning
Allysa GredlingExecutive Assistant to CAOOffice Administration
Judy MooreChief LibrarianLibrary Services
Regina SadilkovaDirector of Development ServicesPlanning & Development
Debbie SellDirector of Human ResourcesHuman Resources
Ron StorieDirector of Community ServicesPlanning & Development
Jamie VieraManager Environmental Health ServicesEnvironmental Services
Victoria WellerFilm CommissionerInformation Technology
* = Chief Administration
† = Chief Financial Officer
‡ = Corporate Administrator
§ = Approving Officer
¶ = Tax Collector
¿ = Chief Election Officer
Please note: Information provided on this page may not be used for sending unsolicited commercial electronic messages.

Map

Graphs & Data