100 Mile House |
District |
Maureen |
Pinkney |
|
F |
Served different |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
100 Mile House |
District |
Ralph |
Fossum |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
216 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
100 Mile House |
District |
Donna |
Barnett |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
344 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
100 Mile House |
District |
Chris |
Pettman |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
202 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
100 Mile House |
District |
Annemarie |
Byers |
|
F |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
156 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
100 Mile House |
District |
Dave |
Mingo |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
208 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
100 Mile House |
District |
Amanda |
Patterson |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
111 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
100 Mile House |
District |
Jenni |
Guimond |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
242 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
D. Paul |
Pellikaan |
|
M |
None |
MAYOR |
|
627 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Manjit |
Sohi |
|
M |
None |
MAYOR |
|
7705 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Jas |
Anand |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
4585 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Les |
Barkman |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
10563 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Sandy |
Blue |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
8330 |
| | | Abbotsford First Electors Society |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Kelly |
Chahal |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
9156 |
| | | Abbotsford First Electors Society |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Patricia |
Driessen |
|
F |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
9507 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
David |
Evans |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2997 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Tim |
Felger |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1844 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Reann |
Gasper |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
3244 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Simon |
Gibson |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
8400 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Dave |
Loewen |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
8633 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
David |
McLauren |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3038 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Ross |
Siemens |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
16037 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Alex |
Mitchell |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
6731 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Amritpal |
Mund |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
3296 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Tom |
Norton |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3872 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Steve |
Pimm |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
1090 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Patricia |
Ross |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
11144 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Bharathi |
Sandhu |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
6761 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Dave |
Sidhu |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
14419 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Gurnoor |
Sidhu |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
6428 |
| | | Abbotsford First Electors Society |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Dao |
Tran |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
6176 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Mark |
Warkentin |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
9437 |
| | | Abbotsford First Electors Society |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
School District |
Phil |
Anderson |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
7079 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
School District |
Katherine |
Cyr |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
5722 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
School District |
Rupi |
Kanda-Rajwan |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
8192 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
School District |
Freddy |
Latham |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
7175 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
School District |
Korky |
Neufeld |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
9887 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
School District |
Stan |
Petersen |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
9344 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
School District |
Preet |
Rai |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
10701 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
School District |
Mike |
Rauch |
|
M |
Served other |
TRUSTEE |
YES |
8943 |
| At Large | NA | Abbotsford Partners in Education |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
School District |
Shannon |
Rose |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
7634 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
School District |
Earl |
Storey |
|
M |
Served other |
TRUSTEE |
|
6486 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
School District |
Jared |
White |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
8388 |
| At Large | NA | Abbotsford Partners in Education |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
School District |
Shirley |
Wilson |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
9506 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
School District |
Graham |
MacDonell |
|
M |
Served prior to 2018 |
TRUSTEE |
|
3915 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Abbotsford |
City |
Troy |
Gaspar |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
529 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Alberni |
School District |
Larry |
Ransom |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
2402 |
| Alberni Valley & Rural - #2 | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni |
School District |
Cherilyn |
Bray |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
2262 |
| Alberni Valley & Rural - #2 | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni |
School District |
Janis |
Joseph |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
3937 |
| Alberni Valley & Rural - #2 | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni |
School District |
Pam |
Craig |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
2888 |
| Alberni Valley & Rural - #2 | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni |
School District |
Rosemarie |
Buchanan |
Maxine |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
1736 |
| Alberni Valley & Rural - #2 | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni |
School District |
Helen |
Zanette |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
2001 |
| Alberni Valley & Rural - #2 | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni |
School District |
Christine |
Washington |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
2501 |
| Alberni Valley & Rural - #2 | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni |
School District |
John |
Bennie |
William |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
1800 |
| Alberni Valley & Rural - #2 | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni |
School District |
Jen |
Smith |
|
F |
Served other |
TRUSTEE |
|
1922 |
| Alberni Valley & Rural - #2 | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni |
School District |
Cynthia |
Orr |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | West Coast - #1 | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni-Clayoquot |
Regional District |
Cindy |
Solda |
Nadine |
F |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
182 |
| Electoral Area E (Beaver Creek) | 2388 | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni-Clayoquot |
Regional District |
Susan |
Roth |
Elizabeth |
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
374 |
| Electoral Area E (Beaver Creek) | 2388 | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni-Clayoquot |
Regional District |
Penny |
Cote |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
209 |
| Electoral Area D (Sproat Lake) | 1558 | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni-Clayoquot |
Regional District |
Mike |
Sparrow |
William |
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
194 |
| Electoral Area F (Cherry Creek) | 1636 | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni-Clayoquot |
Regional District |
Bob |
Beckett |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area A (Bamfield) | 195 | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni-Clayoquot |
Regional District |
Fred |
Boyko |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area B (Beaufort) | 396 | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni-Clayoquot |
Regional District |
Derek |
Appleton |
|
M |
Served prior to 2018 |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
117 |
| Electoral Area D (Sproat Lake) | 1558 | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni-Clayoquot |
Regional District |
Heather |
Powell |
M |
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
56 |
| Electoral Area D (Sproat Lake) | 1558 | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni-Clayoquot |
Regional District |
Darren |
Deluca |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
190 |
| Electoral Area F (Cherry Creek) | 1636 | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni-Clayoquot |
Regional District |
Saya |
Masso |
M |
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
18 |
| Electoral Area C (Long Beach) | 619 | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alberni-Clayoquot |
Regional District |
Vaida |
Siga |
Colleen |
F |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
46 |
| Electoral Area C (Long Beach) | 619 | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alert Bay |
Village |
Dennis |
Buchanan |
A |
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alert Bay |
Village |
Casey |
Chapman |
A |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
76 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alert Bay |
Village |
Kane |
Gordon |
L |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
83 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alert Bay |
Village |
Lisanne |
Granger |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
96 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alert Bay |
Village |
Veronica |
McGregor |
Sandra |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
82 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Alert Bay |
Village |
Larry |
Hill |
R |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
58 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Anmore |
Village |
John |
McEwen |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
595 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Anmore |
Village |
Polly |
Krier |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Anmore |
Village |
Kim |
Trowbridge |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Anmore |
Village |
Paul |
Weverink |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Anmore |
Village |
Douglas |
Richardson |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Anmore |
Village |
Mario |
Piamonte |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
283 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Armstrong |
City |
Kim |
SINCLAIR |
A |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
348 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Armstrong |
City |
Paul |
BRITTON |
E |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
457 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Armstrong |
City |
Jessie |
VALSTAR |
K |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
518 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Armstrong |
City |
Mark |
WEHNER |
A |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
563 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Armstrong |
City |
Neil |
TODD |
D.F. |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
507 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Armstrong |
City |
Shirley |
FOWLER |
L |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
579 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Armstrong |
City |
Steven |
DRAPALA |
J |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
527 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Armstrong |
City |
Ryan |
NITCHIE |
S.R. |
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
470 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Armstrong |
City |
Joe |
CRAMER |
|
M |
None |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Armstrong |
City |
Sean |
NEWTON |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
321 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Armstrong |
City |
Lydia |
JOVANOVIC |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
|
326 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Arrow Lakes |
School District |
DANYEA |
SIMON |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | TEA #2-Southern Attendance Zone | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Arrow Lakes |
School District |
STEPHEN |
GASCON |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | TEA #3-Central Attendance Zone | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Arrow Lakes |
School District |
CHRISTINE |
DIXON |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | TEA #4-At Large Attendance Zone | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Arrow Lakes |
School District |
AMANDA |
MURPHY |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | TEA #4-At Large Attendance Zone | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Arrow Lakes |
School District |
RHONDA |
FARRELL |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | TEA #1-Eastern Attendance Zone | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Ashcroft |
Village |
Barbara |
Roden |
H |
F |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Ashcroft |
Village |
Joris |
Ekering |
P.M. |
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
123 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Ashcroft |
Village |
Nadine |
Davenport |
K |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
333 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Ashcroft |
Village |
Jonah |
Anstett |
M.J. |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
357 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Ashcroft |
Village |
Doreen |
Lambert |
E.L. |
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
337 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Ashcroft |
Village |
Jessica |
Clement |
Marjorie |
F |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
328 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Barriere |
District |
Judy |
Armstrong |
Marie |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
227 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Barriere |
District |
Ward |
Stamer |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Barriere |
District |
Marguerite |
Dodds |
Mary |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
153 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Barriere |
District |
Colin |
McInnis |
Kenneth Daniel |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
199 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Barriere |
District |
Michelle |
Rutschke |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
138 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Barriere |
District |
Louise |
Lodge |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
387 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Barriere |
District |
Alan |
Fortin |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
197 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Barriere |
District |
Scott |
Kershaw |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
405 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Barriere |
District |
Robert |
Veitch |
William |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
174 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Barriere |
District |
Donna |
Kibble |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
269 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Barriere |
District |
Amanda |
Sabyan |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
145 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Barriere |
District |
Rob |
Kerslake |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
372 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Barriere |
District |
Lance |
Naylor |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
119 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Barriere |
District |
Debbie |
Sherman |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
121 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Bear Lake Community Commission |
Commission |
David |
Nicholson |
Joseph |
M |
None |
COMMISSIONER |
YES |
31 |
| | | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Bear Lake Community Commission |
Commission |
Sandra |
McClure |
Lynn |
F |
Incumbent |
COMMISSIONER |
|
24 |
| | | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Bear Lake Community Commission |
Commission |
Thomas |
Kendall |
Thomas |
M |
None |
COMMISSIONER |
YES |
27 |
| | | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Bear Lake Community Commission |
Commission |
Marlaina |
McClure |
Michelle |
F |
None |
COMMISSIONER |
YES |
31 |
| | | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Bear Lake Community Commission |
Commission |
Jennifer |
Hebert |
Rae |
F |
Incumbent |
COMMISSIONER |
YES |
38 |
| | | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Belcarra |
Village |
Jaime |
Ross |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
250 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Belcarra |
Village |
Colm |
Cole |
|
M |
None |
MAYOR |
|
170 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Belcarra |
Village |
Ben |
Shoolestani |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
99 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Belcarra |
Village |
Janet |
Ruzycki |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
350 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Belcarra |
Village |
Carolina |
Clark |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
331 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Belcarra |
Village |
Joe |
Elworthy |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
308 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Belcarra |
Village |
Liisa |
Wilder |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
297 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Boundary |
School District |
Brandie |
Nunn |
Dawn |
F |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
290 |
| City of Grand Forks | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Boundary |
School District |
Larisa |
Van Marck |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
434 |
| City of Grand Forks | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Boundary |
School District |
Shannon |
Hall |
|
F |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area 'C' (Christina Lake) | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Boundary |
School District |
Rose |
Zitko |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area 'E' (Kettle Valley North) | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Boundary |
School District |
Bronwen |
Bird |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area 'D' (Rural Grand Forks) | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Boundary |
School District |
Katie |
Jepsen |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area 'E' (Kettle Valley East) | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Boundary |
School District |
Jaime |
Massey |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
462 |
| City of Grand Forks | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Boundary |
School District |
James |
Wilson |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
384 |
| City of Grand Forks | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Boundary |
School District |
Valerie |
Rich |
|
F |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
157 |
| City of Grand Forks | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Boundary |
School District |
Tamara |
Lovett |
Norine |
F |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
304 |
| Area 'E' (Kettle Valley West) | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Boundary |
School District |
Mark |
Danyluk |
Todd |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
314 |
| Area 'E' (Kettle Valley West) | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Bowen Island |
Island Municipality |
ANDREW |
LEONARD |
A |
M |
None |
MAYOR |
YES |
860 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Bowen Island |
Island Municipality |
ROBIN |
BURGER |
J |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
604 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Bowen Island |
Island Municipality |
JOHN |
SAUNDERS |
C |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
931 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Bowen Island |
Island Municipality |
SUE ELLEN |
FAST |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1140 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Bowen Island |
Island Municipality |
MAUREEN |
NICHOLSON |
|
F |
Served different |
MAYOR |
|
728 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Bowen Island |
Island Municipality |
JUDITH |
GEDYE |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
1334 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Bowen Island |
Island Municipality |
WAKE |
TIM |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
1227 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Bowen Island |
Island Municipality |
JOHN |
TURNER |
C |
M |
None |
MAYOR |
|
320 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Bowen Island |
Island Municipality |
ALISON |
MORSE |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
921 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Bowen Island |
Island Municipality |
RICHARD |
WIEFELSPUETT |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
656 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Bowen Island |
Island Municipality |
NICOLE |
THOMAS ZYCZYNSKI |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
352 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Bowen Island |
Island Municipality |
CRAIG |
MACDONALD |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
708 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Bowen Island |
Island Municipality |
GALE |
LYTTLE |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
820 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Bowen Island |
Island Municipality |
ALEX |
JURGENSEN |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
927 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Bulkley Valley |
School District |
Les |
Kearns |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Houston - Zone 4 | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Bulkley Valley |
School District |
Jennifer |
Williams |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Houston - Zone 4 | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Bulkley Valley |
School District |
Floyd |
Krishan |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
592 |
| Smithers / Glentanna / Driftwood - Zone 2 | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Bulkley Valley |
School District |
Frank |
Farrell |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
624 |
| Smithers / Glentanna / Driftwood - Zone 2 | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Bulkley Valley |
School District |
Jason |
Krauskopf |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
730 |
| Smithers / Glentanna / Driftwood - Zone 2 | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Bulkley Valley |
School District |
Michael |
Burns |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
431 |
| Smithers / Glentanna / Driftwood - Zone 2 | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Bulkley Valley |
School District |
Ann |
Michell |
Priscilla |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Lake Kathlyn / Evelyn / Moricetown - Zone 1 | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Bulkley Valley |
School District |
Kristina |
Graham |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Telkwa Quick - Zone 3 | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Bulkley-Nechako |
Regional District |
Tim |
Johnson |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
239 |
| Electoral Area F (Vanderhoof Rural) | 2455 | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Bulkley-Nechako |
Regional District |
Mark |
Parker |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area D (Fraser Lake Rural) | 1258 | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Bulkley-Nechako |
Regional District |
Judy |
Greenaway |
|
F |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
136 |
| Electoral Area C (Fort St. James Rural) | 1036 | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Bulkley-Nechako |
Regional District |
John |
Alderliesten |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
206 |
| Electoral Area F (Vanderhoof Rural) | 2455 | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Bulkley-Nechako |
Regional District |
Michael |
Riis-Christianson |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area B (Burns Lake Rural) | 1301 | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Bulkley-Nechako |
Regional District |
Clint |
Lambert |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area E (Francois/Ootsa Lake Rural) | 1075 | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Bulkley-Nechako |
Regional District |
Chris |
Newell |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area G (Houston Rural) | 693 | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Bulkley-Nechako |
Regional District |
Margo |
Maley |
Lyn |
|
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
51 |
| Electoral Area C (Fort St. James Rural) | 1036 | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Bulkley-Nechako |
Regional District |
Shirley |
Moon |
Irene |
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
327 |
| Electoral Area F (Vanderhoof Rural) | 2455 | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Bulkley-Nechako |
Regional District |
Stoney (Harold Lawrence) |
Stoltenberg |
|
M |
Served prior to 2018 |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area A (Smithers Rural) | 4058 | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Joe |
Keithley |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
11383 |
| | | Burnaby Green Party |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Carrie |
McLaren |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
8276 |
| | | Burnaby Green Party |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Reah |
Arora |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
10513 |
| | | Burnaby Citizens Association |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Martin |
Kendell |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
5047 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
School District |
Jeff |
Courson |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
12022 |
| Burnaby School District #41 | NA | Burnaby Green Party |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
School District |
Paul |
Kwon |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
8294 |
| Burnaby School District #41 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
School District |
Harinder |
Parmar |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
12428 |
| Burnaby School District #41 | NA | Burnaby Green Party |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
School District |
Spenser |
Sproul |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
8016 |
| Burnaby School District #41 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Ken |
Arnold |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
6912 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Alison |
Gu |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
17342 |
| | | Burnaby Citizens Association |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Jasmine |
Nicholsfigueiredo |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
6724 |
| | | Burnaby Green Party |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
James |
Wang |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
13025 |
| | | Burnaby Citizens Association |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
School District |
Peter |
Cech |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
16055 |
| Burnaby School District #41 | NA | Burnaby Citizens Association |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
School District |
Jen |
Mezei |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
17389 |
| Burnaby School District #41 | NA | Burnaby Citizens Association |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
School District |
Mikelle |
Sasakamoose |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
14972 |
| Burnaby School District #41 | NA | Burnaby Citizens Association |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
School District |
Kristin |
Schnider |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
17230 |
| Burnaby School District #41 | NA | Burnaby Citizens Association |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
School District |
Gary |
Wong |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
18616 |
| Burnaby School District #41 | NA | Burnaby Citizens Association |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Sav |
Dhaliwal |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
12337 |
| | | Burnaby Citizens Association |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Antara |
Deb |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
9964 |
| | | Burnaby Citizens Association |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
School District |
Bill |
Brassington |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
17140 |
| Burnaby School District #41 | NA | Burnaby Citizens Association |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Maita |
Santiago |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
11349 |
| | | Burnaby Citizens Association |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Mike |
Hillman |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
9710 |
| | | One Burnaby |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Scott |
Van Denham |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
3476 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Pietro |
Calendino |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
12496 |
| | | Burnaby Citizens Association |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
School District |
Larry |
Hayes |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
14105 |
| Burnaby School District #41 | NA | Burnaby Citizens Association |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
School District |
Rocky |
Dong |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
8757 |
| Burnaby School District #41 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Gulam |
Firdos |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
2398 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Konstantine |
Roccas |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
2235 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Michael Angelo |
RobinHood |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
2140 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Daniel |
Tetrault |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
10893 |
| | | Burnaby Citizens Association |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Tom |
Tao |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
3192 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Tara |
Shushtarian |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
6215 |
| | | Burnaby Green Party |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Deborah |
Skerry |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
2730 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Mike |
Hurley |
|
|
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Mario |
Miceli |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
6477 |
| | | One Burnaby |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Brea |
Sami |
Huang |
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
7926 |
| | | One Burnaby |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Richard |
Lee |
T. |
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
11231 |
| | | One Burnaby |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Richard |
Liu |
N. |
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
7200 |
| | | One Burnaby |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Mona |
Grewal |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
7231 |
| | | One Burnaby |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burnaby |
City |
Heymann |
Yip |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
6328 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Burns Lake |
Village |
Henry |
Wiebe |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
201 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Burns Lake |
Village |
Darrell |
Hill |
|
|
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
190 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Burns Lake |
Village |
Kevin |
White |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
210 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Burns Lake |
Village |
David |
Cummer |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
148 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Burns Lake |
Village |
Charlie |
Rensby |
A |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
155 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Burns Lake |
Village |
Kristy |
Bjarnason |
E. |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
188 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Burns Lake |
Village |
John |
Rauch |
|
M |
None |
MAYOR |
|
76 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Cache Creek |
Village |
Wendy |
Coomber |
|
F |
Served different |
MAYOR |
|
102 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Cache Creek |
Village |
Sue |
Peters |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
304 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Cache Creek |
Village |
John |
Ranta |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
YES |
184 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Cache Creek |
Village |
Carmen |
Ranta |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
255 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Cache Creek |
Village |
Kelly |
Debert |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
306 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Cache Creek |
Village |
Jim |
Douglas |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
185 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Cache Creek |
Village |
David |
Dubois |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
288 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Cache Creek |
Village |
Karla |
Hein |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
|
138 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Cache Creek |
Village |
Annette |
Pittman |
|
F |
Served different |
MAYOR |
|
70 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Cache Creek |
Village |
Santo |
Talarico |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
113 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Campbell River |
School District |
Kat |
Eddy |
Lorraine |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
4420 |
| Electoral Area 1 (Greater Campbell River) | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
School District |
Craig |
Gillis |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
6824 |
| Electoral Area 1 (Greater Campbell River) | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
School District |
Joyce |
McMann |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
5005 |
| Electoral Area 1 (Greater Campbell River) | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
School District |
Jan |
Gladish |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Electoral Area 3 (Quadra) | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
School District |
Dave |
Harper |
R |
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
3675 |
| Electoral Area 1 (Greater Campbell River) | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
School District |
Alaina |
Kelly |
Dawn |
F |
None |
TRUSTEE |
|
3242 |
| Electoral Area 1 (Greater Campbell River) | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
School District |
Kim |
Yaciuk |
Joy |
F |
None |
TRUSTEE |
|
2235 |
| Electoral Area 1 (Greater Campbell River) | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
School District |
Daryl |
Hagen |
Wayne |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
4334 |
| Electoral Area 1 (Greater Campbell River) | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
School District |
Shannon |
Briggs |
Victoria |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Electoral Area 2 (Sayward Valley) | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Kermit |
Dahl |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
5468 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Charlie |
Cornfield |
|
M |
Served different |
MAYOR |
|
919 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Ben |
Lanyon |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
5275 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Larry |
Samson |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
3414 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Saron |
Gebresellassi |
|
F |
None |
MAYOR |
|
418 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Claire |
Moglove |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
2811 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Colleen |
Evans |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
2833 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Doug |
Chapman |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
4061 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Ferris |
Stirling |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1911 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Gwen |
Donaldson |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
3471 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Ken |
Blackburn |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3043 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Mike |
Davies |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2120 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Susan |
Sinnott |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
5378 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Tanille |
Johnston |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
3795 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Sue |
Moen |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1661 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Ron |
Kerr |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
5016 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Sean |
Smyth |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
5190 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Sandra |
Milligan |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
3259 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Campbell River |
City |
Micheal |
Calhoun |
|
M |
None |
MAYOR |
|
85 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Canal Flats |
Village |
Mark |
Doherty |
|
M |
None |
MAYOR |
YES |
158 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Canal Flats |
Village |
Denis |
Babin |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
137 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Canal Flats |
Village |
Patricia |
Reed |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
192 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Canal Flats |
Village |
Anora |
Kobza |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
241 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Canal Flats |
Village |
Justin |
Stanbury |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
244 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Canal Flats |
Village |
Jennifer |
Noble |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
212 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Canal Flats |
Village |
Bill |
Lake |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
112 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Canal Flats |
Village |
Cody |
McKersie |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
55 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Canal Flats |
Village |
Doug |
McCutcheon |
|
M |
Served different |
MAYOR |
|
158 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Capital |
Regional District |
Shaunna |
Salsman |
|
Other/Undisclosed |
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
80 |
| Electoral Area H (Juan de Fuca) | 4540 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Capital |
Regional District |
Paul |
Brent |
|
M |
Served different |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
1643 |
| Electoral Area G (Southern Gulf Islands) | 5349 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Capital |
Regional District |
Kylie |
Coates |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
941 |
| Electoral Area F (Salt Spring Island) | 9391 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Capital |
Regional District |
Al |
Wickheim |
|
M |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
703 |
| Electoral Area H (Juan de Fuca) | 4540 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Capital |
Regional District |
Ben |
McConchie |
|
M |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
1289 |
| Electoral Area G (Southern Gulf Islands) | 5349 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Capital |
Regional District |
Gary |
Holman |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
1917 |
| Electoral Area F (Salt Spring Island) | 9391 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Capital |
Regional District |
Sandy |
Sinclair |
|
M |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
201 |
| Electoral Area H (Juan de Fuca) | 4540 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Capital |
Regional District |
Jesse |
Brown |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
971 |
| Electoral Area F (Salt Spring Island) | 9391 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Capital |
Regional District |
Derek |
Bishop |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
137 |
