Regional Districts

Fraser Valley

Fraser Valley (Regional District)
Incorporated Dec 12, 1995

Mail: 1 - 45950 Cheam Avenue, Chilliwack, BC, V2P 1N6
Street: 1 - 45950 Cheam Avenue
Phone: 604-702-5000
Fax: 604-792-9684
 [email protected]
 http://www.fvrd.ca

Elected Officials

Name Position Electoral Area or Municipality
Jason LumChair - MunicipalChilliwack (City)
Patricia RossVice Chair - MunicipalAbbotsford (City)
Ross SiemensDirector - MunicipalAbbotsford (City)
Nicole ReadDirector - MunicipalChilliwack (City)
Jag GillDirector - MunicipalMission (City)
Dave SidhuDirector - MunicipalAbbotsford (City)
Simon GibsonDirector - MunicipalAbbotsford (City)
Les BarkmanDirector - MunicipalAbbotsford (City)
Victor SmithDirector - MunicipalHope (District)
Sylvia PrangerDirector - MunicipalKent (District)
Paul HornDirector - MunicipalMission (City)
Kenneth Robin PopoveDirector - MunicipalChilliwack (City)
Chris KlootDirector - MunicipalChilliwack (City)
Leo FacioDirector - MunicipalHarrison Hot Springs (Village)
Dave LoewenDirector - MunicipalAbbotsford (City)
Kelly ChahalDirector - MunicipalAbbotsford (City)
Diane JohnsonDirector - Electoral AreaElectoral Area A (Boston Bar/North Bend/Canyon Alpine)
Taryn DixonDirector - Electoral AreaElectoral Area H (Columbia Valley/Lindell Beach/Cultus Lake)
Hugh DavidsonDirector - Electoral AreaElectoral Area F (McConnell Creek/Hatzic Prairie)
Peter AdamoDirector - Electoral AreaElectoral Area B (Yale/Dogwood Valley/Sunshine Valley/Laidlaw/Choate/Othello/Spuzzum)
Mel WaardenburgDirector - Electoral AreaElectoral Area C (Hemlock Valley/Harrison Mills/Lake Errock/Morris Valley)
Patti MacAhonicDirector - Electoral AreaElectoral Area E (Chilliwack River Valley)
Cory CasselDirector - Electoral AreaElectoral Area G (Nicomen Island/Deroche/ Dewdney/Hatzic Island/Portion of Sumas Mtn)
Bill DickeyDirector - Electoral AreaElectoral Area D (Popkum/Bridal Falls)

Staff

NamePositionProfessional Category(s)
Jennifer Kinneman *Chief Administrative OfficerChief Administration
Jaime Van Nes ‡, ¿Director of Legislative Services/Corporate OfficerCorporate Administration
Kelly LownsbroughChief Financial Officer/Director of Corporate ServicesFinancial Administration
Graham Daneluz §Director of Planning & DevelopmentPlanning & Development
Stacey BarkerDirector of Regional ServicesEnvironmental Services
Deanne BozekProtective Services SpecialistCorporate Administration
Sterling ChanManager of Engineering and InfrastructureEngineering
Public Works & Operations
Sewer & Wastewater Services
Tarina ColledgeManager of Emergency ManagementEmergency Coordination & Preparedness
Trina DouglasManager of Protective ServicesPublic Safety
Dave DriedigerManager of FacilitiesFacilities Maintenance
Mike FreimarkAssistant Manager of Recreation ServicesParks & Recreation
Keely HillExecutive AssistantCorporate Administration
Tareq IslamDirector of Engineering and UtilitiesEngineering
Beth KleinManager of Financial OperationsFinancial Administration
Lance LilleyManager of Environmental ServicesEnvironmental Services
Amanda MolloyAdministrative ManagerCorporate Administration
Tina MooneyManager of Human ResourcesHuman Resources
Hasib NadviManager of PlanningPlanning & Development
Lauren OlynickDeputy Corporate OfficerCorporate Administration
Bill OzeroffManager of Inspection ServicesBuilding Technology/Inspection
Samantha PiperManager of CommunicationsCommunications
Dave RoblinManager of OperationsPublic Works & Operations
Alison StewartManager of Strategic PlanningStrategic Initiatives/Planning
Transit/Rail Services
Adam SwartzManager of ITInformation Technology
David UrbanManager of Integrated Planning and EngagementParks & Recreation
Christina VugteveenManager of ParksParks & Recreation
* = Chief Administration
† = Chief Financial Officer
‡ = Corporate Administrator
§ = Approving Officer
¶ = Tax Collector
¿ = Chief Election Officer
Please note: Information provided on this page may not be used for sending unsolicited commercial electronic messages.

Organization Resources

Graphs & Data