| Electoral Area H (Juan de Fuca) | 4540 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cariboo |
Regional District |
Steve |
Forseth |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area D (Commodore Heights - McLeese Lake) | 2299 | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo |
Regional District |
Margo |
Wagner |
A. |
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area H (Canim Lake - Forest Grove) | 1553 | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo |
Regional District |
Gerald |
Kirby |
P. |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
51 |
| Electoral Area J (West Chilcotin) | 506 | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo |
Regional District |
John |
Massier |
A. |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area C (Bowron Lake - Barlow Creek - Barkerville) | 1005 | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo |
Regional District |
Eric |
De Vries |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area L (Lone Butte - Interlakes) | 4018 | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo |
Regional District |
Angie |
Delainey |
L. |
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
148 |
| Electoral Area E (South Lakeside - Dog Creek) | 3231 | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo |
Regional District |
Barb |
Bachmeier |
J. |
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area B (Quesnel West - Bouchie Lake ) | 3042 | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo |
Regional District |
Mary |
Sjostrom |
F. |
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area A (Red Bluff - Quesnel South) | 4812 | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo |
Regional District |
Jim |
Glassford |
J. |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
120 |
| Electoral Area I (Narcosli - Nazko - West Fraser) | 1236 | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo |
Regional District |
Al |
Richmond |
F. |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area G (Lac La Hache - 108 Mile Ranch) | 4341 | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo |
Regional District |
Maureen |
LeBourdais |
A. |
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area F (Horsefly - Likely - 150 Mile House) | 3655 | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo |
Regional District |
Betty |
Anderson |
A. |
F |
Served prior to 2018 |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
33 |
| Electoral Area K (East Chilcotin) | 342 | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo |
Regional District |
Chad |
Mernett |
L. |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
25 |
| Electoral Area K (East Chilcotin) | 342 | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo |
Regional District |
Melynda |
Neufeld |
M |
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
197 |
| Electoral Area E (South Lakeside - Dog Creek) | 3231 | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo |
Regional District |
Tolin |
Pare |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
213 |
| Electoral Area J (West Chilcotin) | 506 | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo |
Regional District |
Sage |
Gordon |
Emmanuel |
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
65 |
| Electoral Area I (Narcosli - Nazko - West Fraser) | 1236 | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo-Chilcotin |
School District |
Linda |
Martens |
Linda |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Zone 1 | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo-Chilcotin |
School District |
Angie |
Delainey |
Lynn |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Zone 5 | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo-Chilcotin |
School District |
Anne |
Kohut |
Louise |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Zone 7 | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo-Chilcotin |
School District |
Willow |
Macdonald |
Robin |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Zone 3 | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo-Chilcotin |
School District |
Ciel |
Patenaude |
Grove |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Zone 4 | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo-Chilcotin |
School District |
Tricia |
Ramier McLellan |
Gail |
F |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
759 |
| Zone 6 | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo-Chilcotin |
School District |
Michael |
Franklin |
Stuart |
M |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
927 |
| Zone 6 | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo-Chilcotin |
School District |
Jackie |
Lahaise |
Victoria |
F |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
729 |
| Zone 6 | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Cariboo-Chilcotin |
School District |
Mary |
Forbes |
Melissa |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Zone 2 | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Castlegar |
City |
Shirley |
Falstead |
Amelia |
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
1112 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Castlegar |
City |
Cherryl |
MacLeod |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1119 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Castlegar |
City |
Maria |
McFaddin |
|
F |
Served different |
MAYOR |
YES |
920 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Castlegar |
City |
Sue |
Heaton-Sherstobitoff |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1097 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Castlegar |
City |
Sandy |
Bojechko |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1025 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Castlegar |
City |
Florio |
Vassilakakis |
|
M |
Served different |
COUNCILLOR |
|
916 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Castlegar |
City |
Brian |
Bogle |
Douglas |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1478 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Castlegar |
City |
Darcy |
Bell |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1233 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Castlegar |
City |
Lawrence |
Chernoff |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
915 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Coast |
Regional District |
Dan |
Bertrand |
Carnill |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
30 |
| Electoral Area A (Ocean Falls, Denny Island, Wuikinuxv) | 130 | |
Central Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Central Coast |
School District |
Terry |
Webber |
Frank Willie |
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
214 |
| Trustee Electoral Area 1 | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Central Coast |
Regional District |
Lawrence |
Northeast |
George Martin |
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area D (Hagensborg/Augsburg Church/Tatsquan Creek) | 330 | |
Central Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Central Coast |
Regional District |
Steve |
Emery |
D |
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
39 |
| Electoral Area A (Ocean Falls, Denny Island, Wuikinuxv) | 130 | |
Central Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Central Coast |
Regional District |
Richard |
Hall |
J |
M |
Served different |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
6 |
| Electoral Area E (Bella Coola Townsite excluding reserve) | 136 | |
Central Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Central Coast |
Regional District |
Travis |
Hall |
Ken Philip |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area B (Bella Bella) | | |
Central Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Central Coast |
Regional District |
Jim |
Ward |
Anthony |
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
18 |
| Electoral Area E (Bella Coola Townsite excluding reserve) | 136 | |
Central Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Central Coast |
School District |
Nicola |
Koroluk |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
154 |
| Trustee Electoral Area 1 | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Central Coast |
School District |
Marisa |
Blewett |
Isabel |
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
164 |
| Trustee Electoral Area 1 | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Central Coast |
School District |
Christina |
Hoppe |
Lyn |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
154 |
| Trustee Electoral Area 1 | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Central Coast |
School District |
Marlene |
King |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
137 |
| Trustee Electoral Area 1 | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Central Coast |
School District |
Olivia |
Mack |
Ruth |
F |
Served other |
TRUSTEE |
|
103 |
| Trustee Electoral Area 1 | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Central Coast |
Regional District |
Marlene |
King |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
10 |
| Electoral Area E (Bella Coola Townsite excluding reserve) | 136 | |
Central Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Central Coast |
Regional District |
Jayme |
Kennedy |
Lee-Anne Elizabeth |
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area C (Tweedsmuir west to Augsburg Church) | 547 | |
Central Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Central Coast |
School District |
Dan |
Bertrand |
Carnill |
M |
Served other |
TRUSTEE |
|
39 |
| Trustee Electoral Area 2 | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Central Coast |
School District |
Crystal |
Anderson |
Coral |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
78 |
| Trustee Electoral Area 2 | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Central Coast |
School District |
Dylan |
Coburn |
O |
M |
Served other |
TRUSTEE |
YES |
55 |
| Trustee Electoral Area 2 | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Teresa |
Weatherhead |
Ann |
F |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area K (The Arrow Lakes) | 1440 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Kim |
Tassone |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
193 |
| Electoral Area J (Lower Arrow/Columbia) | 2878 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Garry |
Jackman |
Alexander |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area A (Wynndel/East Shore-Kootenay Lake) | 1767 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Roger |
Tierney |
Bruce |
M |
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
550 |
| Electoral Area B | 3615 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Tanya |
Wall |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
246 |
| Electoral Area B | 3615 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Reggie |
Goldsbury |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
133 |
| Electoral Area E | 3386 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Cheryl |
Graham |
Elaine |
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
426 |
| Electoral Area E | 3386 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Tom |
Newell |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area F | 3166 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Anna |
Bundschuh |
Marie |
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
191 |
| Electoral Area G | 1287 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Hans |
Cunningham |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
225 |
| Electoral Area G | 1287 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Walter |
Popoff |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area H (The Slocan Valley) | 3837 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Andy |
Davidoff |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area I | 2113 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Aimee |
Watson |
Lynn |
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area D | 1121 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Farrell |
Segall |
|
M |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
13 |
| Electoral Area G | 1287 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Kelly |
Vandenberghe |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
214 |
| Electoral Area C | 1160 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Henny |
Hanegraaf |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
266 |
| Electoral Area J (Lower Arrow/Columbia) | 2878 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Dan |
Rye |
|
M |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
122 |
| Electoral Area E | 3386 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Adam |
Casemore |
K |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
63 |
| Electoral Area C | 1160 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Kootenay |
Regional District |
Landon |
Veregin |
L |
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
416 |
| Electoral Area E | 3386 | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Central Okanagan |
School District |
Lee-Ann |
Tiede |
R |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
12258 |
| City of Kelowna | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Central Okanagan |
School District |
Erika |
Shepard |
V |
F |
None |
TRUSTEE |
|
5018 |
| City of Kelowna | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Central Okanagan |
School District |
Julia |
Fraser |
R |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
13599 |
| City of Kelowna | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Central Okanagan |
School District |
Val |
Johnson |
D |
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
12003 |
| City of Kelowna | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Central Okanagan |
School District |
Chantelle |
Desrosiers |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
2937 |
| City of West Kelowna | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Central Okanagan |
School District |
Chris |
Fieber |
A |
M |
Served other |
TRUSTEE |
|
5981 |
| City of Kelowna | NA | Parents Voice BC |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Central Okanagan |
School District |
Tovey |
Demman |
E |
F |
Served other |
TRUSTEE |
|
5936 |
| City of Kelowna | NA | Parents Voice BC |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Central Okanagan |
School District |
Teresa |
Docksteader |
R |
F |
None |
TRUSTEE |
|
7580 |
| City of Kelowna | NA | Parents Voice BC |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Central Okanagan |
School District |
Wayne |
Broughton |
J |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
13387 |
| City of Kelowna | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Central Okanagan |
School District |
Karrie |
Fehr |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
296 |
| Zone II - Corporation of the District of Peachland, Central Okanagan West Electoral Area of the Reg. Dist. of Central OK | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Central Okanagan |
School District |
Chris |
Becenko |
L |
M |
None |
TRUSTEE |
|
4644 |
| City of Kelowna | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Central Okanagan |
School District |
Lisa |
Guderyan |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
940 |
| Zone II - Corporation of the District of Peachland, Central Okanagan West Electoral Area of the Reg. Dist. of Central OK | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Central Okanagan |
School District |
Laurie |
Bowen |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
1924 |
| City of West Kelowna | NA | Parents Voice BC |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Central Okanagan |
School District |
Gordon |
Wiebe |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
808 |
| Zone II - Corporation of the District of Peachland, Central Okanagan West Electoral Area of the Reg. Dist. of Central OK | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Central Okanagan |
Regional District |
Wayne |
Carson |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Central Okanagan West Electoral Area | 13797 | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Central Okanagan |
Regional District |
Kevin |
Kraft |
|
|
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Central Okanagan East Electoral Area | 4258 | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Central Okanagan |
School District |
Amy |
GEISTLINGER |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
| Zone 1 - District of Lake Country and Central Okanagan East Electoral Area of the Regional District of Central Okanagan | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Central Saanich |
District |
Gord |
Newton |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2348 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Central Saanich |
District |
Bob |
Thompson |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2489 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Central Saanich |
District |
Ryan |
Windsor |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Central Saanich |
District |
Niall |
Paltiel |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3049 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Central Saanich |
District |
Sarah |
Riddell |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2966 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Central Saanich |
District |
Jackie |
Lee |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
|
2170 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Central Saanich |
District |
Christopher |
Graham |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2340 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Central Saanich |
District |
Geoff |
Krause |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1025 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Central Saanich |
District |
Zeb |
King |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2809 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Chase |
Village |
Allen |
Fenton |
|
|
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
37 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Chase |
Village |
David |
Lepsoe |
|
|
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
YES |
526 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Chase |
Village |
Steve |
Scott |
|
|
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
414 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Chase |
Village |
Colin |
Connett |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
593 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Chase |
Village |
Ron |
Harder |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
451 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Chase |
Village |
Jane |
Herman |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
855 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Chase |
Village |
Beverley |
Iglesias |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
370 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Chase |
Village |
Krystal |
Laluha |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
365 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Chase |
Village |
Fred |
Torbohm |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
505 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Chase |
Village |
Sandra |
Welton |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
440 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Chetwynd |
District |
Janet |
Wark |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Chetwynd |
District |
Clay |
Bassendowski |
W |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Chetwynd |
District |
Kayla |
MacDonald |
L. |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Chetwynd |
District |
Melvin |
Deck |
R. |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Chetwynd |
District |
Allen |
Courtoreille |
G. |
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
139 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Chetwynd |
District |
Julia |
Nelson |
C. |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Chetwynd |
District |
Michael |
Warrington |
J. |
M |
None |
MAYOR |
|
83 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Chetwynd |
District |
Andrea |
Smith |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Chilliwack |
City |
Nicole |
Huitema Read |
S |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
9153 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
School District |
Willow |
Reichelt |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
8287 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
City |
Debora |
Soutar |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
4673 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
City |
Harv |
Westeringh |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
8048 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
School District |
Brian |
VanGarderen |
|
M |
Served other |
TRUSTEE |
|
7000 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
City |
Jared |
Mumford |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
6013 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
City |
Craig |
Hill |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1029 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
City |
Chris |
Kloot |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
9482 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
School District |
Teri |
Westerby |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
7584 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
School District |
David |
Swankey |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
8047 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
City |
Ken |
Popove |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
12035 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
City |
Mike |
McLatchy |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
4709 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
School District |
Kaethe |
Jones |
|
|
None |
TRUSTEE |
|
6423 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
School District |
Barry |
Neufeld |
L |
|
Incumbent |
TRUSTEE |
|
6006 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
City |
Jeff |
Shields |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
8622 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
City |
Bud |
Mercer |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
7970 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
School District |
Richard |
Procee |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
7047 |
| At Large | NA | Parents Voice BC |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
School District |
Margaret |
Reid |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
8116 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
School District |
Greg |
Nelmes |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
4133 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
School District |
Elliott |
Friesen |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
6767 |
| At Large | NA | Parents Voice BC |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
School District |
Carin |
Bondar |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
8888 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
City |
Brent |
Bowker |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3191 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
School District |
Darrell |
Furgason |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
6451 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
City |
Ian |
Carmichael |
|
M |
None |
MAYOR |
|
4056 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
School District |
Heather |
Maahs |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
7075 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
School District |
Lewis |
Point |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
4364 |
| At Large | NA | Parents Voice BC |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
School District |
Darren |
Ollinger |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
1402 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
City |
Amber |
Price |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
7488 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Chilliwack |
City |
Jason |
Lum |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
10766 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Clearwater |
District |
Lorelei |
Rogers |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
39 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clearwater |
District |
Lynne |
Frizzle |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
681 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clearwater |
District |
Ken |
Matheson |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
601 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clearwater |
District |
Harry |
Minci |
Benjamin |
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
83 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clearwater |
District |
Tom |
Grimm |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
60 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clearwater |
District |
Merlin |
Blackwell |
John |
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
870 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clearwater |
District |
Barry |
Banford |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
493 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clearwater |
District |
Theresa |
Braaten |
Irene |
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
578 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clearwater |
District |
Suzanne |
Emerson |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
101 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clearwater |
District |
Candus |
Graffunder |
Marie |
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
410 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clearwater |
District |
Shelley |
Sim |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
774 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clearwater |
District |
Carly |
Lepoidvin |
Star |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
91 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clearwater |
District |
Bill |
Haring |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
514 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clearwater |
District |
Lyle |
Mackenzie |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
734 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clearwater |
District |
Ron |
Rotzetter |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
261 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clearwater |
District |
Dean |
Clifford |
C.D. |
|
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
111 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clearwater |
District |
Jessica |
Toscano |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
54 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clinton |
Village |
Susan |
Swan |
I |
F |
Incumbent |
MAYOR |
|
97 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clinton |
Village |
Christine |
Rivett |
|
F |
Served different |
MAYOR |
|
113 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clinton |
Village |
Roland |
Stanke |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
YES |
123 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clinton |
Village |
David |
Park |
Arlen |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
189 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clinton |
Village |
Sherri |
Forget |
Lynne |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
55 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clinton |
Village |
Pauline |
Piller |
A |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
112 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clinton |
Village |
Nicholas |
Kosovic |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
211 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clinton |
Village |
Sandi |
Burrage |
Jeanne |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
223 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clinton |
Village |
Darrell |
Schapansky |
James |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
240 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clinton |
Village |
Bernice |
Weihs-Anderson |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
106 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Clinton |
Village |
Ted |
Pappas |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
65 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Coal Harbour Local Community Commission |
Commission |
Ann |
Hory |
V |
F |
Incumbent |
COMMISSIONER |
YES |
0 |
YES | | | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Coal Harbour Local Community Commission |
Commission |
Robert |
Bisaillon |
|
M |
None |
COMMISSIONER |
YES |
0 |
YES | | | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Coal Harbour Local Community Commission |
Commission |
Charles |
Dennison |
A |
M |
Incumbent |
COMMISSIONER |
YES |
0 |
YES | | | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Coal Harbour Local Community Commission |
Commission |
Sara |
Perkovich |
M |
F |
None |
COMMISSIONER |
YES |
0 |
YES | | | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Coast Mountains |
School District |
Jordon |
Muldoe |
W. |
Other/Undisclosed |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
122 |
| Trustee Electoral Area 5 - Hazelton | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Coast Mountains |
School District |
Julia |
Sundell |
P. |
Other/Undisclosed |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
217 |
| Trustee Electoral Area 5 - Hazelton | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Coast Mountains |
School District |
Mike |
Maxim |
A. |
Other/Undisclosed |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 3 - Thornhill | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Coast Mountains |
School District |
Karen |
Jonkman |
Dawn |
Other/Undisclosed |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 1 - Kitimat | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Coast Mountains |
School District |
Beverley |
Clifton Percival |
M.E. |
Other/Undisclosed |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
137 |
| Trustee Electoral Area 5 - Hazelton | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Coast Mountains |
School District |
Margaret |
Warcup |
K. |
Other/Undisclosed |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 2 - Terrace | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Coast Mountains |
School District |
Wayne |
Jones |
D. |
Other/Undisclosed |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
133 |
| Trustee Electoral Area 4 - Stewart | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Coast Mountains |
School District |
Michelle |
Day |
H. |
Other/Undisclosed |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
78 |
| Trustee Electoral Area 4 - Stewart | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Coast Mountains |
School District |
Ed |
Harrison |
B. |
Other/Undisclosed |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 2 - Terrace | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Coast Mountains |
School District |
Sonny |
Duncan-Green |
|
Other/Undisclosed |
Served other |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 1 - Kitimat | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Coldstream |
District |
Doug |
Dirk |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1023 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Coldstream |
District |
Alex |
Dantzer |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
685 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Coldstream |
District |
Pat |
Cochrane |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
919 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Coldstream |
District |
Don |
Jefcoat |
R. |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
182 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Coldstream |
District |
Jim |
Garlick |
|
M |
Served different |
COUNCILLOR |
YES |
1610 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Coldstream |
District |
Ruth |
Hoyte |
|
F |
Served different |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Coldstream |
District |
Jeremy |
Levy |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1024 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Coldstream |
District |
Jeff |
Stevenson |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
724 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Coldstream |
District |
Glen |
Taylor |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
838 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Coldstream |
District |
Stephanie |
Hoffman |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1207 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Coldstream |
District |
John |
Myhill |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
614 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Coldstream |
District |
Simone |
Runyan |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1222 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Columbia Shuswap |
Regional District |
Rene |
Talbot |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
174 |
| Electoral Area D (Falkland/Salmon Valley/Deep Creek/Ranchero) | 3365 | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Columbia Shuswap |
Regional District |
David |
Brooks-Hill |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area B (Rural Revelstoke-Columbia/ Trout Lake) | 531 | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Columbia Shuswap |
Regional District |
Natalie |
Sorkilmo |
Gerdina Maria |
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
168 |
| Electoral Area E (Rural Sicamous-Malakwa) | 1138 | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Columbia Shuswap |
Regional District |
Dean |
Trumbley |
Robert |
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
309 |
| Electoral Area D (Falkland/Salmon Valley/Deep Creek/Ranchero) | 3365 | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Columbia Shuswap |
Regional District |
Leslie |
Johnson |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
16 |
| Electoral Area E (Rural Sicamous-Malakwa) | 1138 | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Columbia Shuswap |
Regional District |
Rhona |
Martin |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
172 |
| Electoral Area E (Rural Sicamous-Malakwa) | 1138 | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Columbia Shuswap |
Regional District |
Natalya |
Melnychuk |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area G (Sorrento, Blind Bay, Notch Hill) | 5000 | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Columbia Shuswap |
Regional District |
Jay |
Simpson |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
293 |
| Electoral Area F (North Shuswap-Seymour Arm) | 2845 | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Columbia Shuswap |
Regional District |
Eugene |
Eklund |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
237 |
| Electoral Area F (North Shuswap-Seymour Arm) | 2845 | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Columbia Shuswap |
Regional District |
Karen |
Cathcart |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area A (Rural Golden-Columbia) | 2685 | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Columbia Shuswap |
Regional District |
Nicholas |
Najda |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
173 |
| Electoral Area C (Eagle Bay, White Lake, Tappen, Sunnybrae) | 3000 | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Columbia Shuswap |
Regional District |
Marty |
Gibbons |
|
M |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
296 |
| Electoral Area C (Eagle Bay, White Lake, Tappen, Sunnybrae) | 3000 | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Columbia Shuswap |
Regional District |
Dan |
Letendre |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
10 |
| Electoral Area E (Rural Sicamous-Malakwa) | 1138 | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Colwood |
City |
David |
Grove |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2243 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Colwood |
City |
Steven |
MacAskill |
Scott |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1804 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Colwood |
City |
Rob |
Martin |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
1216 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Colwood |
City |
Stewart |
Parkinson |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
1693 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Colwood |
City |
Cynthia |
Day |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2109 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Colwood |
City |
Doug |
Kobayashi |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
2559 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Colwood |
City |
Misty |
Olsen |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2038 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Colwood |
City |
Dean |
Jantzen |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2081 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Colwood |
City |
Kim |
Jordison |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1826 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Colwood |
City |
Sacha |
Veelbehr |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
423 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Colwood |
City |
Kim |
Mohns |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
914 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Colwood |
City |
Ian |
Ward |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2476 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Comox |
Town |
Maureen |
Swift |
Elizabeth |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1764 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox |
Town |
Jonathan |
Kerr |
Randal |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2607 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox |
Town |
Peter |
Gibson |
F.R. |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1184 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox |
Town |
Donald |
Davis |
Willard |
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
761 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox |
Town |
Ruby |
S. |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
750 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox |
Town |
Kealy |
Donaldson |
Rose |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1089 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox |
Town |
Jenn |
Meilleur |
Michelle |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1937 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox |
Town |
Chris |
Haslett |
Thomas |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1411 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox |
Town |
Steve |
Blacklock |
Malcolm |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1922 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox |
Town |
Ken |
Grant |
John |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1716 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox |
Town |
Nicole |
Minions |
Brianne |
F |
Served different |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
School District |
Michelle |
Waite |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area B | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
Regional District |
Edwin |
Grieve |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
1039 |
| Electoral Area C (Puntledge-BlackCreek) | 7403 | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
School District |
Kat |
Hawksby |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
476 |
| Area A | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
Regional District |
Matthew |
Ellis |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
356 |
| Electoral Area C (Puntledge-BlackCreek) | 7403 | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
Regional District |
Arzeena |
Hamir |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
743 |
| Electoral Area B (Lazo North) | 6069 | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
School District |
Vicky |
Trill |
Eileen |
F |
Served other |
TRUSTEE |
|
706 |
| Town of Comox | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
Regional District |
Tamara |
Meggitt |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
346 |
| Electoral Area A (Baynes Sound-Denman/Hornby Islands) | 6569 | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
Regional District |
Richard |
Hardy |
|
M |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
766 |
| Electoral Area B (Lazo North) | 6069 | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
Regional District |
Keith |
Stevens |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
89 |
| Electoral Area B (Lazo North) | 6069 | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
School District |
Sarah Jane |
Howe |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Village of Cumberland | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
School District |
Randi |
Baldwin |
Christine |
F |
None |
TRUSTEE |
|
426 |
| Town of Comox | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
School District |
Shannon |
Aldinger |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
2992 |
| City of Courtenay | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
School District |
Janice |
Caton |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1985 |
| City of Courtenay | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
Regional District |
Daniel |
Arbour |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
1807 |
| Electoral Area A (Baynes Sound-Denman/Hornby Islands) | 6569 | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
Regional District |
Gordon |
Kennedy |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
99 |
| Electoral Area A (Baynes Sound-Denman/Hornby Islands) | 6569 | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
School District |
Susan |
Leslie |
Lynn |
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
1396 |
| Town of Comox | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
School District |
Jasmine |
Willard |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
1702 |
| City of Courtenay | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
School District |
Cristi |
May Sacht |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
600 |
| Area C | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
School District |
Chelsea |
McCannel - Keene |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
1112 |
| Area A | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
School District |
Anita |
Devries |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
1168 |
| City of Courtenay | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
School District |
Keith |
Porteous |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
362 |
| Area A | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Comox Valley |
School District |
Kendall |
Packham |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
540 |
| Area C | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Conseil Scolaire Francophone |
School District |
Jacques |
Dufresne |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
125 |
| Région de la Côte sud / South Coast Ward | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Conseil Scolaire Francophone |
School District |
Roger |
Lagassé |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
73 |
| Région de la Côte sud / South Coast Ward | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Conseil Scolaire Francophone |
School District |
Tamara |
Leger |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
21 |
| Région de la Côte sud / South Coast Ward | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Conseil Scolaire Francophone |
School District |
Padminee |
Chundunsing |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
67 |
| Région de la Vallée du Fraser / Fraser Valley Ward | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Conseil Scolaire Francophone |
School District |
Chantal |
Fadous |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
112 |
| Région de la Vallée du Fraser / Fraser Valley Ward | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Conseil Scolaire Francophone |
School District |
Nathalie |
Nsegbe |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
55 |
| Région de la Vallée du Fraser / Fraser Valley Ward | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Conseil Scolaire Francophone |
School District |
Lucie |
Pineau |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
56 |
| Région de la Vallée du Fraser / Fraser Valley Ward | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Conseil Scolaire Francophone |
School District |
Shaun |
Jaberolansar |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Région du Grand Vancouver / Greater Vancouver Ward | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Conseil Scolaire Francophone |
School District |
Marie-Christine |
Claveau |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Région du Nord / North BC Ward | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Conseil Scolaire Francophone |
School District |
Gaetan |
Desrochers |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Région du Nord de l'île de Vancouver / Vancouver Island North Ward | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Conseil Scolaire Francophone |
School District |
Marie-Pierre |
Lavoie |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Région du Sud de l'île de Vancouver / Vancouver Island South Ward | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Conseil Scolaire Francophone |
School District |
Robert |
Filion |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
62 |
| Région du Sud-Est / South-East BC Ward | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Conseil Scolaire Francophone |
School District |
Armelle |
Moran |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
66 |
| Région du Sud-Est / South-East BC Ward | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Teri |
Towner |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
9945 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Harvey |
Su |
Hua Wei |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
7238 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
School District |
Chuck |
Denison |
Richard Edmund |
M |
Served other |
TRUSTEE |
YES |
9762 |
| Trustee Electoral Area 1 - Coquitlam | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
School District |
Christine |
Pollock |
S. |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 3 - Port Coquitlam | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
School District |
Kerri |
Palmer Isaak |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 4 - Anmore/Belcarra | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
School District |
Geoffrey |
Way |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
4498 |
| Trustee Electoral Area 1 - Coquitlam | NA | ParentsVoice BC |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Craig |
Hodge |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
10799 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Dennis |
Marsden |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
8702 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Brent |
Asmundson |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
8962 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Sean |
Lee |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3997 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
School District |
Michael |
Thomas |
A. |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 3 - Port Coquitlam | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Ali |
Tootian |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2797 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
School District |
Lisa |
Park |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
5612 |
| Trustee Electoral Area 2 - Port Moody | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
School District |
Carol |
Cahoon |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
12328 |
| Trustee Electoral Area 1 - Coquitlam | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
School District |
Craig |
Woods |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
11521 |
| Trustee Electoral Area 1 - Coquitlam | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Adel |
Gamar |
|
|
None |
MAYOR |
|
5367 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
School District |
Zoe |
Royer |
|
F |
Served other |
TRUSTEE |
YES |
4400 |
| Trustee Electoral Area 2 - Port Moody | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
School District |
Nancy |
Johnston |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
3177 |
| Trustee Electoral Area 2 - Port Moody | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
School District |
Belinda |
Wheatley |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
6014 |
| Trustee Electoral Area 1 - Coquitlam | NA | ParentsVoice BC |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
School District |
Ed |
Desaulniers |
|
M |
Served other |
TRUSTEE |
|
1330 |
| Trustee Electoral Area 2 - Port Moody | NA | ParentsVoice BC |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Benjamin |
Perry |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
4272 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Phillip |
Buchan |
John |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2306 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Matt |
Djonlic |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
8925 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Rob |
Bottos |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3703 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Leslie |
Roosa |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
4644 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Steve |
Kim |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
9154 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Robert |
Mazzarolo |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
8791 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
School District |
Daniel |
Westley |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
5360 |
| Trustee Electoral Area 1 - Coquitlam | NA | ParentsVoice BC |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Mark |
Mahovlich |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
818 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
School District |
Jennifer |
Blatherwick |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
13211 |
| Trustee Electoral Area 1 - Coquitlam | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Trish |
Mandewo |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
8910 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Zoe |
Royer |
|
F |
Served different |
COUNCILLOR |
|
5041 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Carl |
Trepanier |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3951 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Mo |
Darwish |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
1450 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Paul |
Lambert |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
6303 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Brian |
Misera |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
933 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Cameron |
McBryer |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1208 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Richard |
Stewart |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
14105 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Coquitlam |
City |
Ben |
Craig |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5366 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Courtenay |
City |
Erik |
Eriksson |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
1801 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Courtenay |
City |
Brennan |
Day |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2223 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Courtenay |
City |
David |
Frisch |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2448 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Courtenay |
City |
Deana |
Simkin |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1479 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Courtenay |
City |
Doug |
Hillian |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3067 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Courtenay |
City |
Lyndsey |
Northcott |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
684 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Courtenay |
City |
Manno |
Theos |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
2118 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Courtenay |
City |
Starr |
Winchester |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
2056 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Courtenay |
City |
Melanie |
McCollum |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2920 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Courtenay |
City |
Michael |
Gilbert |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
796 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Courtenay |
City |
Will |
Cole-Hamilton |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3066 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Courtenay |
City |
Wendy |
Morin |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2868 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Courtenay |
City |
Phil |
Adams |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
977 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Courtenay |
City |
Bob |
Wells |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
3277 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Courtenay |
City |
Jin |
Lin |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
2150 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Courtenay |
City |
Evan |
Jolicoeur |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
3049 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Courtenay |
City |
Steffan |
Chmuryk |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
702 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Courtenay |
City |
Aaron |
Dowker |
|
M |
None |
MAYOR |
|
751 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
David |
Slade |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
525 |
| Electoral Area C (Cobble Hill) | 4345 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
Hilary |
Abbott |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
719 |
| Electoral Area D (Cowichan Bay) | 4001 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
Klaus |
Kuhn |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
173 |
| Electoral Area I (Youbou/Meade Creek) | 1100 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
Max |
Russell |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
56 |
| Electoral Area I (Youbou/Meade Creek) | 1100 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
Ruth |
Waddell |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
315 |
| Electoral Area E (Cowichan Station/Sahtlam/Glenora) | 4144 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
School District |
Cathy |
Schmidt |
|
F |
Served prior to 2018 |
TRUSTEE |
YES |
4193 |
| At Large | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
School District |
Joe |
Thorne |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
5918 |
| At Large | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
School District |
Johanne |
Kemmler |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
3889 |
| At Large | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
School District |
Cindy |
Lise |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
5893 |
| At Large | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
Jesse |
McClinton |
Owen |
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
683 |
| Electoral Area G (Saltair/Gulf Islands) | 2384 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
Lynne |
Smith |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
330 |
| Electoral Area G (Saltair/Gulf Islands) | 2384 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
Karen |
Deck |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
188 |
| Electoral Area I (Youbou/Meade Creek) | 1100 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
Ian |
Morrison |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area F (Cowichan Lake South/Skutz Falls) | 1526 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
Mike |
Wilson |
Edgar |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
824 |
| Electoral Area C (Cobble Hill) | 4345 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
Sierra |
Acton |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
1048 |
| Electoral Area B (Shawnigan Lake) | 7105 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
David |
Fast |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
287 |
| Electoral Area D (Cowichan Bay) | 4001 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
Ben |
Maartman |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area H (North Oyster/Diamond) | 2827 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
Kathy |
Code |
Lynne |
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
490 |
| Electoral Area B (Shawnigan Lake) | 7105 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
School District |
Patricia |
Dawn |
|
Other/Undisclosed |
Served other |
TRUSTEE |
|
1970 |
| At Large | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
School District |
Serena |
Winterburn |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
2814 |
| At Large | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
John |
Rudzik |
|
M |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
20 |
| Electoral Area I (Youbou/Meade Creek) | 1100 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
Kate |
Segall |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
383 |
| Electoral Area A (Mill Bay/Malahat) | 4222 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
School District |
Jennifer |
Strachan |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
4508 |
| At Large | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
School District |
Marina |
Sapozhnikov |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
2538 |
| At Large | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
School District |
Janice |
John-Mitchell |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
2353 |
| At Large | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
School District |
Jen |
Elmore |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
1945 |
| At Large | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
School District |
Randy |
Doman |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
4989 |
| At Large | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
School District |
Elizabeth |
Croft |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
5295 |
| At Large | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
School District |
Shannon |
Collum |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
950 |
| At Large | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
School District |
Jason |
Adair |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
3276 |
| At Large | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
Mark |
Dodd |
|
M |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
217 |
| Electoral Area A (Mill Bay/Malahat) | 4222 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
School District |
Jeremy |
Smith |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
3145 |
| At Large | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
School District |
Eduardo |
Sousa |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
4073 |
| At Large | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
School District |
Patricia |
Gaudreault |
|
Other/Undisclosed |
None |
TRUSTEE |
|
1820 |
| At Large | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
Alison |
Nicholson |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
501 |
| Electoral Area E (Cowichan Station/Sahtlam/Glenora) | 4144 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
Regional District |
Paul |
Olthof |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
124 |
| Electoral Area A (Mill Bay/Malahat) | 4222 | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cowichan Valley |
School District |
Laura |
Interlandi |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
3591 |
| At Large | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Cranbrook |
City |
Lee |
Pratt |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
1758 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Cranbrook |
City |
Lynnette |
Wray |
Joy |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
3244 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Cranbrook |
City |
Norma |
Blissett |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3147 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Cranbrook |
City |
Wesly |
Graham |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2603 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Cranbrook |
City |
Jeremy |
Youngward |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2066 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Cranbrook |
City |
Ron |
Popoff |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2959 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Cranbrook |
City |
Wayne |
Price |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
2721 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Cranbrook |
City |
Wayne |
Stetski |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
2114 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Cranbrook |
City |
Mike |
Peabody |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3181 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Creston |
Town |
Norm |
Eisler |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
975 |
| | | |
Central Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Creston |
Town |
Denise |
Dumas |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1000 |
| | | |
Central Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Creston |
Town |
Keith |
Baldwin |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
814 |
| | | |
Central Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Creston |
Town |
James (Jim) |
Rota |
|
M |
None |
MAYOR |
|
57 |
| | | |
Central Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Creston |
Town |
Arnold |
DeBoon |
F |
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
1082 |
| | | |
Central Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Creston |
Town |
Jim |
Elford |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
955 |
| | | |
Central Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Creston |
Town |
Nora |
Maddocks |
|
F |
None |
MAYOR |
|
474 |
| | | |
Central Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Creston |
Town |
Elizabeth |
Ireland |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
508 |
| | | |
Central Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Creston |
Town |
Amber |
Bartlett |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
371 |
| | | |
Central Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Creston |
Town |
Ursula |
Waslovich |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
494 |
| | | |
Central Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Creston |
Town |
Richard |
Howes |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
300 |
| | | |
Central Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Creston |
Town |
Greg |
Banbury |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
605 |
| | | |
Central Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Creston |
Town |
Adriana |
Snashall |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
402 |
| | | |
Central Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Creston |
Town |
Monique |
Arès |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
799 |
| | | |
Central Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Creston |
Town |
Anthony |
Mondia |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
736 |
| | | |
Central Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Creston |
Town |
Scott |
Irwin |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
563 |
| | | |
Central Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Cultus Lake |
Park Board |
Darcy |
Bauer |
|
M |
Incumbent |
COMMISSIONER |
|
|
YES | City of Chilliwack | 68897 | |
|
|
2023-03-01 |
Cultus Lake |
Park Board |
Larry |
Payeur |
|
M |
Incumbent |
COMMISSIONER |
|
106 |
| Cultus Lake | 1700 | |
|
|
2023-03-01 |
Cultus Lake |
Park Board |
Erika |
Jartved |
Klara |
F |
None |
COMMISSIONER |
YES |
199 |
| Cultus Lake | 1700 | |
|
|
2023-03-01 |
Cultus Lake |
Park Board |
John |
Beesley |
Alan |
M |
None |
COMMISSIONER |
YES |
216 |
| Cultus Lake | 1700 | |
|
|
2023-03-01 |
Cultus Lake |
Park Board |
Christy |
Ovens |
|
F |
None |
COMMISSIONER |
|
153 |
| Cultus Lake | 1700 | |
|
|
2023-03-01 |
Cultus Lake |
Park Board |
Casey |
Smit |
|
M |
Incumbent |
COMMISSIONER |
|
85 |
| Cultus Lake | 1700 | |
|
|
2023-03-01 |
Cultus Lake |
Park Board |
Kirk |
Dzaman |
|
M |
Incumbent |
COMMISSIONER |
|
|
YES | City of Chilliwack | 68897 | |
|
|
2023-03-01 |
Cultus Lake |
Park Board |
Tom |
Moul |
Gordon |
M |
None |
COMMISSIONER |
YES |
171 |
| Cultus Lake | 1700 | |
|
|
2023-03-01 |
Cultus Lake |
Park Board |
Cory |
Pickering |
Duncan |
M |
None |
COMMISSIONER |
|
0 |
| Cultus Lake | 1700 | |
|
|
2023-03-01 |
Cumberland |
Village |
Leslie |
Baird |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
|
599 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Cumberland |
Village |
Troy |
Therrien |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
946 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Cumberland |
Village |
Sean |
Sullivan |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1005 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Cumberland |
Village |
Jesse |
Ketler |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1116 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Cumberland |
Village |
Neil |
Borecky |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
883 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Cumberland |
Village |
Vickey |
Brown |
|
F |
Served different |
MAYOR |
YES |
817 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Cumberland |
Village |
Tanis |
Frame |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
596 |
| | | |
Comox Valley |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Daajing Giids |
Village |
Lisa |
Pineault |
|
F |
Served different |
MAYOR |
YES |
156 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Daajing Giids |
Village |
Leslie |
Johnson |
Ruth |
F |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
120 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Daajing Giids |
Village |
Connie |
Young |
Belinda |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
119 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Daajing Giids |
Village |
Alanah |
Mountifield |
Faye |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
266 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Daajing Giids |
Village |
Jesse |
Embree |
William Hazen |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
262 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Daajing Giids |
Village |
Olsen |
Kris |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
151 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Daajing Giids |
Village |
Ayla |
Pearson |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
294 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Daajing Giids |
Village |
Kim |
Claggett |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
151 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Daajing Giids |
Village |
Jennifer |
Parkins |
Lynne |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
127 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Daajing Giids |
Village |
Jim |
LeMottee |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
228 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Dawson Creek |
City |
Jerimy |
Earl |
Adam |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1075 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Dawson Creek |
City |
Darcy |
Dober |
Allen |
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
1855 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Dawson Creek |
City |
Aaron |
Rogers |
A |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
848 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Dawson Creek |
City |
Sue |
Kenny |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
958 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Dawson Creek |
City |
Kyle |
MacDonald |
Edwin |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1250 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Dawson Creek |
City |
Amy |
Kaempf |
Jeannette Juliana |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1096 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Dawson Creek |
City |
Raistlin |
Van Spronsen |
Kaine Ley |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
479 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Dawson Creek |
City |
Charlie |
Parslow |
Gordon |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1061 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Dawson Creek |
City |
April |
Cire Floriant |
Fay |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
643 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Dawson Creek |
City |
Shaely |
Wilbur |
Ann |
F |
Served different |
MAYOR |
|
304 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Dawson Creek |
City |
Michael |
Sudnik |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1352 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Dawson Creek |
City |
Johanna |
Martens |
Marie |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
742 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Dawson Creek |
City |
Gregg |
Apolonio |
Reddica |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1080 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Delta |
City |
Jessie |
Dosanjh |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
12582 |
| | | Achieving for Delta |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
City |
Brian |
Read |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5772 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
City |
Duncan |
Callander |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3812 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
School District |
Nick |
Kanakos |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
8927 |
| At Large | NA | Independents Working For You - School Board |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
School District |
Bruce |
Reid |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
7955 |
| At Large | NA | Independents Working For You - School Board |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
City |
Dr. Maha |
Balakumar |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5005 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
City |
Moneca |
Kolvyn |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
4387 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
School District |
Alisa |
Horth |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
4530 |
| At Large | NA | ParentsVoice BC |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
School District |
Daniel |
Tonn |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
3597 |
| At Large | NA | ParentsVoice BC |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
City |
George V. |
Harvie |
V. |
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
17050 |
| | | Achieving for Delta |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
City |
Dylan |
Kruger |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
14242 |
| | | Achieving for Delta |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
City |
Alicia |
Guichon |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
16533 |
| | | Achieving for Delta |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
City |
Jennifer |
Johal |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
12788 |
| | | Achieving for Delta |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
City |
Daniel |
Boisvert |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
14130 |
| | | Achieving for Delta |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
City |
Rod |
Binder |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
12626 |
| | | Achieving for Delta |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
School District |
Val |
Windsor |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
13500 |
| At Large | NA | Achieving For Delta |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
School District |
Erica |
Beard |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
13677 |
| At Large | NA | Achieving For Delta |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
School District |
Maury |
Kask |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
8774 |
| At Large | NA | Achieving For Delta |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
School District |
Joe |
Muego |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
9983 |
| At Large | NA | Achieving For Delta |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
School District |
Masako |
Gooch |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
10748 |
| At Large | NA | Achieving For Delta |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
School District |
Ammen |
Dhillon |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
11769 |
| At Large | NA | Achieving For Delta |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
School District |
Nimmi |
Daula |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
10699 |
| At Large | NA | Achieving For Delta |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
City |
Peter |
van der Velden |
|
M |
Served other |
MAYOR |
|
3751 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
School District |
Andrea |
DeWolff |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
6746 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
School District |
Whitney |
Saip Dyck |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
6283 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
City |
Joginder |
Randhawa |
|
F |
None |
MAYOR |
|
1341 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
City |
Stephan |
Sun |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3248 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
City |
Pamela |
Swanigan |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
4778 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
City |
Julien |
Jacques |
|
Other/Undisclosed |
None |
COUNCILLOR |
|
3340 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
School District |
Nuno |
Antunes |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
3975 |
| At Large | NA | ParentsVoice BC |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Delta |
School District |
Carmen |
Halpenny |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
4772 |
| At Large | NA | ParentsVoice BC |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Duncan |
City |
Bob |
Brooke |
J. |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
406 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Duncan |
City |
Carol |
Newington |
L. |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
474 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Duncan |
City |
Garry |
Bruce |
F. |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
686 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Duncan |
City |
Mike |
McKinlay |
D. |
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
563 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Duncan |
City |
Tom |
Duncan |
M. |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
471 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Duncan |
City |
Joe |
Sawchuk |
A. |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
237 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Duncan |
City |
Jenni |
Capps |
E. |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
467 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Duncan |
City |
Stacy |
Middlemiss |
L. |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
448 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Duncan |
City |
Mark |
Anderson |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
296 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Duncan |
City |
Michelle |
Staples |
P |
F |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
East Kootenay |
Regional District |
Stan |
Doehle |
Frederick |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area B | 1639 | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
East Kootenay |
Regional District |
Thomas |
McDonald |
Edward |
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
245 |
| Electoral Area A | 1439 | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
East Kootenay |
Regional District |
Nowell |
Berg |
|
M |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
154 |
| Electoral Area E | 1413 | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
East Kootenay |
Regional District |
Susan |
Clovechok |
Elizabeth |
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area F | 2942 | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
East Kootenay |
Regional District |
Rob C. |
Gay |
Camille |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area C | 5196 | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
East Kootenay |
Regional District |
Lee-Anne |
Walker |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
228 |
| Electoral Area A | 1439 | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
East Kootenay |
Regional District |
Hungry |
Baytaluke |
J |
M |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
20 |
| Electoral Area A | 1439 | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
East Kootenay |
Regional District |
Stephanie |
Stevens |
Ann |
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
93 |
| Electoral Area G | 1349 | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
East Kootenay |
Regional District |
Roberta |
Schnider |
Ann |
F |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
202 |
| Electoral Area G | 1349 | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
East Kootenay |
Regional District |
Jane |
Walter |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
191 |
| Electoral Area E | 1413 | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Elkford |
District |
Mandy |
McGregor |
|
F |
Served different |
MAYOR |
|
183 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Elkford |
District |
Duncan |
McDonald |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
533 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Elkford |
District |
Jason |
Meldrum |
Donald |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
530 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Elkford |
District |
Bert |
Schalekamp |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
387 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Elkford |
District |
Paul |
McGinnis |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
216 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Elkford |
District |
Steve |
Fairbairn |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
518 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Elkford |
District |
Tathlina |
Lovlin |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
410 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Elkford |
District |
Len |
Gostick |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
516 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Elkford |
District |
Shawna |
Bryant |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
552 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Enderby |
City |
Greg |
McCune |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
347 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Enderby |
City |
Sarah |
Yerhoff |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
493 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Enderby |
City |
Brian |
Schreiner |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
513 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Enderby |
City |
Shawn |
Shishido |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
526 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Enderby |
City |
Tundra |
Baird |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
506 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Enderby |
City |
Roxanne |
Davyduke |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
608 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Enderby |
City |
David |
Ramey |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
400 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Enderby |
City |
Steve |
Campbell |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
377 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Enderby |
City |
Huck |
Galbraith |
|
M |
None |
MAYOR |
YES |
416 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Enderby |
City |
Blaise |
Pelletier |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
259 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Esquimalt |
Township |
Ken |
Armour |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2016 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Esquimalt |
Township |
Jacob |
Helliwell |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2315 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Esquimalt |
Township |
Andrea |
Boardman |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2320 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Esquimalt |
Township |
Chris |
Munkacsi |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1820 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Esquimalt |
Township |
Tim |
Morrison |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2329 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Esquimalt |
Township |
Duncan |
Cavens |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
2441 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Esquimalt |
Township |
Barb |
Desjardins |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
1908 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Esquimalt |
Township |
Sonya |
Gracey |
|
F |
Served other |
MAYOR |
|
1433 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Esquimalt |
Township |
Darlene |
Rotchford |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2322 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Fernie |
City |
Nic |
Milligan |
|
M |
None |
MAYOR |
YES |
1701 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Fernie |
City |
Jesse |
Mould |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
714 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Fernie |
City |
Spencer |
Gough |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
611 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Fernie |
City |
Ange |
Qualizza |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
|
776 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Fernie |
City |
Kyle |
Hamilton |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1124 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Fernie |
City |
Troy |
Nixon |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1068 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Fernie |
City |
Zuzana |
Simpson |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
564 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Fernie |
City |
Ted |
Shoesmith |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1145 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Fernie |
City |
Kevin |
McIsaac |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1208 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Fernie |
City |
Tracey |
Audia Kelly |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1225 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Fernie |
City |
Harsh |
Ramadass |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1709 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Fernie |
City |
Bob |
Langfield |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
565 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Fernie |
City |
Jonathan |
MacGregor |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
568 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Fernie |
City |
April |
Montague |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
805 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Fernie |
City |
Patrick |
Burke |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
606 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Fernie |
City |
Blaine |
Fabi |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
446 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Fort Fraser Local Commission |
Commission |
Linda |
Cochran |
|
F |
Incumbent |
COMMISSIONER |
YES |
0 |
YES | | | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Fort Fraser Local Commission |
Commission |
Frederick |
Webster |
|
M |
None |
COMMISSIONER |
YES |
0 |
YES | | | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Fort Fraser Local Commission |
Commission |
Don |
Webster |
|
M |
Incumbent |
COMMISSIONER |
YES |
0 |
YES | | | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Fort Fraser Local Commission |
Commission |
Steve |
Cochran |
|
M |
Incumbent |
COMMISSIONER |
YES |
0 |
YES | | | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Fort Nelson |
School District |
Linda |
Dolen |
LM |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
692 |
| At Large | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Fort Nelson |
School District |
Bill |
Dolan |
F |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
773 |
| At Large | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Fort Nelson |
School District |
Yvette |
Taylor |
Y |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
532 |
| At Large | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Fort Nelson |
School District |
Becky |
Coons |
L |
F |
None |
TRUSTEE |
|
387 |
| At Large | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Fort Nelson |
School District |
Lisa |
Hogg |
S |
F |
None |
TRUSTEE |
|
510 |
| At Large | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Fort Nelson |
School District |
Kathi |
Dickie |
L |
F |
Served other |
TRUSTEE |
YES |
577 |
| At Large | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Fort Nelson |
School District |
Francis |
Peach |
W |
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
516 |
| At Large | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Fort St. James |
District |
Corbett |
Boschman |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
195 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Fort St. James |
District |
Bob |
Motion |
M |
|
Incumbent |
MAYOR |
|
117 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Fort St. James |
District |
Judith |
Friesen |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
173 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Fort St. James |
District |
Jennifer |
Howell |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
172 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Fort St. James |
District |
Brenda |
Gouglas |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
159 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Fort St. James |
District |
Kris |
Nielsen |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
175 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Fort St. James |
District |
Brad |
Miller |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
131 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Fort St. James |
District |
Martin |
Elphee |
|
|
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
YES |
183 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Fort St. John |
City |
SARAH |
MACDOUGALL |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1675 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Fort St. John |
City |
JIM |
LEQUIERE |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1528 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Fort St. John |
City |
GORD |
KLASSEN |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1678 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Fort St. John |
City |
LILIA |
HANSEN |
|
F |
Served different |
MAYOR |
YES |
1620 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Fort St. John |
City |
LYLE |
GOLDIE |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
798 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Fort St. John |
City |
AMY |
COX |
|
Other/Undisclosed |
None |
COUNCILLOR |
|
757 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Fort St. John |
City |
GARY |
PATARA |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
492 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Fort St. John |
City |
BYRON |
STEWART |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1530 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Fort St. John |
City |
TREVOR |
BOLIN |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1715 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Fort St. John |
City |
SHANNON |
STANGE |
|
M |
None |
MAYOR |
|
737 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Fort St. John |
City |
TONY |
ZABINSKY |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1539 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Fort St. John |
City |
MORGAN |
ROBINSON |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
407 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Fort St. John |
City |
STEVEN |
LABOSSIERE |
|
|
None |
MAYOR |
|
156 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Fraser Lake |
Village |
Sarrah |
Storey |
A |
F |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Fraser Lake |
Village |
Joe |
Jenkinson |
Roy |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
134 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Fraser Lake |
Village |
Norm |
DeLong |
Edward |
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
103 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Fraser Lake |
Village |
Jennel |
Harder-Taheri |
Alisha |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
89 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Fraser Lake |
Village |
Audrey |
Fennema |
M |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
142 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Fraser Lake |
Village |
Jolene |
Webb |
Jean |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
163 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Fraser Lake |
Village |
Craig |
LePoidevin |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
154 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Fraser Valley |
Regional District |
Taryn |
Dixon |
Marie |
|
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area H (Columbia Valley/Cultus Lake/Lindell Beach) | 2188 | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2024-01-18 |
Fraser Valley |
Regional District |
Patti |
MacAhonic |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area E (Chilliwack River Valley) | 1249 | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Fraser Valley |
Regional District |
Diane |
Johnson |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area A (Boston Bar/North Bend/Canyon Alpine) | 449 | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Fraser Valley |
Regional District |
Ray |
Boucher |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
37 |
| Electoral Area G (Nicomen Island/Deroche/ Dewdney/Hatzic Island/Portion of Sumas Mtn) | 1569 | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2024-01-18 |
Fraser Valley |
Regional District |
Bill |
Dickey |
M |
Other/Undisclosed |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area D (Popkum/Bridal Falls) | 1609 | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2024-01-18 |
Fraser Valley |
Regional District |
Hugh |
Davidson |
|
Other/Undisclosed |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area F (McConnell Creek/Hatzic Prairie) | 1046 | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2024-01-18 |
Fraser Valley |
Regional District |
Dennis |
Adamson |
|
|
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
105 |
| Electoral Area B (Yale/Dogwood Valley/Sunshine Valley/Laidlaw/Choate/Othello/Spuzzum) | 1248 | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2024-01-18 |
Fraser Valley |
Regional District |
Wendy |
Bales |
Kathleen |
|
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
48 |
| Electoral Area C (Hemlock Valley/Harrison Mills/Lake Errock/Morris Valley) | 1848 | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2024-01-18 |
Fraser Valley |
Regional District |
Mike |
Armstrong |
B |
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
177 |
| Electoral Area C (Hemlock Valley/Harrison Mills/Lake Errock/Morris Valley) | 1848 | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Fraser Valley |
Regional District |
Cory |
Cassel |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
168 |
| Electoral Area G (Nicomen Island/Deroche/ Dewdney/Hatzic Island/Portion of Sumas Mtn) | 1569 | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Fraser Valley |
Regional District |
Mel |
Waardenburg |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
238 |
| Electoral Area C (Hemlock Valley/Harrison Mills/Lake Errock/Morris Valley) | 1848 | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2024-01-18 |
Fraser Valley |
Regional District |
Peter |
Adamo |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
138 |
| Electoral Area B (Yale/Dogwood Valley/Sunshine Valley/Laidlaw/Choate/Othello/Spuzzum) | 1248 | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2024-01-18 |
Fraser Valley |
Regional District |
Doug |
McNeill |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
149 |
| Electoral Area G (Nicomen Island/Deroche/ Dewdney/Hatzic Island/Portion of Sumas Mtn) | 1569 | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Fraser-Cascade |
School District |
Heather |
Stewin |
Lynn |
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
890 |
| Hope Electoral Area | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Fraser-Cascade |
School District |
Wendy |
Coleman-Lawley |
Ann |
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
637 |
| Agassiz-Harrison Electoral Area | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Fraser-Cascade |
School District |
Cathy |
Speth |
Lorraine |
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
0 |
| Canyon Electoral Area | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Fraser-Cascade |
School District |
Linda |
Kerr |
Louise |
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
944 |
| Hope Electoral Area | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Fraser-Cascade |
School District |
Pattie |
Desjardins |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
953 |
| Hope Electoral Area | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Fraser-Cascade |
School District |
Marilyn |
Warren |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
522 |
| Agassiz-Harrison Electoral Area | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Fraser-Cascade |
School District |
Lori |
Izawa |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
641 |
| Hope Electoral Area | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Fraser-Cascade |
School District |
Wendy |
Clark |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
756 |
| Agassiz-Harrison Electoral Area | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Fraser-Cascade |
School District |
Andrea |
Hensen |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
734 |
| Agassiz-Harrison Electoral Area | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Fraser-Fort George |
Regional District |
Lara |
Beckett |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area C (Chilako River - Nechako) | 2775 | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Fraser-Fort George |
Regional District |
Jerrilyn |
Kirk |
Rae |
F |
Served prior to 2018 |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area G (Crooked River - Parsnip) | 296 | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Fraser-Fort George |
Regional District |
Victor |
Mobley |
Adrian |
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
166 |
| Electoral Area A (Salmon River and Lakes) | 2676 | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Fraser-Fort George |
Regional District |
Dannielle |
Alan |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area H (Robson Valley - Canoe) | 1206 | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Fraser-Fort George |
Regional District |
Kyanna |
Coe |
Sydney Rose |
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
101 |
| Electoral Area A (Salmon River and Lakes) | 2676 | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Fraser-Fort George |
Regional District |
Art |
Kaehn |
Cliffard |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area E (Woodpecker - Hixon) | 402 | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Fraser-Fort George |
Regional District |
Bill |
Empey |
Gerald |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area D (Tabor Lake - Stone Creek) | 3441 | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Fraser-Fort George |
Regional District |
Kevin |
Dunphy |
John |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area F (Willow River - Upper Fraser) | 1003 | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Fruitvale |
Village |
Steve |
Morissette |
J |
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Fruitvale |
Village |
Jennifer |
Krause |
Rose-Lynn |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
130 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Fruitvale |
Village |
Lindsay |
Kenny |
Andrea |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
74 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Fruitvale |
Village |
Carrie |
Farnum |
Anne |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
78 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Fruitvale |
Village |
Wes |
Startup |
Paul |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
331 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Fruitvale |
Village |
Bill |
Wenman |
Murray |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
330 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Fruitvale |
Village |
Catherine |
Ellison |
Ann |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
268 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Fruitvale |
Village |
Julia |
Mason |
Anne |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
323 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Gibsons |
Town |
Desmond |
Delaney |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
311 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gibsons |
Town |
Annemarie |
De Andrade |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
868 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gibsons |
Town |
David |
Croal |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
870 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gibsons |
Town |
Phil |
Yeung |
|
M |
None |
MAYOR |
|
38 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gibsons |
Town |
Christi |
Thompson |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
826 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gibsons |
Town |
Stafford |
Lumley |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
813 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gibsons |
Town |
Bob |
Morris |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
351 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gibsons |
Town |
Blake |
MacLeod |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
649 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gibsons |
Town |
Silas |
White |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
YES |
1241 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gibsons |
Town |
Greig |
Soohen |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
510 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gibsons |
Town |
Leslie |
Thomson |
|
M |
None |
MAYOR |
|
196 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gold River |
Village |
Brad |
Unger |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
161 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gold River |
Village |
Dale |
Frame |
|
M |
Served other |
MAYOR |
|
145 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gold River |
Village |
Michael |
McGee |
|
M |
None |
MAYOR |
|
106 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gold River |
Village |
Michael |
Lott |
|
Other/Undisclosed |
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
YES |
199 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gold River |
Village |
Brenda |
Patrick |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
290 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gold River |
Village |
Alison |
Pringle |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
333 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gold River |
Village |
Peter |
Wehmeier |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
430 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gold River |
Village |
Henry |
Fossen |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
330 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gold River |
Village |
Joe |
Sinclair |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
264 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gold River |
Village |
Gary |
Pichert |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
135 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gold River |
Village |
Nikki |
Pichert |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
319 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gold Trail |
School District |
Orra |
Storkan |
L |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | District of Lillooet | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Gold Trail |
School District |
Carmen |
Ranta |
B |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
257 |
| Area D | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Gold Trail |
School District |
Jordan |
Lawrence |
Lee |
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area C | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Gold Trail |
School District |
Crista |
Ross |
L |
F |
None |
TRUSTEE |
|
212 |
| Area D | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Gold Trail |
School District |
Larry |
Casper |
W |
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area A | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Gold Trail |
School District |
Donna |
Aljam |
M |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area E | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Gold Trail |
School District |
Valerie |
Adrian |
R |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area B | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Gold Trail |
School District |
John |
Roberge |
D |
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Village of Ashcroft | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Golden |
Town |
Ron |
Oszust |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
1052 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Golden |
Town |
Joy |
Guyot |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
785 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Golden |
Town |
Wes |
Routley |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
740 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Golden |
Town |
John |
Manuel |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
685 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Golden |
Town |
Kristi |
Cooper |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
880 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Golden |
Town |
Chris |
Hambruch |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
948 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Golden |
Town |
Bryan |
Stevens |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
245 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Golden |
Town |
Jeremiah |
Woods |
|
|
None |
MAYOR |
|
197 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Golden |
Town |
Richard |
Dale |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
620 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Golden |
Town |
Chris |
Glueckler |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
560 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Grand Forks |
City |
EVERETT |
BAKER |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
621 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Grand Forks |
City |
DEBORAH |
LAFLEUR |
Yvonne |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
591 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Grand Forks |
City |
CHRISTINE |
THOMPSON |
Patricia |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
574 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Grand Forks |
City |
ZAK |
EBURNE-STOODLEY |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
808 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Grand Forks |
City |
NIKI |
BEST |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
358 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Grand Forks |
City |
STAN |
SHARKEY |
Allen |
M |
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
104 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Grand Forks |
City |
PATRICK |
O'DOHERTY |
J. |
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
323 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Grand Forks |
City |
NEIL |
KROG |
DWIGHT |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
736 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Grand Forks |
City |
ROD |
ZIELINSKI |
Wiilliam |
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
780 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Grand Forks |
City |
DAVID |
MARK |
Bunling |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
646 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Grand Forks |
City |
DANNA |
O'DONNELL |
Rozek |
F |
Served other |
MAYOR |
|
279 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Grand Forks |
City |
ALEC |
BROWNLEE |
Douglas |
M |
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
234 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Grand Forks |
City |
ANNA |
LEKSINSKA |
Monica |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
331 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Grand Forks |
City |
KENTON |
MCNUTT |
R. J. |
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
441 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Granisle |
Village |
Kathy |
BEDARD |
E |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
35 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Granisle |
Village |
Karen |
BARBER |
J |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
89 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Granisle |
Village |
Linda |
McGUIRE |
J |
|
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Granisle |
Village |
Heather |
DEDIO |
L |
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
44 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Granisle |
Village |
Calvin |
THOMPSON |
H |
Non-binary |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
67 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Granisle |
Village |
Marilyn |
BERGLUND |
D |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
88 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Angela |
Carmichael |
D |
Other/Undisclosed |
None |
TRUSTEE |
YES |
19565 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Cindy |
Bedi Ralph |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
7935 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Mavis |
David |
E |
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
18089 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Ali |
Zahra |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
3989 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Diane |
McNally |
E |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
18496 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Derek |
Gagnon |
A |
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
16437 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Tyson |
Strandlund |
R |
M |
None |
TRUSTEE |
|
8032 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Michelle |
Wiboltt |
J |
F |
None |
TRUSTEE |
|
1643 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Judith |
Zulu |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
7253 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Leslie-Anne |
Goodall |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
5792 |
| At Large | NA | VIVA Victoria |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Sasha |
Zhang |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
5194 |
| At Large | NA | VIVA Victoria |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Oliver |
Wu |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
4230 |
| At Large | NA | VIVA Victoria |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Janice |
Novotill |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
4253 |
| At Large | NA | VIVA Victoria |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Roberta |
Solvey |
A. |
F |
None |
TRUSTEE |
|
4600 |
| At Large | NA | VIVA Victoria |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Salvetina |
Agba |
E |
F |
None |
TRUSTEE |
|
5501 |
| At Large | NA | VIVA Victoria |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Karin |
Kwan |
D |
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
20230 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Emily |
Mahbobi |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
16448 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Natalie |
Baillaut |
M |
Other/Undisclosed |
None |
TRUSTEE |
YES |
18075 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Matthew |
Cook |
M |
M |
None |
TRUSTEE |
|
8022 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Nicole |
Duncan |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
19678 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Ann |
Whiteaker |
M |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
12077 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Esther |
Callo |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
8648 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Sacha |
Christensen |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
9716 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Rob |
Paynter |
W |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
18523 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Jordan |
Watters |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
9546 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Piers |
MacDonald |
E.R. |
M |
None |
TRUSTEE |
|
4539 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
J. Charles |
Lamb |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
6033 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Daphna |
Gelbart |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
6317 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Jennifer |
Foster |
E |
F |
None |
TRUSTEE |
|
7624 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greater Victoria |
School District |
Kyle |
McStravick |
T |
M |
None |
TRUSTEE |
|
7278 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Greenwood |
City |
John |
Bolt |
A |
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
194 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Greenwood |
City |
Jim |
Nathorst |
Rodney |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
224 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Greenwood |
City |
Gary |
Stewart |
Raymond |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
70 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Greenwood |
City |
Jessica |
McLean |
Lynn |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
273 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Greenwood |
City |
Gerry |
Shaw |
Carl |
M |
Served different |
COUNCILLOR |
YES |
214 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Greenwood |
City |
Barry |
Noll |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
157 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Greenwood |
City |
Doug |
Teramoto |
Y |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
189 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Greenwood |
City |
Carolina |
Hopkins |
M |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
51 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Greenwood |
City |
Clint |
Huisman |
J |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
210 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Greenwood |
City |
Mike |
Goddard |
K |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
66 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Gulf Islands |
School District |
Rob |
Pingle |
Warren |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
2005 |
| School District No. 64 (Gulf Islands) - Salt Spring Island | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gulf Islands |
School District |
Jeannine |
Georgeson |
Dawn |
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | School District No. 64 (Gulf Islands) - Galiano Island | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gulf Islands |
School District |
Jenny |
McClean |
Joan |
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
1101 |
| School District No. 64 (Gulf Islands) - Salt Spring Island | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gulf Islands |
School District |
Nancy |
Macdonald |
Jean |
F |
Served prior to 2018 |
TRUSTEE |
YES |
1981 |
| School District No. 64 (Gulf Islands) - Salt Spring Island | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gulf Islands |
School District |
George |
Sipos |
Julias |
M |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
561 |
| School District No. 64 (Gulf Islands) - Salt Spring Island | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gulf Islands |
School District |
Tisha |
Boulter |
Mari |
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1486 |
| School District No. 64 (Gulf Islands) - Salt Spring Island | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gulf Islands |
School District |
Anna |
Szul |
Karolina |
F |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
636 |
| School District No. 64 (Gulf Islands) - Salt Spring Island | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gulf Islands |
School District |
Chaya |
Katrensky |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | School District No. 64 (Gulf Islands) - Saturna Island | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Gulf Islands |
School District |
Greg |
Lucas |
Harold |
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | School District No. 64 (Gulf Islands) - Pender Islands | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Haida Gwaii |
School District |
Roeland |
Denooij |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area 3 CENTRAL | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Haida Gwaii |
School District |
Dana |
Moraes |
Louise |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area 4 SKIDEGATE | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Haida Gwaii |
School District |
Adeana |
Young |
Loretta |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
14 |
| Area 2 NORTH | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Haida Gwaii |
School District |
Wilson |
Brown |
Robin |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area 1 OLD MASSETT | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Haida Gwaii |
School District |
Ashley |
Currie |
Gwynne |
Other/Undisclosed |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
28 |
| Area 2 NORTH | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Haida Gwaii |
School District |
Miranda |
Post |
Mae |
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area 5 SOUTH | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Harrison Hot Springs |
Village |
John |
Allen |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
170 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Harrison Hot Springs |
Village |
Ed |
Wood |
|
|
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
YES |
337 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Harrison Hot Springs |
Village |
Michie |
Vidal |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
440 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Harrison Hot Springs |
Village |
Samantha |
Piper |
|
F |
Served different |
MAYOR |
|
264 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Harrison Hot Springs |
Village |
John |
Buckley |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
638 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Harrison Hot Springs |
Village |
Leo |
Facio |
|
M |
Served different |
COUNCILLOR |
YES |
365 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Harrison Hot Springs |
Village |
Allan |
Jackson |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
504 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Harrison Hot Springs |
Village |
Leslie |
Ghezesan |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
314 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Hazelton |
Village |
Buddy |
Smith |
G |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Hazelton |
Village |
Charlotte |
Linford |
L |
F |
None |
MAYOR |
|
23 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Hazelton |
Village |
Wendy |
Blackstock |
C |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Hazelton |
Village |
Julie |
Maitland |
R |
F |
Served different |
MAYOR |
YES |
113 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Hazelton |
Village |
Christine |
Anonuevo |
M |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Hazelton |
Village |
Jody |
Tetreau |
F |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Highlands |
District |
Karel |
Roessingh |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
531 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Highlands |
District |
Rose |
Stanton |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
476 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Highlands |
District |
Guy |
Brisebois |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
220 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Highlands |
District |
Ken |
Williams |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Highlands |
District |
Leslie |
Anderson |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
503 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Highlands |
District |
Marcie |
McLean |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
456 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Highlands |
District |
Ann |
Baird |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
511 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Highlands |
District |
Gord |
Baird |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
519 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Highlands |
District |
Marie |
Brotherston |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
227 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Highlands |
District |
Ken |
Brotherston |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
204 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Hope |
District |
Crystal |
Sedore |
Ann |
F |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
629 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Hope |
District |
Heather |
Stewin |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
823 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Hope |
District |
Victor |
Smith |
A |
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
1103 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Hope |
District |
Sue |
Turgeon |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
270 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Hope |
District |
Scott |
Medlock |
Neal |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1022 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Hope |
District |
John |
Mason |
Edward |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
485 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Hope |
District |
Bob |
Shore |
Paul |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
246 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Hope |
District |
Hondo |
Stroyan |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
499 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Hope |
District |
Wilfried |
Vicktor |
Johann |
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
495 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Hope |
District |
Zachary |
Wells |
W T |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
618 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Hope |
District |
Angela |
Skoglund |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
691 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Hope |
District |
Pauline |
Newbigging |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1113 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Hope |
District |
Dave |
Fernie |
William |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
345 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Hope |
District |
Janet |
Wort |
Elizabeth |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
346 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Hope |
District |
Arlene |
Webster |
Jean |
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
382 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Houston |
District |
Jonathan |
Van Barneveld |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
284 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Houston |
District |
Rebecca |
Hougen |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
181 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Houston |
District |
Thomas |
Stringfellow |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
256 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Houston |
District |
Tom |
Euverman |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
248 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Houston |
District |
Shane |
Brienen |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Houston |
District |
Troy |
Reitsma |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
212 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Houston |
District |
Daphne |
Tofsrud |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
170 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Houston |
District |
Lisa |
Mueller |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
230 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Hudson's Hope |
District |
David |
Heiberg |
D. |
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Hudson's Hope |
District |
Deborah |
Beattie |
G. |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
146 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Hudson's Hope |
District |
Kelly |
Miller |
D. |
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
149 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Hudson's Hope |
District |
Valerie |
Paice |
J. |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
56 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Hudson's Hope |
District |
Travous |
Quibell |
J. |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
194 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Hudson's Hope |
District |
Tashana |
Winnicky |
Beth |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
193 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Hudson's Hope |
District |
Joseph |
King |
N. |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
76 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Hudson's Hope |
District |
Tina |
Jeffrey |
M. |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
187 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Hudson's Hope |
District |
Lynn |
Blythe |
Marjory |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
38 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Hudson's Hope |
District |
James |
Cryderman |
J. |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
189 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Hudson's Hope |
District |
Conrad |
Northeast |
A |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
80 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Hudson's Hope |
District |
Robin |
Stuber |
K. |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
54 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Invermere |
District |
Al |
Miller |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Invermere |
District |
Theresa |
Wood |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Invermere |
District |
Kayja |
Becker |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Invermere |
District |
Gerry |
Taft |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Grant |
Scott |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
286 |
| Hornby | 895 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Mikaila |
Lironi |
C.I. |
|
Unknown/Undisclosed |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
185 |
| Lasqueti | 301 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
David |
Rogers |
Clifford |
|
Unknown/Undisclosed |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
25 |
| Lasqueti | 301 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
David |
Maude |
|
|
Incumbent |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
381 |
| Mayne | 825 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
John |
Ronsley |
|
M |
None |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
253 |
| Galiano | 940 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Lisa |
Gauvreau |
|
F |
None |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
515 |
| Galiano | 940 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Ben |
Mabberley |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
447 |
| Galiano | 940 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Jane |
Wolverton |
|
F |
Incumbent |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
403 |
| Galiano | 940 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Kristina |
Peszel |
|
F |
None |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
121 |
| South Pender | 190 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Lee |
Middleton |
|
M |
Incumbent |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | Saturna | 270 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Mairead |
Boland |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | Saturna | 270 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Jeanine |
Dodds |
|
F |
Incumbent |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
534 |
| Mayne | 825 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Wayne |
Mercier |
|
Other/Undisclosed |
None |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
203 |
| Gabriola | 3505 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Tom |
Weinerth |
Matheau |
|
Unknown/Undisclosed |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
71 |
| Lasqueti | 301 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Mary Beth |
Rondeau |
|
F |
Unknown/Undisclosed |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
585 |
| North Pender | 1775 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Aaron |
Campbell |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
705 |
| North Pender | 1775 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Sue Ellen |
Fast |
|
F |
Incumbent |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
924 |
| Bowen Island | 3252 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
David |
Graham |
|
M |
Served prior to 2018 |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
387 |
| Denman | 955 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Maureen |
Nicholson |
|
F |
Served other |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
553 |
| Bowen Island | 3252 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Tim |
Wake |
|
M |
Served other |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
727 |
| Bowen Island | 3252 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Judith |
Gedye |
|
F |
None |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
1038 |
| Bowen Island | 3252 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Doug |
Fenton |
|
M |
Incumbent |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
71 |
| Thetis | 340 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Peter |
Luckham |
|
M |
Incumbent |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
111 |
| Thetis | 340 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Don |
Marcotte |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
1286 |
| Salt Spring | 8320 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Jamie |
Harris |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
1347 |
| Salt Spring | 8320 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Dag |
Falck |
|
M |
None |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
135 |
| South Pender | 190 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Wesley |
Ritter |
|
M |
None |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
55 |
| Denman | 955 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Susan |
Yates |
|
F |
Served prior to 2018 |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
749 |
| Gabriola | 3505 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Kate-Louise |
Stamford |
|
F |
Incumbent |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | Gambier | 230 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Alex |
Allen |
|
M |
Incumbent |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
323 |
| Hornby | 895 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Injah |
West |
Kaya |
|
Unknown/Undisclosed |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
33 |
| Lasqueti | 301 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Timothy |
Peterson |
James |
|
Unknown/Undisclosed |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
134 |
| Lasqueti | 301 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Ken |
Hunter |
|
M |
Served prior to 2018 |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
129 |
| Thetis | 340 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
David |
Critchley |
|
M |
Incumbent |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
246 |
| Denman | 955 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Lisa |
Webster |
|
F |
None |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
515 |
| Gabriola | 3505 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Erik |
Johnson |
|
M |
None |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
309 |
| Gabriola | 3505 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Joe |
Bernardo |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | Gambier | 230 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Sam |
Borthwick |
|
M |
None |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
359 |
| Denman | 955 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Cameron |
Thorn |
|
M |
Incumbent |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
102 |
| South Pender | 190 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Ben |
Corno |
|
M |
None |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
1059 |
| Salt Spring | 8320 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Jenny |
McClean |
|
F |
None |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
235 |
| Salt Spring | 8320 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Laura |
Patrick |
|
F |
Incumbent |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
1441 |
| Salt Spring | 8320 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Gary |
Gagne |
|
M |
Served other |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
1141 |
| Salt Spring | 8320 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Deb |
Foote |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
222 |
| Mayne | 825 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Elissa |
Poole |
|
F |
None |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
1125 |
| Salt Spring | 8320 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Deb |
Morrison |
|
|
Incumbent |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
606 |
| North Pender | 1775 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Emily |
McIvor |
|
|
None |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
43 |
| Thetis | 340 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Gale |
Lyttle |
|
F |
None |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
323 |
| Bowen Island | 3252 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Doug |
Fenton |
|
M |
Incumbent |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
0 |
| Thetis | 340 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Jeffrey |
Rabena |
|
M |
None |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
269 |
| Hornby | 895 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Pachiel |
Smith |
Loren |
|
Unknown/Undisclosed |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
105 |
| Lasqueti | 301 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Dave |
Olsen |
Roy |
|
Unknown/Undisclosed |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
35 |
| Lasqueti | 301 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Tobi |
Elliott |
|
F |
None |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
YES |
662 |
| Gabriola | 3505 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Islands Trust |
Islands Trust |
Wendy |
Kotorynski |
|
F |
None |
ISLANDS TRUST COUNCILLOR |
|
219 |
| Gabriola | 3505 | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Nancy |
Bepple |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
7745 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Daphane |
Nelson |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
4479 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
George |
Dersch |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
1877 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Bill |
Sarai |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
10737 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Arjun |
Singh |
H |
M |
Served different |
MAYOR |
|
2932 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Jamie |
Allen |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2616 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Margot |
Middleton |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
8560 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Jesse |
Ritcey |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5894 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Jordan |
Proctor |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
4289 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Francois |
Lambert |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1312 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Katie |
Neustaeter |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
11583 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Dieter |
Dudy |
|
M |
Served different |
MAYOR |
|
5650 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Sadie |
Hunter |
|
|
Served different |
MAYOR |
|
4578 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Dennis |
Giesbrecht |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
6734 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Randy |
Sunderman |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
6927 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Taj |
Sandur |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5848 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Reid |
Hamer-Jackson |
|
|
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
YES |
7298 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Dale |
Bass |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
8245 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Caroline F. |
King |
|
F |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
6743 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Kelly |
Hall |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
9544 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Darpan |
Sharma |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5919 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Ray |
Dhaliwal |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
2629 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Stephen |
Karpuk |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
8122 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Bonnie |
Cleland |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
2450 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Mike |
O'Reilly |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
10626 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Reo |
Rocheleau |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
298 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Darrell |
LaRiviere |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1199 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops |
City |
Mac |
Gordon |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2903 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops/Thompson |
School District |
Kathleen |
Karpuk |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
10812 |
| City of Kamloops | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops/Thompson |
School District |
Jo |
Kang |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
6675 |
| City of Kamloops | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops/Thompson |
School District |
John |
O'Fee |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
11580 |
| City of Kamloops | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops/Thompson |
School District |
Heather |
Grieve |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
9821 |
| City of Kamloops | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops/Thompson |
School District |
Karla |
Pearce |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
3485 |
| City of Kamloops | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops/Thompson |
School District |
Marian |
Anderberg |
|
F |
Served other |
TRUSTEE |
|
6213 |
| City of Kamloops | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops/Thompson |
School District |
Jennifer |
Rowse |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
3513 |
| City of Kamloops | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops/Thompson |
School District |
Rhonda |
Kershaw |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Barriere, including TNRD area "O" Lower North Thompson, including the District of Barriere | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops/Thompson |
School District |
Cara |
McKelvey |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Logan Lake, including TNRD area "J" Copper Desert Country, including the District of Logan Lake | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops/Thompson |
School District |
Diane |
Jules |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Chase, including TNRD areas "L" Grasslands & "P" Rivers and the Peaks, including the Village of Chase and the Mountain Resort Municipality of Sun Peaks | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops/Thompson |
School District |
Shelley |
Sim |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Clearwater, including TNRD areas “A” Wells Gray Country and “B” Thompson Headwaters, including the District of Clearwater | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops/Thompson |
School District |
Cole |
Hickson |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
8980 |
| City of Kamloops | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops/Thompson |
School District |
Shahriar |
Behmanesh |
|
|
None |
TRUSTEE |
|
2949 |
| City of Kamloops | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kamloops/Thompson |
School District |
Jimmy |
Johal |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
6012 |
| City of Kamloops | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Kaslo |
Village |
Suzan |
Hewat |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
412 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kaslo |
Village |
Henry |
Van Mill |
|
M |
Served different |
MAYOR |
|
130 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kaslo |
Village |
Lynda |
Beddow |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
165 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kaslo |
Village |
Erika |
Bird |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
480 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kaslo |
Village |
Robert |
Lang |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
303 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kaslo |
Village |
Molly |
Leathwood |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
414 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kaslo |
Village |
Matthew |
Brown |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
380 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kaslo |
Village |
Jonathan |
Carruthers |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
205 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Gord |
Lovegrove |
R |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
11609 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Loyal |
Wooldridge |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
14700 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
James |
Kay |
B |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5470 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Ron |
Cannan |
D |
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
17152 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Tom |
Dyas |
J |
M |
None |
MAYOR |
YES |
21328 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Anthony |
Shephard |
D |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3693 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Luke |
Stack |
H |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
11421 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Rick |
Webber |
G |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
11795 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Greg |
Dahms |
A |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1929 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Davis |
Kyle |
J |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
10122 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Brian |
Rogers |
R |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2895 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Daniel |
Joseph |
E |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2709 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Susan |
Ames |
E |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
7543 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Bal |
Grewal |
S |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
6861 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Elaine |
McMurray |
E |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
6292 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Silverado |
Socrates |
B |
F |
None |
MAYOR |
|
226 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Tom |
Macauley |
J |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5578 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Maxine |
DeHart |
M |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
11218 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Amarit |
Brar |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
4965 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Glendon Charles |
Smedley |
|
M |
None |
MAYOR |
|
282 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Dan |
Schlossser |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
4164 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Gail |
Given |
M |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
9458 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Peter |
Truch |
A |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
7958 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Mohini |
Singh |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
11585 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
D. Ben |
Norman |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2029 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Charlie |
Hodge |
W |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
11374 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Christopher |
Bocskei |
L |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2923 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Noel |
Wentworth |
W |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
7479 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Chris |
Becenko |
L |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1463 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Colin |
Basran |
G |
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
10905 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Zach |
Sawatzky |
C |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2427 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Amarjit Singh |
Lalli |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
4172 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Sacheen |
Collecutt |
C |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
3070 |
| | | Spirit Alliance |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Chris |
Williams |
A |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
4747 |
| | | Spirit Alliance |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Indy |
Dhial |
S |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5020 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
Darrin |
Fiddler |
L |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1204 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kelowna |
City |
David |
Habib |
J |
M |
None |
MAYOR |
|
1533 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kent |
District |
Sylvia |
Pranger |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Kent |
District |
Susan |
Spaeti |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
472 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Kent |
District |
Duane |
Post |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
419 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Kent |
District |
Kerstin |
Schwichtenberg |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
469 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Kent |
District |
Stan |
Watchorn |
Stanley |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
413 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Kent |
District |
Verna |
Dandenault |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
284 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Keremeos |
Village |
Arlene |
Arlow |
Nora |
F |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
206 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Keremeos |
Village |
Jason |
Wiebe |
Ronald |
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
353 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Keremeos |
Village |
Arden |
Holley |
Dale |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Keremeos |
Village |
Jeremy |
Evans |
John |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Keremeos |
Village |
Tracy |
Henderson |
Dee |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Keremeos |
Village |
Garry |
Elliott |
Anthony |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Kimberley |
City |
Sandra |
Roberts |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1190 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Kimberley |
City |
Steven |
Royer |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1029 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Kimberley |
City |
Craig |
Janzen |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
881 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Kimberley |
City |
Sue |
Cairns |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1349 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Kimberley |
City |
Don |
McCormick |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Kimberley |
City |
Woody |
Maguire |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
943 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Kimberley |
City |
Kevin |
Dunnebacke |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
885 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Kimberley |
City |
Andrew |
Skaien |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
799 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Kimberley |
City |
Jason |
McBain |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1349 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Kitimat |
District |
Gerry |
Leibel |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
682 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat |
District |
Terry |
Marleau |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
807 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat |
District |
Phil |
Germuth |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat |
District |
Michelle |
Martins |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
775 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat |
District |
Mario |
Feldhoff |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
857 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat |
District |
Colton |
Patrong |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
291 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat |
District |
Claire |
Rattee |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
622 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat |
District |
Graham |
Pitzel |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
857 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat |
District |
Chelsea |
Bossence |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
511 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat |
District |
Edwin |
Empinado |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
772 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat-Stikine |
Regional District |
Eric |
Nyce |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area A (Nass Valley, Meziadin) | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat-Stikine |
Regional District |
Cyra |
Yunkws |
|
F |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
211 |
| Electoral Area B (Hazeltons Rural Areas, Kispiox Valley, Moricetown through Cedarvale) | 1061 | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat-Stikine |
Regional District |
Tina |
Etzerza |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area F (Dease Lake) | 244 | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat-Stikine |
Regional District |
Bruce |
Bidgood |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
146 |
| Electoral Area C (Rural Terrace Area, South Coast) | 2288 | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat-Stikine |
Regional District |
Jeffery |
Hammond |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
92 |
| Electoral Area E (Thornhill) | 3116 | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat-Stikine |
Regional District |
Roy |
Davies |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
22 |
| Electoral Area B (Hazeltons Rural Areas, Kispiox Valley, Moricetown through Cedarvale) | 1061 | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat-Stikine |
Regional District |
Martin |
Holzbauer |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
47 |
| Electoral Area C (Rural Terrace Area, South Coast) | 2288 | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat-Stikine |
Regional District |
Dave |
Brocklebank |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area D (Telegraph Creek, Iskut, Bob Quinn) | 50 | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat-Stikine |
Regional District |
Dean |
Paranich |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
78 |
| Electoral Area B (Hazeltons Rural Areas, Kispiox Valley, Moricetown through Cedarvale) | 1061 | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat-Stikine |
Regional District |
Ted |
Ramsey |
|
M |
Served prior to 2018 |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
224 |
| Electoral Area E (Thornhill) | 3116 | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kitimat-Stikine |
Regional District |
Gill |
McKean |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
92 |
| Electoral Area C (Rural Terrace Area, South Coast) | 2288 | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Kootenay Boundary |
Regional District |
Grace |
McGregor |
Eileen |
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
309 |
| Electoral Area C (Christina Lake) | 1423 | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Boundary |
Regional District |
Ali |
Grieve |
K |
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area A (Beaver Valley) | 1308 | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Boundary |
Regional District |
Linda |
Worley |
J |
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area B (Columbia River Communities) | 1213 | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Boundary |
Regional District |
Sharen |
Gibbs |
L |
F |
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
337 |
| Electoral Area E (Boundary Country and Big White) | 2397 | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Boundary |
Regional District |
Oliver |
Glaser |
A |
M |
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
66 |
| Electoral Area E (Boundary Country and Big White) | 2397 | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Boundary |
Regional District |
Vicki |
Gee |
L |
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
225 |
| Electoral Area E (Boundary Country and Big White) | 2397 | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Boundary |
Regional District |
Linda Kay |
Wiese |
|
F |
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
339 |
| Electoral Area D (Rural Grand Forks) | 2704 | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Boundary |
Regional District |
Peter |
Demski |
U |
M |
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
38 |
| Electoral Area D (Rural Grand Forks) | 2704 | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Boundary |
Regional District |
Danna |
O'Donnell |
R |
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
222 |
| Electoral Area D (Rural Grand Forks) | 2704 | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Boundary |
Regional District |
Andreas |
Tomaszewski |
E |
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
202 |
| Electoral Area C (Christina Lake) | 1423 | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Lake |
School District |
Clements |
Verhoeven |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
598 |
| #6 - Town of Creston | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Lake |
School District |
Murray |
Shunter |
M. |
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
1243 |
| #1 - City of Nelson / Bealby Point | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Lake |
School District |
Julie |
Bremner |
Christina |
F |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
1417 |
| #1 - City of Nelson / Bealby Point | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Lake |
School District |
Tricia |
Braun |
Gayle |
F |
None |
TRUSTEE |
|
638 |
| #1 - City of Nelson / Bealby Point | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Lake |
School District |
Kathy |
Krulitsky |
Marie |
F |
None |
TRUSTEE |
|
212 |
| #1 - City of Nelson / Bealby Point | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Lake |
School District |
Lesley |
Garlow |
Anne |
F |
None |
TRUSTEE |
|
431 |
| #1 - City of Nelson / Bealby Point | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Lake |
School District |
Tamara |
Ziemer |
Adelle |
F |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
272 |
| #1 - City of Nelson / Bealby Point | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Lake |
School District |
Susan |
Chew |
Darlene |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | #2 - Salmo, Taghum & Blewett | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Lake |
School District |
Sharon |
Nazaroff |
Petrovna |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
396 |
| #3 - Slocan Valley / Bonnington | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Lake |
School District |
Emily |
Duggan |
Grace |
F |
None |
TRUSTEE |
|
214 |
| #3 - Slocan Valley / Bonnington | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Lake |
School District |
David |
Feldman |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
403 |
| #4 - Crawford Bay, East Shore & North Shore | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Lake |
School District |
Lenora |
Trenaman |
Marie |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
445 |
| #4 - Crawford Bay, East Shore & North Shore | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Lake |
School District |
Cody |
Beebe |
John |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
557 |
| #5 - South Rural Zone | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Lake |
School District |
Allan |
Gribbin |
Edward |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
585 |
| #5 - South Rural Zone | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Lake |
School District |
Dawn |
Lang |
Dawn |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
419 |
| #7 - Village of Kaslo & North Rural Zone - Area D | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Lake |
School District |
Mary Jayne |
Blackmore |
Jayne |
F |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
672 |
| #5 - South Rural Zone | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Lake |
School District |
Kathy |
Etheridge |
|
|
None |
TRUSTEE |
YES |
786 |
| #6 - Town of Creston | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay Lake |
School District |
Dustin |
East |
Murray |
M |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
217 |
| #7 - Village of Kaslo & North Rural Zone - Area D | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay-Columbia |
School District |
Mark |
Wilson |
A |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 4 | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay-Columbia |
School District |
Terry |
Hanik |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 4 | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay-Columbia |
School District |
Darrel |
Ganzert |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
558 |
| Trustee Electoral Area 6 | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay-Columbia |
School District |
Catherine |
Zaitsoff |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 2 | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay-Columbia |
School District |
Kristin |
Ali |
|
F |
Served other |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 1 | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay-Columbia |
School District |
Stephen |
Piccolo |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
560 |
| Trustee Electoral Area 6 | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay-Columbia |
School District |
Gavin |
Fox |
|
|
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 2 | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay-Columbia |
School District |
Gordon |
Smith |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 5 | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay-Columbia |
School District |
Darilyn |
Simister |
|
|
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 3 | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Kootenay-Columbia |
School District |
Sean |
McFarlane |
|
|
None |
TRUSTEE |
|
174 |
| Trustee Electoral Area 6 | NA | |
|
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Ladysmith |
Town |
Jeff |
Virtanen |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1042 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Ladysmith |
Town |
Aaron |
Stone |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Ladysmith |
Town |
Alice |
Clark |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
325 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Ladysmith |
Town |
Kim |
Nakahara |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
780 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Ladysmith |
Town |
Ray |
Gourlay |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1065 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Ladysmith |
Town |
Doug |
Johnson |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
491 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Ladysmith |
Town |
Duck |
Paterson |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
968 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Ladysmith |
Town |
Lyle |
Tassone |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
442 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Ladysmith |
Town |
Rhonda |
Shirley |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
369 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Ladysmith |
Town |
Marsh |
Stevens |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1084 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Ladysmith |
Town |
Amanda |
Jacobson |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
791 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Ladysmith |
Town |
Tricia |
McKay |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1022 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Lake Country |
District |
Bib |
PATEL |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1461 |
| At-Large | 0 | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Lake Country |
District |
Jerremy |
KOZUB |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
512 |
| Winfield | 7429 | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Lake Country |
District |
Cara |
REED |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | Carr's Landing | 757 | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Lake Country |
District |
Bill |
SCARROW |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
676 |
| At-Large | 0 | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Lake Country |
District |
Blair |
IRELAND |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
|
YES | At-Large | 0 | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Lake Country |
District |
Todd |
MCKENZIE |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | Oyama | 1951 | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Lake Country |
District |
Michael |
LEWIS |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1333 |
| At-Large | 0 | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Lake Country |
District |
Riley |
HASTINGS |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
198 |
| Okanagan Centre | 2630 | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Lake Country |
District |
Tricia |
BRETT |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
368 |
| Okanagan Centre | 2630 | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Lake Country |
District |
Heather |
IRVINE |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
552 |
| Winfield | 7429 | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Lake Cowichan |
Town |
Bob |
Day |
K. |
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
444 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Lake Cowichan |
Town |
Tim |
McGonigle |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
498 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Lake Cowichan |
Town |
Carolyne |
Austin |
I |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
536 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Lake Cowichan |
Town |
Aaron |
Frisby |
Keith |
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
516 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Lake Cowichan |
Town |
Kristine |
Sandhu |
Michele |
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
650 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Lake Cowichan |
Town |
Bill |
Garrett |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
487 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Lake Cowichan |
Town |
Lorna |
Vomacka |
Dawn |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
596 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Langford |
City |
Stewart |
Young |
|
|
Incumbent |
MAYOR |
|
3796 |
| | | Community First Langford |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Langford |
City |
Shirley |
Ackland |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
2540 |
| | | Community First Langford |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Langford |
City |
Denise |
Blackwell |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
2379 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Langford |
City |
Kimberley |
Guiry |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
4255 |
| | | Langford Now |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Langford |
City |
Colby |
Harder |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
5072 |
| | | Langford Now |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Langford |
City |
Wendy |
Hobbs |
|
|
Served other |
COUNCILLOR |
|
2592 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Langford |
City |
Mark |
Morley |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
4048 |
| | | Langford Now |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Langford |
City |
Shannon |
Russell Willing |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
2430 |
| | | Community First Langford |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Langford |
City |
Matt |
Sahlstrom |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
2481 |
| | | Community First Langford |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Langford |
City |
Lanny |
Seaton |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
2547 |
| | | Community First Langford |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Langford |
City |
Norma |
Stewart |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
2583 |
| | | Community First Langford |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Langford |
City |
Lillian |
Szpak |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3512 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Langford |
City |
Roger |
Wade |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
2309 |
| | | Community First Langford |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Langford |
City |
Mary |
Wagner |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
4844 |
| | | Langford Now |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Langford |
City |
Keith |
Yacucha |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
4579 |
| | | Langford Now |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Langford |
City |
Scott Peter |
Goodmanson |
|
|
None |
MAYOR |
YES |
4483 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Eric |
Woodward |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
10911 |
| | | Contract with Langley |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Tim |
Baillie |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
8944 |
| | | Contract with Langley |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Barb |
Martens |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
11534 |
| | | Contract with Langley |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Robert |
Rindt |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
9418 |
| | | Contract with Langley |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Rebecca |
Darnell |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
4571 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Carey |
Poitras |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
3845 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Scott |
Cameron |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
4743 |
| | | Elevate Langley Voters Association |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Steve |
Ferguson |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
9953 |
| | | Contract with Langley |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
School District |
Sarb |
RAI |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
9148 |
| Langley (Township) | NA | Contract with Langley Association |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
School District |
Joel |
Neufeld |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
11051 |
| Langley (Township) | NA | Contract with Langley Association |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Michael |
Chang |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5322 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
City |
Gurjit |
Dhillon |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
466 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Carlos |
Suarez Rubio |
Luis |
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
1369 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Rich |
Coleman |
Thomas |
M |
Served other |
MAYOR |
|
4923 |
| | | Elevate Langley Voters Association |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
School District |
Rod |
Ross |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
6837 |
| Langley (Township) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
School District |
Candy |
Ashdown |
|
F |
Served prior to 2018 |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Langley (City) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
City |
Nathan |
Pachal |
Jon |
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
2434 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
City |
Leith |
White |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1524 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
City |
Delaney |
Mack |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1416 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Cathy |
MacDonald |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
4615 |
| | | Elevate Langley Voters Association |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Michael |
Pratt |
V. |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
8348 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Teresa |
Townsley |
L. |
F |
Served other |
COUNCILLOR |
|
5374 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Misty |
Van Popta |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
9421 |
| | | Contract with Langley |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
School District |
Marnie |
Wilson |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
9161 |
| Langley (Township) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Sukhman |
Gill |
Singh |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3539 |
| | | Elevate Langley Voters Association |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Blair |
Whitmarsh |
Garnet |
M |
Served different |
MAYOR |
|
6805 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
City |
Rosemary |
Wallace |
Helen Margaret |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1638 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Alex |
Joehl |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2103 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
School District |
Gareth |
Lockhart |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
7418 |
| Langley (Township) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
James |
Delorme |
Aaron |
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
3060 |
| | | Elevate Langley Voters Association |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
City |
Mike |
Solyom |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1659 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
City |
Cherise |
Okeymow |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1046 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
City |
Teri |
James |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1615 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
City |
Paul |
Albrecht |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1905 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Navin |
Takhar |
Harpreet |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3276 |
| | | Elevate Langley Voters Association |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
School District |
Holly |
Dickinson |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
11159 |
| Langley (Township) | NA | Contract with Langley Association |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
School District |
Charlie |
Fox |
W |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
9980 |
| Langley (Township) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
School District |
Stacey |
Wakelin |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
6573 |
| Langley (Township) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
School District |
Tony |
Ward |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Langley (City) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
City |
Rudy |
Storteboom |
John |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
1336 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
City |
Jennifer |
Elderkin |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1019 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Gerald |
Wartak |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3421 |
| | | Elevate Langley Voters Association |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Sierra |
Pilcher |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
3449 |
| | | Elevate Langley Voters Association |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Margaret |
Kunst |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
10484 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Petrina |
Arnason |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
7484 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
AJ |
Cheema |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
7631 |
| | | Contract with Langley |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Kam |
Respondek |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
2004 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Stephen |
Dinesen |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
4125 |
| | | Elevate Langley Voters Association |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
City |
Val |
van den Broek |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
|
1290 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
City |
Gayle |
Martin |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
1275 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
City |
Shelley |
Coburn |
Fay |
F |
Served other |
COUNCILLOR |
|
1337 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
City |
David |
Stingl |
J. |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
974 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
City |
Jeff |
Jacobs |
David |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1414 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
School District |
Suzanne |
Perreault |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
8735 |
| Langley (Township) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
School District |
Neil |
Turner |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
6778 |
| Langley (Township) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Michelle |
Sparrow |
|
F |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
3188 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Brittany |
Gardner |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
6728 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Karen |
Moraes |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
3418 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Tony |
Ward |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
5476 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Langley |
Township |
Kim |
Richter |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
8756 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Lantzville |
District |
Joan |
JONES |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1064 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Lantzville |
District |
Jonathan |
LERNER |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1104 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Lantzville |
District |
Ian |
SAVAGE |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1066 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Lantzville |
District |
Stan |
POTTIE |
|
M |
None |
MAYOR |
|
184 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Lantzville |
District |
Karl |
WIESE |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
341 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Lantzville |
District |
Mark |
SWAIN |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
1345 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Lantzville |
District |
John |
DUNN |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
604 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Lantzville |
District |
Rachelle |
MUNDELL |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
880 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Lantzville |
District |
Shandra |
MAYES |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
489 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Lillooet |
District |
Barb |
Wiebe |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
368 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lillooet |
District |
Jen |
Leach |
|
F |
Served different |
MAYOR |
|
280 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lillooet |
District |
Laurie |
Hopfl |
|
F |
Served different |
MAYOR |
YES |
593 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lillooet |
District |
Randy |
McNary |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
373 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lillooet |
District |
Patti |
Flann |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
432 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lillooet |
District |
Andrew |
Nodzykowski |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
222 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lillooet |
District |
Adriene |
Falk |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
358 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lillooet |
District |
Bobbie-Jo |
Allen |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
265 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lillooet |
District |
Omar |
Chin |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
26 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lillooet |
District |
Brent |
Kamenka |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
54 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lillooet |
District |
Rolf |
de Bruin |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
569 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lillooet |
District |
Raoul |
Taylor |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
38 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lillooet |
District |
Janna |
Pike |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
266 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lillooet |
District |
Kevin |
Anderson |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
292 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lions Bay |
Village |
Tamara |
Leger |
|
F |
None |
MAYOR |
|
45 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Lions Bay |
Village |
Marcus |
Reuter |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
341 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Lions Bay |
Village |
Neville |
Abbott |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
408 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Lions Bay |
Village |
Ron |
McLaughlin |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
323 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Lions Bay |
Village |
Fred |
Bain |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
298 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Lions Bay |
Village |
Michael |
Broughton |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
396 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Lions Bay |
Village |
Ken |
Berry |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
YES |
341 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Lions Bay |
Village |
Nicole |
Lund |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
102 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Lions Bay |
Village |
Jaime |
Cunliffe |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
301 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Lions Bay |
Village |
Norm |
Barmeier |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
396 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Lions Bay |
Village |
Tanya |
Cosgrave |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
328 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Logan Lake |
District |
Robin |
Smith |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
425 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Logan Lake |
District |
Lawrence |
Hart |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
379 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Logan Lake |
District |
Marion |
Bell |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
407 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Logan Lake |
District |
Garry |
Youd |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
348 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Logan Lake |
District |
Kristina |
Froment |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
316 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Logan Lake |
District |
Jacqueline |
Newman |
|
F |
Served other |
MAYOR |
|
166 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Logan Lake |
District |
Allan |
Smith |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
232 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Logan Lake |
District |
Chris |
Candy |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
351 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Logan Lake |
District |
Peter |
Martell |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
416 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Logan Lake |
District |
Jim |
McNeely |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
327 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lumby |
Village |
Kevin |
Acton |
James |
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
424 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Lumby |
Village |
Lori |
Mindnich |
Deann |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
313 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Lumby |
Village |
Randal |
Ostafichuk |
William |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
386 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Lumby |
Village |
Brad |
Weston |
|
M |
None |
MAYOR |
|
61 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Lumby |
Village |
Sherry |
Kineshanko |
Kathaleen |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
365 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Lumby |
Village |
Julie |
Pilon |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
182 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Lumby |
Village |
Geoff |
Bevan |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
353 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Lumby |
Village |
Henry |
Ly |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
60 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Lytton |
Village |
Jennifer |
Thoss |
Anne |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
71 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lytton |
Village |
Nonie |
McCann |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
99 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lytton |
Village |
Denise |
O'Connor |
Dorothy |
F |
None |
MAYOR |
YES |
87 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lytton |
Village |
Jessoa |
Lightfoot |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
95 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lytton |
Village |
Edith |
Loring-Kuhanga |
Mary |
F |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
34 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lytton |
Village |
Ken |
Pite |
Donald |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
69 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lytton |
Village |
Willie |
Nelson |
|
M |
None |
MAYOR |
|
8 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Lytton |
Village |
Melissa |
Michell |
Kaye |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
96 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Mackenzie |
District |
Mitch |
Mortensen |
|
M |
None |
MAYOR |
|
191 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Mackenzie |
District |
Joan |
Atkinson |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
483 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Mackenzie |
District |
Andy |
Barnes |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
519 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Mackenzie |
District |
Kyle |
Tapper |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
474 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Mackenzie |
District |
Amber |
Hipkiss |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
385 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Mackenzie |
District |
Jesse |
Wright |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
526 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Mackenzie |
District |
Viktor |
Brumovsky |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
514 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Mackenzie |
District |
Raye |
McMeeken |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
399 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Mackenzie |
District |
Jamie |
Gordy |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
219 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Mackenzie |
District |
John |
Dunnings |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
91 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Mackenzie |
District |
Janice |
Nelson |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
160 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Mackenzie |
District |
Peter |
Kyllo |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
333 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Dan |
Ruimy |
|
M |
Served other |
MAYOR |
YES |
6306 |
| | | A Better Maple Ridge |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Onyeka |
Dozie |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
4881 |
| | | A Better Maple Ridge |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Robert |
Masse |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
3936 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Korleen |
Carreras |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
5438 |
| | | A Better Maple Ridge |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Andre |
Roberge |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2040 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Grover |
Telford |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1299 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Ahmed |
Yousef |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
6028 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Mike |
Morden |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
4321 |
| | | Maple Ridge First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Chelsa |
Meadus |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
4575 |
| | | Maple Ridge First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Judy |
Dueck |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
5018 |
| | | Maple Ridge First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Ryan |
Svendsen |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
4275 |
| | | Maple Ridge First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Leah |
Pillet |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
2627 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Sunny |
Schiller |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
5155 |
| | | A Better Maple Ridge |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Jenny |
Tan |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
5636 |
| | | A Better Maple Ridge |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Sarah |
Little |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
2546 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Rajinder |
Chhina |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
2312 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Rebecca |
Stiles |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
2458 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Craig |
Speirs |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
3524 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Corisa |
Bell |
|
F |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
2799 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Jacques |
Blackstone |
|
M |
None |
MAYOR |
|
346 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Chris |
O'Brian |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
2225 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Jeffrey |
Martin |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1297 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Lou |
Jose |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1591 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Darleen |
Bernard |
|
F |
None |
MAYOR |
|
600 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Jeff |
Roberts |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
845 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge |
District |
Bhupinder |
Johar |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3175 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge-Pitt Meadows |
School District |
Johnnie |
Day |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
3689 |
| Maple Ridge - Trustee Electoral Area 1 | NA | ParentsVoice BC |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge-Pitt Meadows |
School District |
David |
Isaac |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
943 |
| Pitt Meadows - Trustee Electoral Area 2 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge-Pitt Meadows |
School District |
Hudson |
Campbell |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
1647 |
| Pitt Meadows - Trustee Electoral Area 2 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge-Pitt Meadows |
School District |
Pascale |
Shaw |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
4939 |
| Maple Ridge - Trustee Electoral Area 1 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge-Pitt Meadows |
School District |
Kim |
Dumore |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
5395 |
| Maple Ridge - Trustee Electoral Area 1 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge-Pitt Meadows |
School District |
Gladys |
Hewson |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
3522 |
| Maple Ridge - Trustee Electoral Area 1 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge-Pitt Meadows |
School District |
Karen |
Redkwich |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
2430 |
| Maple Ridge - Trustee Electoral Area 1 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge-Pitt Meadows |
School District |
Gabe |
Liosis |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
4066 |
| Maple Ridge - Trustee Electoral Area 1 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge-Pitt Meadows |
School District |
Katie |
Sullivan |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
2374 |
| Pitt Meadows - Trustee Electoral Area 2 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge-Pitt Meadows |
School District |
Mike |
Murray |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
6641 |
| Maple Ridge - Trustee Electoral Area 1 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge-Pitt Meadows |
School District |
Yvonne |
Desabrais |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
3224 |
| Maple Ridge - Trustee Electoral Area 1 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge-Pitt Meadows |
School District |
Elaine |
Yamamoto |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
7680 |
| Maple Ridge - Trustee Electoral Area 1 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Maple Ridge-Pitt Meadows |
School District |
Brian |
Dominick |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
4015 |
| Maple Ridge - Trustee Electoral Area 1 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Masset |
Village |
Sheri |
Disney |
Allene |
F |
None |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Masset |
Village |
Bret |
Johnston |
Richard Albert |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Masset |
Village |
Jim |
Currie |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Masset |
Village |
Terry |
Carty |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Masset |
Village |
Barry |
Pages |
|
M |
Served different |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
McBride |
Village |
Lucille |
Green |
|
F |
Served different |
MAYOR |
|
111 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
McBride |
Village |
Glen |
Frear |
Douglas |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
122 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
McBride |
Village |
Allan |
Frederick |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
120 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
McBride |
Village |
Diane |
Smith |
Ruby |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
144 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
McBride |
Village |
Kat |
Vickery |
Cecilia |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
118 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
McBride |
Village |
Gene |
Runtz |
Phillip |
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
127 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
McBride |
Village |
Peter |
Caputo |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
170 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
McBride |
Village |
Joe |
Kolida |
W |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
161 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Tony |
Luck |
|
M |
Served different |
MAYOR |
|
700 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Mike |
Bhangu |
|
M |
Served different |
MAYOR |
|
267 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Michael |
Goetz |
George |
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
YES |
859 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Linda |
Brown |
Anne |
F |
Incumbent |
MAYOR |
|
565 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Deanna |
Palmgren |
Jean |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
597 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Paul |
Petroczi |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1191 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Melvina |
White |
Lynn |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
867 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Brian |
Peterson |
Westley |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
563 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Adam |
Etchart |
Agustin |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1712 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Norma |
Littleton |
Jean |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
231 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Manuel |
Olguin |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1195 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Jay |
Barley |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
171 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Yvette |
Baxter |
Mae |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
567 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Darrel |
Brooks |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
223 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
MJ |
Phillips |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
189 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Susan |
Roline |
Marie |
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
742 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Claire |
Newman |
Lisa |
F |
Served different |
COUNCILLOR |
YES |
956 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Dana |
Egan |
Joanne |
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
1153 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Derry |
Wooden |
Allan |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
147 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Michael |
Behrens |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
101 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Mary |
Fleury |
Phyllis |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
145 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Merritt |
City |
Wendy |
Charney |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
980 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Metchosin |
District |
Steve |
Gray |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1303 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Metchosin |
District |
Marie-Térèse |
Little |
|
F |
Served different |
MAYOR |
YES |
1015 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Metchosin |
District |
Shelly |
Donaldson |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1018 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Metchosin |
District |
Jay |
Shukin |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1031 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Metchosin |
District |
Sharie |
Epp |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1300 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Metchosin |
District |
Eric |
White |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
580 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Metchosin |
District |
Leslie |
Zinger |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
335 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Metchosin |
District |
Tamara |
Ballard |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
429 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Metchosin |
District |
Kyara |
Kahakauwila |
|
F |
Served different |
MAYOR |
|
933 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Metchosin |
District |
Mark |
Atherton |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
891 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Metro Vancouver |
Regional District |
Jen |
McCutcheon |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
815 |
| Electoral Area A | 14868 | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Metro Vancouver |
Regional District |
Jonah |
Gonzales |
Trevon |
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
184 |
| Electoral Area A | 14868 | Progress Vancouver |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Midway |
Village |
MARTIN |
FROMME |
HAROLD |
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
86 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Midway |
Village |
Colleen |
Dolman |
Kim |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
118 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Midway |
Village |
Richard |
Dunsdon |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
229 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Midway |
Village |
Judy |
Willsey |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
231 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Midway |
Village |
Douglas |
McMynn |
Charles |
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
YES |
237 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Midway |
Village |
Darrin |
Metcalf |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
238 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Midway |
Village |
Aaron |
Pownall |
Kent |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
259 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Midway |
Village |
Ken |
Morris |
N |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
72 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Mission |
City |
Angel |
Elias |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2762 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
City |
Candace |
Koch |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
2408 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
City |
Brandon |
Kealey |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1964 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
City |
Jag |
Gill |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
4945 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
City |
Danny |
Plecas |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2839 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
City |
Carol |
Hamilton |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2899 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
School District |
Randy |
Cairns |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
3468 |
| Area 1 (Mission) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
School District |
Jash |
Bains |
|
F |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
3149 |
| Area 1 (Mission) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
School District |
Linda |
Hamel |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
3744 |
| Area 1 (Mission) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
City |
Pash |
Brar |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1042 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
City |
Ken |
Herar |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2959 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
School District |
Shelley |
Carter |
Lisa |
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area 2 (FVRD) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
City |
Mark |
Davies |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2889 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
School District |
Tracy |
Loffler |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
3672 |
| Area 1 (Mission) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
City |
Steve |
McLay |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1314 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
City |
Paul |
Horn |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
4419 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
City |
Arsh |
Dhaliwal |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1573 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
School District |
Ross |
Lightburn-Renaud |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
2500 |
| Area 1 (Mission) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
City |
Dustin |
Hiles |
|
M |
None |
MAYOR |
|
412 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
City |
Paul |
Hockridge |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1019 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
City |
Tyler |
McStravick |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1400 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
City |
Shailu |
Handa |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
415 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
City |
Earl |
Babich |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
876 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
City |
Sabastien |
Obi |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
534 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Mission |
City |
H.S. Kenny |
Braich |
|
M |
None |
MAYOR |
|
1758 |
| | | |
Fraser Valley |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Montrose |
Village |
MICHAEL |
WALSH |
S |
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
180 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Montrose |
Village |
JOYCE |
LOGAN |
W |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
131 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Montrose |
Village |
RORY |
STEEP |
G |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
164 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Montrose |
Village |
DONALD |
BERRIAULT |
J |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
158 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Montrose |
Village |
PAUL |
CARON |
A |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
200 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Montrose |
Village |
CINDY |
COOK |
L |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
181 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Montrose |
Village |
LYNDA |
BOUTHILLIER |
L |
F |
None |
MAYOR |
|
65 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Mount Waddington |
Regional District |
Michelle |
Pottage |
|
F |
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area A | 592 | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Mount Waddington |
Regional District |
David |
Summers |
R |
M |
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
63 |
| Electoral Area D | 293 | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Mount Waddington |
Regional District |
Andrew |
Hory |
J |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area B | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Mount Waddington |
Regional District |
Kathryn |
Wykes |
M |
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area C | 659 | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Mount Waddington |
Regional District |
Dan |
Cooper |
|
M |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
43 |
| Electoral Area D | 293 | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nakusp |
Village |
Tom |
Zeleznik |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nakusp |
Village |
Andreea |
Myhal |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
82 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nakusp |
Village |
Aidan |
McLaren-Caux |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
350 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nakusp |
Village |
Mason |
Hough |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
299 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nakusp |
Village |
Jo |
Law |
|
Other/Undisclosed |
None |
COUNCILLOR |
|
133 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nakusp |
Village |
Victoria |
Youmans |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
114 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nakusp |
Village |
Dawn |
Edwards |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
275 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nakusp |
Village |
Tina |
Knooihuizen |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
219 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nanaimo |
Regional District |
Bob |
Rogers |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area E (Nanoose) | 5819 | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Brunie |
Brunie |
|
F |
None |
MAYOR |
|
723 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
Regional District |
Lehann |
Wallace |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
986 |
| Electoral Area G (Dashwood, Englishman River, French Creek) | 6903 | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Leonard |
Krog |
E |
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
12390 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Tasha |
Brown |
|
F |
None |
MAYOR |
|
4207 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Agnes |
Provost |
M |
F |
Served other |
MAYOR |
|
792 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Viraat |
Thammanna |
BK |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3100 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Norm |
Smith |
Eric |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5254 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
Regional District |
Charles |
Pinker |
E |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
131 |
| Electoral Area C (Extension, East Wellington, Pleasant Valley) | 2585 | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
Regional District |
Stuart |
McLean |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area H (Shaw Hill, Deep Bay, Bowser) | 3648 | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
Regional District |
Leanne |
Salter |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
578 |
| Electoral Area F (Coombs, Hilliers, Errington) | 6650 | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Erin |
Hemmens |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
7497 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Michael |
Ribicic |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3357 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Ian |
Thorpe |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
8040 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
Regional District |
Kate |
Poirier |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
319 |
| Electoral Area A (South Wellington, Cassidy, Cedar) | 6153 | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Ken |
Bennett |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1847 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Mike |
Hartlaub |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2731 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Sheryl |
Armstrong |
Dawn |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
10260 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
Regional District |
Doug |
Kitts |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
322 |
| Electoral Area G (Dashwood, Englishman River, French Creek) | 6903 | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Zeni |
Maartman |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
4759 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Nick |
Greer |
Michael |
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
5050 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
Regional District |
Carl |
Delcourt |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
89 |
| Electoral Area A (South Wellington, Cassidy, Cedar) | 6153 | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
Regional District |
Keith |
Wilson |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
123 |
| Electoral Area A (South Wellington, Cassidy, Cedar) | 6153 | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Janice |
Perrino |
Dianne |
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
7131 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Paul |
Chapman |
Paul |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3298 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Peter |
Lee |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
4022 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Alan |
MacDonald |
George |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3336 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Derek |
Hanna |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2295 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
David |
Wang |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
2004 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Hilary |
Eastmure |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
5650 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
Regional District |
Lauren |
Melanson |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
217 |
| Electoral Area C (Extension, East Wellington, Pleasant Valley) | 2585 | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Paul |
Manly |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
10366 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Jay |
Krishan |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
627 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
Regional District |
Vanessa |
Craig |
|
|
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area B (Gabriola & Surrounding Islands) | 3946 | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Don |
Bonner |
Gordan |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
5524 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Frank |
Pluta |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
2384 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
Regional District |
Susan |
Toth |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
30 |
| Electoral Area C (Extension, East Wellington, Pleasant Valley) | 2585 | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
Regional District |
Jessica |
Stanley |
|
F |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
359 |
| Electoral Area A (South Wellington, Cassidy, Cedar) | 6153 | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Jeff |
Annesley |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1586 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Tyler |
Brown |
James |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
6805 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Shirley |
Lambrecht |
Diane |
F |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
2520 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Ben |
Geselbracht |
Joseph |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
8383 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Gary |
Korpan |
Richard |
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
3769 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
Regional District |
Kevin |
Goldfuss |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
458 |
| Electoral Area F (Coombs, Hilliers, Errington) | 6650 | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Peter |
Poole |
Daniel |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
934 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Robb |
Squire |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
734 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
City |
Corey |
Trinkwon |
Allan |
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
757 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
Regional District |
Mark |
MacDonald |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
97 |
| Electoral Area C (Extension, East Wellington, Pleasant Valley) | 2585 | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo |
Regional District |
Dean |
Toma |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
9 |
| Electoral Area C (Extension, East Wellington, Pleasant Valley) | 2585 | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo-Ladysmith |
School District |
Mark |
Robinson |
Allan |
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
7229 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo-Ladysmith |
School District |
Charlene |
McKay |
Lynn |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
8761 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo-Ladysmith |
School District |
Naomi |
Bailey |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
10395 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo-Ladysmith |
School District |
Greg |
Keller |
Brandon |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
8981 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo-Ladysmith |
School District |
Tom |
Rokeby |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
6450 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo-Ladysmith |
School District |
Tania |
Brzovic |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
10001 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo-Ladysmith |
School District |
Leanne |
Lee |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
6951 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo-Ladysmith |
School District |
Tanner |
Scott |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
5407 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo-Ladysmith |
School District |
Bill |
Robinson |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
6286 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo-Ladysmith |
School District |
Leana |
Pellegrin |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
8028 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo-Ladysmith |
School District |
Chantelle |
Morvay |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
6675 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nanaimo-Ladysmith |
School District |
Andrew |
Gasson |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
5187 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Nechako Lakes |
School District |
Nadine |
Frenkel |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
|
725 |
| (1) Engen, Mapes, Vanderhoof and Cluculz Lake | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Nechako Lakes |
School District |
Mandi |
Davidson |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
172 |
| (1) Engen, Mapes, Vanderhoof and Cluculz Lake | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Nechako Lakes |
School District |
Carroll |
Walker |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
829 |
| (1) Engen, Mapes, Vanderhoof and Cluculz Lake | NA | ParentsVoice BC |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Nechako Lakes |
School District |
Jacqueline |
Reed |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
463 |
| (1) Engen, Mapes, Vanderhoof and Cluculz Lake | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Nechako Lakes |
School District |
Dave |
Forsberg |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
102 |
| (5) Endako, Fraser Lake and Fort Fraser | NA | ParentsVoice BC |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Nechako Lakes |
School District |
Dave |
Christie |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
203 |
| (5) Endako, Fraser Lake and Fort Fraser | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Nechako Lakes |
School District |
Rick |
Pooley |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | (3) Burns Lake and Rural Area | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Nechako Lakes |
School District |
Nyree |
Hazelton |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
136 |
| (4) Grassy Plains and Francois Lake | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Nechako Lakes |
School District |
Terah |
Albertson |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
106 |
| (4) Grassy Plains and Francois Lake | NA | ParentsVoice BC |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Nechako Lakes |
School District |
Stephen |
Davis |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
62 |
| (2) Topley, Decker Lake and Granisle | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Nechako Lakes |
School District |
Janina |
Vanden Bos |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
37 |
| (2) Topley, Decker Lake and Granisle | NA | ParentsVoice BC |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Nechako Lakes |
School District |
Daniel |
Albertson |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
810 |
| (1) Engen, Mapes, Vanderhoof and Cluculz Lake | NA | ParentsVoice BC |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Nechako Lakes |
School District |
Cheryl |
Peterson |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
303 |
| (6) Fort St James, Manson Creek, Germanson and Takla Landings | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Nechako Lakes |
School District |
Sarah |
John |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
558 |
| (1) Engen, Mapes, Vanderhoof and Cluculz Lake | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Nechako Lakes |
School District |
Boris |
Gimbarzevsky |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
83 |
| (6) Fort St James, Manson Creek, Germanson and Takla Landings | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Nelson |
City |
Jesse |
Woodward |
R |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2060 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nelson |
City |
Brenton |
Raby |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
788 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nelson |
City |
Kyle |
Wilkinson |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
656 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nelson |
City |
Janice |
Morrison |
|
F |
Served different |
MAYOR |
YES |
1562 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nelson |
City |
Kate |
Tait |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2417 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nelson |
City |
Tom |
Prior |
|
M |
None |
MAYOR |
|
67 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nelson |
City |
John |
Dooley |
A |
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
915 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nelson |
City |
Charles |
Jeanes |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
0 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nelson |
City |
Mike |
Zeabin |
|
M |
None |
MAYOR |
|
29 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nelson |
City |
Leslie |
Payne |
Karen |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1521 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nelson |
City |
Jesse |
Pineiro |
N |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1626 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nelson |
City |
Glenn |
Sutherland |
G |
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
1370 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nelson |
City |
Ainsleah |
Hastings |
R |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1138 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nelson |
City |
Rik |
Logtenberg |
James |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1813 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nelson |
City |
Keith |
Page |
D |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1732 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Nelson |
City |
John |
Buffery |
N |
M |
None |
MAYOR |
|
897 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
New Denver |
Village |
Colin |
Moss |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
271 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
New Denver |
Village |
Leonard |
Casley |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
250 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
New Denver |
Village |
Heather |
Fox |
|
F |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
162 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
New Denver |
Village |
Vern |
Gustafson |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
212 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
New Denver |
Village |
John |
Fyke |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
256 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
New Denver |
Village |
Casey |
Law |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
334 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
New Denver |
Village |
Danika |
Hammond |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
224 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
New Hazelton |
District |
Robert |
Henwood |
|
M |
None |
MAYOR |
|
22 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
New Hazelton |
District |
George |
Burns |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
63 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
New Hazelton |
District |
Allan |
Berg |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
81 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
New Hazelton |
District |
Ray |
Sturney |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
69 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
New Hazelton |
District |
Gail |
Lowry |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
86 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
New Hazelton |
District |
Jutta |
Hobenshield |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
69 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
New Hazelton |
District |
Mike |
Weeber |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
72 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
New Hazelton |
District |
Braunwyn |
Henwood |
Kathleen |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
86 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
New Hazelton |
District |
Midori |
Frisk |
Mercedes |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
60 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
New Westminster |
City |
Daniel Kofi |
AMPONG |
Kofi |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3743 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
City |
Jiayi |
LI-MCCARTHY |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
6012 |
| | | New Westminster Progressives |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
City |
Paul |
MINHAS |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
7252 |
| | | New Westminster Progressives |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
City |
Ruby |
CAMPBELL |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
8354 |
| | | Community First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
School District |
Cheryl |
SLUIS |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
8160 |
| At Large | NA | Community First |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
School District |
Marc |
ANDRES |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
8720 |
| At Large | NA | Community First |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
School District |
Teo |
DOBRE |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
7181 |
| At Large | NA | New Westminster Progressives |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
School District |
Gurveen |
DHALIWAL |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
7953 |
| At Large | NA | Community First |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
School District |
Maya |
RUSSELL |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
8785 |
| At Large | NA | Community First |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
City |
Bereket |
KEBEDE |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5786 |
| | | Community First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
City |
Jaimie |
MCEVOY |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
7927 |
| | | Community First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
City |
Tasha |
HENDERSON |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
7704 |
| | | Community First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
City |
Karima |
BUDHWANI |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
6204 |
| | | New Westminster Progressives |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
City |
Nadine |
NAKAGAWA |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
7663 |
| | | Community First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
City |
Daniel |
FONTAINE |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
7189 |
| | | New Westminster Progressives |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
City |
Chinu |
DAS |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
7027 |
| | | Community First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
City |
Chuck |
PUCHMAYR |
|
M |
Served different |
MAYOR |
|
3912 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
City |
Ken |
ARMSTRONG |
|
M |
None |
MAYOR |
|
5227 |
| | | New Westminster Progressives |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
City |
Patrick |
JOHNSTONE |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
6676 |
| | | Community First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
School District |
Elliott |
SLINN |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
7756 |
| At Large | NA | Community First |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
School District |
Kathleen |
CARLSEN |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
7418 |
| At Large | NA | New Westminster Progressives |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
School District |
Danielle |
CONNELLY |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
8703 |
| At Large | NA | New Westminster Progressives |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
School District |
Dee |
BEATTIE |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
8526 |
| At Large | NA | Community First |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
New Westminster |
City |
Rick |
FOLKA |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
6283 |
| | | New Westminster Progressives |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Nicola-Similkameen |
School District |
LEAH |
WARD |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
949 |
| Princeton & Area H | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Nicola-Similkameen |
School District |
DAVID |
RAINER |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
687 |
| Princeton & Area H | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Nicola-Similkameen |
School District |
EDWARD |
STAPLES |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
644 |
| Princeton & Area H | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Nicola-Similkameen |
School District |
JAMIE |
KENT-LAIDLAW |
|
F |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
660 |
| Princeton & Area H | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Nicola-Similkameen |
School District |
DAN |
HILLMAN |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
640 |
| Princeton & Area H | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Nicola-Similkameen |
School District |
Everett |
Hoisington |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Merritt Rural (Areas M & N) | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Nicola-Similkameen |
School District |
John |
Chenoweth |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1273 |
| Merritt | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Nicola-Similkameen |
School District |
Gordon |
Swan |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1473 |
| Merritt | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Nicola-Similkameen |
School District |
Justin |
Jepsen |
|
|
None |
TRUSTEE |
YES |
1447 |
| Merritt | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Nicola-Similkameen |
School District |
Robert |
Leech |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
689 |
| Merritt | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Nisga'a |
School District |
Floyde |
Stevens |
William |
|
Incumbent |
TRUSTEE |
|
23 |
| Gingolx | NA | School District No. 92 (Nisga'a) |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Nisga'a |
School District |
George |
Nelson |
Leonard |
M |
Served prior to 2018 |
TRUSTEE |
YES |
27 |
| Gingolx | NA | School District No. 92 (Nisga'a) |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Nisga'a |
School District |
Winnifred |
Morven-Hansen |
Flora |
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
46 |
| Gitlaxt'aamiks | NA | School District No. 92 (Nisga'a) |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Nisga'a |
School District |
Gerald |
Robinson |
Wayne |
M |
None |
TRUSTEE |
|
33 |
| Gitlaxt'aamiks | NA | School District No. 92 (Nisga'a) |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Nisga'a |
School District |
Loretta |
Stewart |
Norma |
F |
None |
TRUSTEE |
|
26 |
| Gitlaxt'aamiks | NA | School District No. 92 (Nisga'a) |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Nisga'a |
School District |
Charlene |
Ousey |
E.M. |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
7 |
| Gitlaxt'aamiks | NA | School District No. 92 (Nisga'a) |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Nisga'a |
School District |
Elsie |
Davis |
Belinda Pearl |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
33 |
| Laxgalts'ap | NA | School District No. 92 (Nisga'a) |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Nisga'a |
School District |
Danica |
Moore |
M.P. |
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
64 |
| Laxgalts'ap | NA | School District No. 92 (Nisga'a) |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Nisga'a |
School District |
Teresa |
Azak |
Dale |
F |
Served prior to 2018 |
TRUSTEE |
|
10 |
| Gitwinksihlkw | NA | School District No. 92 (Nisga'a) |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Nisga'a |
School District |
Alvin |
Azak |
Jonathan |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
4 |
| Gitwinksihlkw | NA | School District No. 92 (Nisga'a) |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Nisga'a |
School District |
Carl |
Azak |
Trevor Lonny |
M |
None |
TRUSTEE |
|
14 |
| Gitwinksihlkw | NA | School District No. 92 (Nisga'a) |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Nisga'a |
School District |
John |
Johansen |
William |
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
31 |
| Gitwinksihlkw | NA | School District No. 92 (Nisga'a) |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Nisga'a |
School District |
Edward |
Desson |
Russell |
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
14 |
| Nass Camp | NA | School District No. 92 (Nisga'a) |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Nisga'a |
School District |
Peter |
Lambright |
Raymond |
M |
Served prior to 2018 |
TRUSTEE |
|
7 |
| Nass Camp | NA | School District No. 92 (Nisga'a) |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
North Coast |
Regional District |
Karl |
Bergman |
John |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area C (Oona River) | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
North Coast |
Regional District |
Johanne |
Young |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area D (Rural Graham Island) | 476 | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
North Coast |
Regional District |
Evan |
Putterill |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area E (Moresby Island) | 249 | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
North Coast |
Regional District |
Ocean |
Rutherford |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
|
YES | Electoral Area A (Dodge Cove) | 45 | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
North Cowichan |
District |
Charles |
Borg |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1789 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Cowichan |
District |
Christopher |
Justice |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3527 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Cowichan |
District |
Rob |
Douglas |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
3503 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Cowichan |
District |
Mike |
Caljouw |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
4361 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Cowichan |
District |
Bruce |
Findlay |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
3343 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Cowichan |
District |
Adrienne |
Richards |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1317 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Cowichan |
District |
Kate |
Marsh |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
2952 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Cowichan |
District |
Christopher |
Shaw |
A. |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1075 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Cowichan |
District |
Joseph |
Enslow |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1009 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Cowichan |
District |
Tek |
Manhas |
S |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
4289 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Cowichan |
District |
Rosalie |
Sawrie |
|
F |
Served different |
MAYOR |
|
2195 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Cowichan |
District |
Dana |
Arthurs |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
876 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Cowichan |
District |
Joyce |
Behnsen |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
2616 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Cowichan |
District |
Elizabeth |
Croft |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
|
2828 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Cowichan |
District |
Peter |
Rusland |
W |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2778 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Cowichan |
District |
John |
Koury |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
2747 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Cowichan |
District |
Debra |
Toporowski |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3903 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Cowichan |
District |
Chris |
Istace |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
3142 |
| | | |
Cowichan Valley |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Okanagan |
Regional District |
ROBERT (BOB) |
FLEMING |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area B | 2640 | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
North Okanagan |
Regional District |
AMANDA |
SHATZKO |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area C | 3542 | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
North Okanagan |
Regional District |
PATRICK (RICK) |
FAIRBAIRN |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area D | 2243 | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
North Okanagan |
Regional District |
JAMES (JIM) |
JOHNSON |
|
M |
Served prior to 2018 |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area E | 815 | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
North Okanagan |
Regional District |
ALLYSA |
HOPKINS |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area F | 3459 | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
North Okanagan-Shuswap |
School District |
Marianne |
VanBuskirk |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
2188 |
| Electoral Area 4: Salmon Arm | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
North Okanagan-Shuswap |
School District |
Corryn |
Grayston |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Electoral Area 3: CSRD Areas C, F & G | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
North Okanagan-Shuswap |
School District |
Tennile |
Lachmuth |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Electoral Area 1: City of Armstrong/District of Spallumcheen/CSRD Area D | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
North Okanagan-Shuswap |
School District |
Amanda |
Krebs |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
2272 |
| Electoral Area 4: Salmon Arm | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
North Okanagan-Shuswap |
School District |
Brent |
Gennings |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Electoral Area 2: City of Enderby/CSRD Area E/District of Sicamous/RDNO Area F | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
North Okanagan-Shuswap |
School District |
Gina |
Johnny |
S. |
F |
Served other |
TRUSTEE |
|
1710 |
| Electoral Area 4: Salmon Arm | NA | |
|
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
North Saanich |
District |
Phil |
DiBattista |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1617 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Saanich |
District |
Tara |
Keeping |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1336 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Saanich |
District |
Jack |
McClintock |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2348 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Saanich |
District |
Irene |
Mcconkey |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2172 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Saanich |
District |
Celia |
Stock |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2207 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Saanich |
District |
Terrie |
Rolph |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1462 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Saanich |
District |
Sanjiv |
(no last name on ballot) |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2274 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Saanich |
District |
Peter |
Jones |
|
M |
None |
MAYOR |
YES |
2226 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Saanich |
District |
Murray |
Weisenberger |
|
M |
Served different |
MAYOR |
|
698 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Saanich |
District |
Maya |
Tse-Cotton |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
575 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Saanich |
District |
Majid |
Varasteh |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
737 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Saanich |
District |
Erin |
Giesbrecht |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1106 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Saanich |
District |
Morgan |
Mikkelsen |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
952 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Saanich |
District |
Jon |
Rennison |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1219 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Saanich |
District |
Nancy |
Borden |
Elizabeth |
Other/Undisclosed |
Served other |
MAYOR |
|
828 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Saanich |
District |
Brett |
Smyth |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1540 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
North Vancouver |
School District |
Daniel |
ANDERSON |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
5593 |
| City of North Vancouver | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
City |
Linda |
BUCHANAN |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
5275 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
District |
Mike |
Little |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
7582 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
District |
Clayton |
Welwood |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2471 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
District |
Peter |
Teevan |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
4910 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
School District |
Kulvir |
Mann |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
7157 |
| District of North Vancouver | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
District |
Jim |
Hanson |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
7499 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
School District |
George |
Tsiakos |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
7716 |
| District of North Vancouver | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
District |
Jordan |
Back |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
9052 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
City |
Max |
LAI |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1943 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
City |
Anna |
BOLTENKO |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
3256 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
School District |
Lailani |
TUMANENG |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
4531 |
| City of North Vancouver | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
City |
Tony |
VALENTE |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
5272 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
City |
Shervin |
SHAHRIARI |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
4596 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
District |
Herman |
Mah |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
6379 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
City |
Holly |
BACK |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3892 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
City |
Jessica |
McILROY |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3913 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
City |
Me-An |
LACESTE |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
2526 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
City |
Jeremy |
CATO |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3434 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
District |
Trey |
Bell |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5243 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
District |
Catherine |
Pope |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
7104 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
District |
Ellison |
Mallin |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5217 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
City |
Angela |
GIRARD |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
5140 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
School District |
Antje |
WILSON |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
4414 |
| City of North Vancouver | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
District |
Betty |
Forbes |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
5640 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
School District |
Linda |
Munro |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
8358 |
| District of North Vancouver | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
School District |
Cyndi |
Gerlach |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
5705 |
| District of North Vancouver | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
City |
Don |
BELL |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
5221 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
District |
Lisa |
Muri |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
7903 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
School District |
Jullian |
KOLSTEE |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
3803 |
| City of North Vancouver | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
City |
Kathy |
McGRENERA |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
3726 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
City |
Guy |
HEYWOOD |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
3923 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
City |
Ron |
POLLY |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2071 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
District |
Mathew |
Bond |
|
M |
Served different |
MAYOR |
|
7260 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
District |
Greg |
Robins |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
5128 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
School District |
Michael Gerald |
Petersen |
|
M |
Served prior to 2018 |
TRUSTEE |
|
1456 |
| District of North Vancouver | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
School District |
Jennifer |
Branston |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
4469 |
| District of North Vancouver | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
School District |
Layne |
North |
|
M |
Served other |
TRUSTEE |
|
3716 |
| District of North Vancouver | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
District |
Harrison |
Johnston |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
4006 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
North Vancouver |
District |
Thomas |
Tofigh |
|
M |
Served different |
COUNCILLOR |
|
1339 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Northern Rockies |
Regional Municipality |
Kyle |
Andrews |
DJ |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
780 |
| | | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Northern Rockies |
Regional Municipality |
Rob |
Fraser |
J |
M |
Served other |
MAYOR |
YES |
640 |
| | | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Northern Rockies |
Regional Municipality |
Fred |
McLachlan |
W.E. |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
285 |
| | | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Northern Rockies |
Regional Municipality |
Kristi |
Leer |
Gayle |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
391 |
| | | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Northern Rockies |
Regional Municipality |
Kanina |
Fulton |
Marie |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
416 |
| | | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Northern Rockies |
Regional Municipality |
Leslie |
Dickie |
C |
F |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
588 |
| | | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Northern Rockies |
Regional Municipality |
Lorraine |
Gerwing |
D |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
768 |
| | | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Northern Rockies |
Regional Municipality |
Danny |
Soles |
J |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
648 |
| | | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Northern Rockies |
Regional Municipality |
Gary |
Foster |
E |
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
403 |
| | | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Northern Rockies |
Regional Municipality |
John |
Roper |
D |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
551 |
| | | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Northern Rockies |
Regional Municipality |
Brenda |
Enax |
M |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
754 |
| | | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Oak Bay |
District |
Lesley |
Watson |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2499 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Oak Bay |
District |
Cairine |
Green |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2928 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Oak Bay |
District |
Kevin |
Murdoch |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Oak Bay |
District |
Andrew |
Appleton |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2916 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Oak Bay |
District |
Carrie |
Smart |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2941 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Oak Bay |
District |
Raymon |
Farmere |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
565 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Oak Bay |
District |
Esther |
Paterson |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2157 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Oak Bay |
District |
Hazel |
Braithwaite |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2966 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Oak Bay |
District |
Roxanne |
Helme |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
2013 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Oak Bay |
District |
Eric Wood |
Zhelka |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
2042 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Okanagan Similkameen |
School District |
Brenda |
Dorosz |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Town of Osoyoos and Area "A" | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan Similkameen |
School District |
Robert |
Zandee |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Town of Oliver and Area "C" | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan Similkameen |
School District |
Sholeh |
Pickell |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Okanagan Falls | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan Similkameen |
School District |
Debbie |
Marten |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Keremeos (comprised of Village of Keremeos and Areas "B" and "G") | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan Similkameen |
School District |
Chris |
Watson |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Keremeos (comprised of Village of Keremeos and Areas "B" and "G") | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan Similkameen |
School District |
Casey |
Brouwer |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Town of Osoyoos and Area "A" | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan Similkameen |
School District |
Karen |
Clayton |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Town of Oliver and Area "C" | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan Skaha |
School District |
Linda |
Van Alphen |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1927 |
| Electoral Area 2 - Summerland | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan Skaha |
School District |
Maureen |
Harrington |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
600 |
| Electoral Area 2 - Summerland | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan Skaha |
School District |
Barb |
Sheppard |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
3379 |
| Electoral Area 1 - Penticton | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan Skaha |
School District |
James |
Palanio |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
4043 |
| Electoral Area 1 - Penticton | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan Skaha |
School District |
Shelley |
Clarke |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
4138 |
| Electoral Area 1 - Penticton | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan Skaha |
School District |
Lynn |
Kelsey |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
2984 |
| Electoral Area 1 - Penticton | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan Skaha |
School District |
Tracy |
Van Raes |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
4061 |
| Electoral Area 1 - Penticton | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan Skaha |
School District |
Jesse |
Martin |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
227 |
| Electoral Area 3 - Rural | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan Skaha |
School District |
Kate |
Hansen |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
3220 |
| Electoral Area 1 - Penticton | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan Skaha |
School District |
Erin |
Hayman |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
1261 |
| Electoral Area 2 - Summerland | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan Skaha |
School District |
Dave |
Stathers |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
2056 |
| Electoral Area 2 - Summerland | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan Skaha |
School District |
Karen |
Botsford |
|
|
None |
TRUSTEE |
YES |
845 |
| Electoral Area 3 - Rural | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan-Similkameen |
Regional District |
Tim |
Roberts |
C |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area G (Keremeos Rural/Hedley) | 2024 | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan-Similkameen |
Regional District |
George |
Bush |
Dickson |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
221 |
| Electoral Area B (Cawston) | 912 | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan-Similkameen |
Regional District |
Mark |
Pendergraft |
David |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area A (Osoyoos Rural) | 1763 | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan-Similkameen |
Regional District |
Subrina |
Monteith |
Anne |
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
303 |
| Electoral Area I (Kaleden/Twin Lakes/St. Andrews/Skaha West) | 3329 | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan-Similkameen |
Regional District |
Rick |
Knodel |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area C (Oliver Rural) | 3302 | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan-Similkameen |
Regional District |
Jason |
Cox |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
45 |
| Electoral Area E (Naramata) | 1672 | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan-Similkameen |
Regional District |
Joe |
Domijan |
Grant |
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
36 |
| Electoral Area B (Cawston) | 912 | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan-Similkameen |
Regional District |
Bob |
Coyne |
Brian |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
306 |
| Electoral Area H (Princeton Rural) | 1923 | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan-Similkameen |
Regional District |
Riley M. |
Gettens |
Dawn Mullaney |
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area F (Okanagan Lake West/West Bench) | 1657 | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan-Similkameen |
Regional District |
Adrienne |
Fedrigo |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
326 |
| Electoral Area E (Naramata) | 1672 | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan-Similkameen |
Regional District |
Anita |
Molaro |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
238 |
| Electoral Area E (Naramata) | 1672 | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan-Similkameen |
Regional District |
Mike |
Campol |
|
M |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
97 |
| Electoral Area I (Kaleden/Twin Lakes/St. Andrews/Skaha West) | 3329 | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan-Similkameen |
Regional District |
Ron |
Obirek |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
391 |
| Electoral Area D (OK Falls/Skaha East) | 3412 | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan-Similkameen |
Regional District |
Matthew |
Taylor |
Alec Fane |
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
716 |
| Electoral Area D (OK Falls/Skaha East) | 3412 | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Okanagan-Similkameen |
Regional District |
Michael |
Mazurek |
Dale |
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
202 |
| Electoral Area H (Princeton Rural) | 1923 | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Oliver |
Town |
Martin |
Johansen |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Oliver |
Town |
Aimee |
Grice |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
492 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Oliver |
Town |
David |
Mattes |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
541 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Oliver |
Town |
Terry |
Schafer |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
483 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Oliver |
Town |
Keith |
Quesnelle |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
266 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Oliver |
Town |
Petra |
Veintimilla |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
655 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Oliver |
Town |
Rick |
Machial |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Oliver |
Town |
Kelly |
Long |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
395 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Oliver |
Town |
Bhupinder |
Dhaliwal |
S. |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Oliver |
Town |
Charles |
Simpson |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
96 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Osoyoos |
Town |
Sy |
Murseli |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
528 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Osoyoos |
Town |
Robert |
Appleby |
S |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Osoyoos |
Town |
Jim |
King |
E |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1212 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Osoyoos |
Town |
Claude |
Moreira |
F |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Osoyoos |
Town |
Sue |
McKortoff |
H |
F |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
1109 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Osoyoos |
Town |
Johnny |
Cheong |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
1554 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Osoyoos |
Town |
Dustin |
Sikora |
|
M |
None |
MAYOR |
|
972 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Osoyoos |
Town |
Myers |
Bennett |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1196 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Osoyoos |
Town |
Wes |
Greve |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1062 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Osoyoos |
Town |
Zachary |
Poturica |
J |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1510 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Parksville |
City |
Sean |
Wood |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1938 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Parksville |
City |
Doug |
O'Brien |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
2695 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Parksville |
City |
Ed |
Mayne |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
1225 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Parksville |
City |
Mike |
Kelly |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
823 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Parksville |
City |
Amit |
Gaur |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2310 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Parksville |
City |
Teresa |
Patterson |
Carolynn |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
1249 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Parksville |
City |
Lucky |
Butterworth |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1448 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Parksville |
City |
Sylvia |
Martin |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
1559 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Parksville |
City |
Mary |
Beil |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
1954 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Parksville |
City |
Frank |
Bailey |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
876 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Parksville |
City |
Michael |
Pedersen |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
784 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Parksville |
City |
Marilyn |
Wilson |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
1032 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Parksville |
City |
Adam |
Fras |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1697 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Parksville |
City |
Paula |
Miles |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
692 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Parksville |
City |
Joel |
Grenz |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1530 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Parksville |
City |
Karin |
Badel |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1366 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Parksville |
City |
Jeet |
Mann |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1086 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Peace River |
Regional District |
LEONARD |
HIEBERT |
PETER |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area D | 3610 | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River |
Regional District |
BRAD |
SPERLING |
Philip |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
264 |
| Electoral Area C | 4356 | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-02 |
Peace River |
Regional District |
DAN |
ROSE |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area E | 1953 | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River |
Regional District |
JORDAN |
KEALY |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
243 |
| Electoral Area B | 3326 | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River |
Regional District |
MIchael |
Fitzgerald |
B. |
M |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
0 |
| Electoral Area B | 3326 | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River |
Regional District |
Suzanne |
Haab |
D |
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
254 |
| Electoral Area C | 4356 | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-02 |
Peace River |
Regional District |
Jeff |
Kitt |
A. |
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
156 |
| Electoral Area B | 3326 | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River North |
School District |
Ida |
Campbell |
Debra |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area 4 | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River North |
School District |
Tom |
Whitton |
Jeffrey |
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
1260 |
| Area 5 | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River North |
School District |
Madeleine |
Lehmann |
Gertrud |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area 1 | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River North |
School District |
Nicole |
Gilliss |
Lynn |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area 3 | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River North |
School District |
David |
Scott-Moncrieff |
Robert |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area 2 | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River North |
School District |
Helen |
Gilbert |
Norma |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1632 |
| Area 5 | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River North |
School District |
Bill |
Snow |
Seymore |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1266 |
| Area 5 | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River North |
School District |
Raena |
Townsend |
Leigh |
F |
None |
TRUSTEE |
|
1021 |
| Area 5 | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River North |
School District |
Baptiste |
Marcere |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
441 |
| Area 5 | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River South |
School District |
Chad |
Anderson |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Electoral Area IV (Rural Areas surrounding Dawson Creek & Pouce Coupe) | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River South |
School District |
Roxanne |
Gulick |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Electoral Area II (Tumbler Ridge) | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River South |
School District |
Lynnsy |
Noll |
Michelle |
F |
None |
TRUSTEE |
|
591 |
| Electoral Area III (Dawson Creek) | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River South |
School District |
Travis |
Jones |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Electoral Area IV (Rural Areas surrounding Dawson Creek & Pouce Coupe) | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River South |
School District |
Angelina |
Schurmann |
J |
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
769 |
| Electoral Area III (Dawson Creek) | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River South |
School District |
Derek |
Nernberg |
Jason |
M |
None |
TRUSTEE |
|
744 |
| Electoral Area III (Dawson Creek) | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River South |
School District |
Sherry |
Mounsey |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Electoral Area I (Chetwynd Area) | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River South |
School District |
Crystal |
Hillton |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Electoral Area I (Chetwynd Area) | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Peace River South |
School District |
Christina |
Wards |
Rose |
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
1223 |
| Electoral Area III (Dawson Creek) | NA | |
|
Peace River |
2023-03-01 |
Peachland |
District |
Cindy |
Fortin |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
|
293 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Peachland |
District |
Patrick |
Van Minsel |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
1104 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Peachland |
District |
Nick |
Walsh |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
643 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Peachland |
District |
Keith |
Thom |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
1081 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Peachland |
District |
Mike |
Kent |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
779 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Peachland |
District |
Kevin |
Bennett |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
688 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Peachland |
District |
Keith |
Fielding |
|
M |
Served different |
MAYOR |
|
983 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Peachland |
District |
Pam |
Cunningham |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
725 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Peachland |
District |
Terry |
Condon |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1157 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Peachland |
District |
Rainer |
Udala |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
759 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Peachland |
District |
Randey |
Brophy |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1382 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Peachland |
District |
Alena |
Glasman |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
978 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Peachland |
District |
David |
Collins |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1091 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Peachland |
District |
Rick |
Ingram |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1208 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Peachland |
District |
Moira |
Goodman |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
724 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Pemberton |
Village |
Ted |
Craddock |
Ernest George |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
567 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pemberton |
Village |
Mike |
Richman |
Gary |
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
543 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pemberton |
Village |
Jennie |
Helmer |
Sara |
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
748 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pemberton |
Village |
Derek |
Graves |
Anthony |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
232 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pemberton |
Village |
David |
MacKenzie |
Andrew |
M |
Served different |
MAYOR |
|
303 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pemberton |
Village |
Chadi |
Abouhalka |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
34 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pemberton |
Village |
Laura |
Ramsden |
Danielle |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
559 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pemberton |
Village |
Katrina |
Nightingale |
Louise |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
587 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pemberton |
Village |
Eli |
Zysman |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
85 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
John |
Vassilaki |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
2052 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Wayne |
Llewellyn |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2452 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Davinder |
Sandhu |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1390 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Larry |
Schwartzenberger |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
1699 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
James |
Miller |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
4488 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Julius |
Bloomfield |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
3374 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Katie |
Robinson |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
2350 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Katie |
O'Kell |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
2928 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Helena |
Konanz |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
3730 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Corey |
Hounslow |
|
M |
None |
MAYOR |
|
492 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Campbell |
Watt |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3653 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Frank |
Regehr |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
3020 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Jason |
Reynen |
|
M |
None |
MAYOR |
|
3155 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Shannon |
Stewart |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
2734 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Nick |
Kruger |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2921 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Owen |
Hayward |
|
M |
None |
MAYOR |
|
826 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Andrew |
Jakubeit |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
3289 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Amelia |
Boultbee |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
5618 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Lindsey |
Hall |
Rayner |
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
2013 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Isaac |
Gilbert |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
3309 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Penticton |
City |
Ryan |
Graham |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
4366 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Pitt Meadows |
City |
Alison |
Evans |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2190 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pitt Meadows |
City |
Bob |
Meachen |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1818 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pitt Meadows |
City |
Gwen |
O'Connell |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1886 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pitt Meadows |
City |
Jag |
Parmar |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
958 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pitt Meadows |
City |
Brad |
Perrie |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1243 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pitt Meadows |
City |
Don |
Jolley |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
937 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pitt Meadows |
City |
Nicole |
MacDonald |
|
F |
Served different |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pitt Meadows |
City |
Mike |
Manion |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1789 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pitt Meadows |
City |
Mike |
Hayes |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2007 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pitt Meadows |
City |
Tracy |
Elke (Miyashita) |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2312 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pitt Meadows |
City |
Janis |
Elkerton |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
1225 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pitt Meadows |
City |
Bryce |
Casidy |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
579 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Tom |
VERBRUGGE |
William |
M |
None |
MAYOR |
|
2358 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Michelle |
BISARO |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
1232 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Peter |
RUESCHMANN |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
303 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Joshua |
DAHLING |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
740 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Jim |
DEL RIO |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
471 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Debbie |
HAGGARD |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2193 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Cindy |
SOLDA |
Nadine |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2083 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Richard |
HUNEAULT |
Jae |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
460 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Seva |
DHALIWAL |
Kaur |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1135 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Ron |
PAULSON |
Allan |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
1479 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
John |
DOUGLAS |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
1576 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Todd |
PATOLA |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1531 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Sharie |
MINIONS |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
2524 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Wendy Lee |
KERR |
Lee |
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
974 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Dan |
WASHINGTON |
Wayne |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
1423 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Carol-Anne |
ZANETTE |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
982 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Sandy |
MCRUER |
Alexander |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
935 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Char |
PATTERSON |
Anne |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
883 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Charles |
MEALEY |
Walter |
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
2222 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Dustin |
DAME |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1603 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Sukhdev |
KRISHAN |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
571 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Graham |
HUGHES |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
829 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alberni |
City |
Terry |
DEAKIN |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1158 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alice |
Village |
Kevin |
Cameron |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
179 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alice |
Village |
Sean |
Watson |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alice |
Village |
David |
Stewart |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alice |
Village |
Beth |
Thompson |
|
|
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
93 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alice |
Village |
Holly |
Aldis |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Alice |
Village |
Russell |
Murray |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Clements |
Village |
Brigid |
Cumming |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
62 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Port Clements |
Village |
Kazamir |
Falconbridge |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
78 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Port Clements |
Village |
Wayne |
Nicol |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
71 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Port Clements |
Village |
Kyle |
May |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
40 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Port Clements |
Village |
Dennis |
Reindl |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
75 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Port Clements |
Village |
Scott |
Cabianca |
|
|
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Justin Alexander |
Smith |
A. |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1339 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Cindy |
Carkner |
Y. |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
2203 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Erik |
Minty |
W. |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1726 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Nancy |
McCurrach |
L. |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
5234 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Steve |
Darling |
W. |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
4607 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Glenn |
Pollock |
A. |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
4994 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Brad |
West |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Darrell |
Penner |
G. |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
4660 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Mithila |
Karnik |
D. |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
833 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Jami |
Watson |
L. |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
800 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Dawn |
Becker |
E. |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
2334 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Paige |
Petriw |
D. |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2393 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Darin |
Nielsen |
E. |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2186 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Sarah |
Harbord |
M. |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1721 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Derek |
Jeffery |
H. |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
818 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Ivanka |
Culjak |
|
Other/Undisclosed |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
964 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Kevin |
Misera |
C. |
|
None |
COUNCILLOR |
|
484 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Jenny |
Zhou |
X. |
Other/Undisclosed |
None |
COUNCILLOR |
|
1122 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Coquitlam |
City |
Dean |
Washington |
S. |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
4053 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Edward |
District |
KNUT |
BJORNDAL |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
125 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Port Edward |
District |
SHAWN |
PETTITT |
|
M |
None |
MAYOR |
|
81 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Port Edward |
District |
CARL |
SCHMIDT |
WILLIAM |
M |
None |
MAYOR |
|
12 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Port Edward |
District |
JAMES |
BROWN |
WILLIAM |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
149 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Port Edward |
District |
DAN |
FRANZEN |
RAYMOND |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
165 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Port Edward |
District |
CHRISTINE |
MACKENZIE |
JANET |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
134 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Port Edward |
District |
COLLEEN |
MCDONALD |
ISLA |
F |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
170 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Port Edward |
District |
KEVIN |
MUDGE |
JAMES |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
111 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Port Hardy |
District |
Pat |
Corbett-Labatt |
|
|
Served different |
MAYOR |
YES |
672 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Hardy |
District |
Janet |
Dorward |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
646 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Hardy |
District |
Dennis |
Dugas |
|
|
Served different |
COUNCILLOR |
YES |
618 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Hardy |
District |
John |
Tidbury |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
540 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Hardy |
District |
Fred |
Robertson |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
510 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Hardy |
District |
Brian |
Texmo |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
734 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Hardy |
District |
Athena |
Guy |
|
|
None |
MAYOR |
|
163 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Hardy |
District |
Jamie |
Keamo |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
408 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Hardy |
District |
Treena |
Smith |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
532 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Hardy |
District |
Marilynn |
Salski |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
318 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port McNeill |
Town |
Gaby |
Wickstrom |
B |
F |
Incumbent |
MAYOR |
|
404 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port McNeill |
Town |
Michelle |
Carson |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
684 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port McNeill |
Town |
Leighann |
Ruel |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
708 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port McNeill |
Town |
Stephanie J |
Coe |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
213 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port McNeill |
Town |
Ann-Marie |
Baron |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
685 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port McNeill |
Town |
Dawn Arlene |
Harilstad |
Arlene |
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
393 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port McNeill |
Town |
James |
Furney |
|
M |
Served other |
MAYOR |
YES |
573 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port McNeill |
Town |
Shelley |
Downey |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
669 |
| | | |
Mount Waddington |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Port Moody |
City |
Haven |
Lurbiecki |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
3681 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Moody |
City |
Johann |
Contreras |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2808 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Moody |
City |
Callan |
Morrison |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
4740 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Moody |
City |
Amy |
Lubik |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3597 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Moody |
City |
Eric |
Davis |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
720 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Moody |
City |
Dustin |
Chelen |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3322 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Moody |
City |
Samantha |
Agtarap |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
3802 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Moody |
City |
Kyla |
Knowles |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
3787 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Moody |
City |
Steve |
Milani |
|
M |
Served different |
MAYOR |
|
3952 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Moody |
City |
Meghan |
Lahti |
|
F |
Served different |
MAYOR |
YES |
4938 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Moody |
City |
Diana |
Dilworth |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
4101 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Moody |
City |
Richard |
Biedka |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2987 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Moody |
City |
Dawn |
Slykhuis |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
939 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Moody |
City |
Hunter |
Madsen |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
3543 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Moody |
City |
Barbara |
Junker |
|
|
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
3427 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Port Moody |
City |
David |
Stuart |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
3597 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Pouce Coupe |
Village |
Edmond |
Boyer |
|
M |
None |
MAYOR |
|
45 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Pouce Coupe |
Village |
Danielle |
Veach |
|
F |
Served different |
MAYOR |
YES |
84 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Pouce Coupe |
Village |
William |
Plowright |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
53 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Pouce Coupe |
Village |
Marcel |
Woodill |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
180 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Pouce Coupe |
Village |
Barbara |
Smith |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
75 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Pouce Coupe |
Village |
Lorraine |
Michetti |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
|
79 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Pouce Coupe |
Village |
Raymond |
Johnston |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
154 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Pouce Coupe |
Village |
Marlene |
Hebert |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
104 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Pouce Coupe |
Village |
Kurtis |
Rabel |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
170 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Pouce Coupe |
Village |
James |
Wall |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
169 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Pouce Coupe |
Village |
Richard |
Mineault |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
73 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Ron |
Woznow |
|
M |
None |
MAYOR |
YES |
2981 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
School District |
Jaclyn |
Miller |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
3059 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
School District |
Dale |
Lawson |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
2862 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Jason |
Hygaard |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
781 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Eli |
Leyland |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1415 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Glenn |
Holstine |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
383 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Cindy |
Elliott |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2034 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Evan |
Stocker |
J. |
|
None |
COUNCILLOR |
|
247 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Trina |
Isakson |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2052 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
George |
Doubt |
WF |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1792 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Maggie |
Hathaway |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
|
945 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Robin |
Murray |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1219 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Todd |
Phillips |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
1459 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
School District |
Rob |
Hill |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
3168 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Luke |
Holuboch |
Daniel |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
824 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Cathy |
Korolek |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
1443 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Rob |
Southcott |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2458 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Bronwyn |
Gisborne |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
975 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
CaroleAnn |
Leishman |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
|
1283 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
School District |
Scott |
Randolph |
|
M |
Served other |
TRUSTEE |
|
2324 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Roger |
Whittaker |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1355 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Earl |
Almeida |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1784 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Jen |
Zacher |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1745 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
School District |
Maureen |
Mason |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
2561 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Jim |
Palm |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2316 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
School District |
Kirsten |
Van't Schip |
|
|
None |
TRUSTEE |
YES |
2495 |
| At Large | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Powell River |
City |
Michelle |
Riddle |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
1046 |
| | | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
John |
Zukowski |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3440 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Roy |
Stewart |
James |
M |
None |
MAYOR |
|
2424 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Tim |
Bennett |
Philip Stephen |
M |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
5295 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Adam |
Hyatt |
|
M |
None |
MAYOR |
|
1773 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Trudy |
Klassen |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
5515 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Ron |
Polillo |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
5685 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Cori |
Ramsay |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
5971 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Brian |
Skakun |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
9370 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
School District |
Rachael |
Weber |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
| Area 2 - Mackenzie Trustee Electoral | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
School District |
Cory |
Antrim |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
3587 |
| Area 1 - Prince George Trustee Electoral | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
School District |
Betty |
Bekkering |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
4395 |
| Area 1 - Prince George Trustee Electoral | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
School District |
Gillian |
Burnett |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
4007 |
| Area 1 - Prince George Trustee Electoral | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
School District |
Cathy |
Fortin |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
2893 |
| Area 1 - Prince George Trustee Electoral | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
School District |
Shar |
McCrory |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
3136 |
| Area 1 - Prince George Trustee Electoral | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
School District |
Bob |
Schroeder |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
2496 |
| Area 1 - Prince George Trustee Electoral | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
School District |
Josh |
Silva |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
2966 |
| Area 1 - Prince George Trustee Electoral | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
School District |
Martin |
Taylor |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
2192 |
| Area 1 - Prince George Trustee Electoral | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
School District |
Milton |
Mahoney |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
|
2873 |
| Area 1 - Prince George Trustee Electoral | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
School District |
Erica |
McLean |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
5659 |
| Area 1 - Prince George Trustee Electoral | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
School District |
Bob |
Thompson |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
| Area 3 - Robson Valley Trustee Electoral | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Garth |
Frizzell |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
6911 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Simon |
Yu |
Sing Yau |
M |
None |
MAYOR |
YES |
6092 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Colleen |
Mahoney |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
3399 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Susan |
Scott |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
5224 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Lisa |
Mitchell |
|
F |
None |
MAYOR |
|
553 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Paul |
Serup |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2081 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Christopher S. |
Wood |
S. |
M |
None |
MAYOR |
|
159 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Karen |
Muir |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
3973 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Cameron |
Stolz |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
4401 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Terri |
McConnachie |
|
F |
Served different |
MAYOR |
|
4152 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Wesley |
Mitchell |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
4790 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
School District |
Craig |
Brennan |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
4696 |
| Area 1 - Prince George Trustee Electoral | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
School District |
Damon |
Robinson |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
2593 |
| Area 1 - Prince George Trustee Electoral | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
School District |
MIke |
Rositano |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
2285 |
| Area 1 - Prince George Trustee Electoral | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Richard |
Cook |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1202 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Doug |
Jeffery |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1903 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Karm |
Manhas |
Karmjeet Manhas |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
4333 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Nour |
Salim |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1729 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Kyle |
Sampson |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
6840 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
James |
Steidle |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3947 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince George |
City |
Chris |
Stern |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2425 |
| | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
City |
Gurvinder |
Randhawa |
Singh |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1596 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
City |
Sheila |
Gordon-Payne |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
1454 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
School District |
Louisa |
Sanchez |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1282 |
| Area 1 - City of Prince Rupert | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
City |
Wade |
Niesh |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1831 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
School District |
Kristy |
Maier |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1498 |
| Area 1 - City of Prince Rupert | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
City |
Chrystopher |
Thompson |
|
M |
None |
MAYOR |
|
885 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
City |
Teri |
Forster |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
1755 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
City |
Andy |
Chugh |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
816 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
School District |
Stephanie |
Watkins |
Mae Cathrine |
F |
None |
TRUSTEE |
|
1178 |
| Area 1 - City of Prince Rupert | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
City |
Jason |
Hoang |
|
M |
None |
MAYOR |
|
396 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
City |
Herb |
Pond |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
YES |
1486 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
School District |
Kate |
Toye |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1972 |
| Area 1 - City of Prince Rupert | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
School District |
James |
Horne |
Cameron |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1487 |
| Area 1 - City of Prince Rupert | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
City |
Nick |
Adey |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1622 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
City |
Barry |
Cunningham |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2075 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
City |
Reid |
Skelton-Morven |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1697 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
City |
Stephen |
Fitzpatrick |
|
M |
None |
MAYOR |
|
69 |
| | | |
North Coast |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
School District |
Michael |
Pucci |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
1535 |
| Area 1 - City of Prince Rupert | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
School District |
Danielle |
Dalton |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
1264 |
| Area 1 - City of Prince Rupert | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Prince Rupert |
School District |
Janet |
Beil |
|
F |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area 2 - Rural | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Princeton |
Town |
GEORGE |
ELLIOTT |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
619 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Princeton |
Town |
SPENCER |
COYNE |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
827 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Princeton |
Town |
ARONE |
SHERILAND |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
311 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Princeton |
Town |
RANDY |
MCLEAN |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
639 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Princeton |
Town |
BARB |
GOULD |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
815 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Princeton |
Town |
BOB |
LONG |
|
M |
Served different |
COUNCILLOR |
|
448 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Princeton |
Town |
TYLER |
WILLIS |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
679 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Princeton |
Town |
DOUG |
PATEMAN |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
164 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
qathet |
Regional District |
Todd |
Habekost |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
61 |
| Electoral Area A | 1045 | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
qathet |
Regional District |
Sandy |
McCormick |
|
|
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
293 |
| Electoral Area D | 1001 | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
qathet |
Regional District |
Andrew |
Fall |
Andrew |
|
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area E | 301 | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
qathet |
Regional District |
Clay |
Brander |
Merle |
|
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area C | 1812 | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
qathet |
Regional District |
Tom |
Read |
Lewis |
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
71 |
| Electoral Area D | 1001 | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
qathet |
Regional District |
Alan |
Rebane |
Martin |
|
Served prior to 2018 |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
204 |
| Electoral Area B | 1403 | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
qathet |
Regional District |
Mace |
Mowbray |
K |
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
108 |
| Electoral Area A | 1045 | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
qathet |
Regional District |
Jason |
Lennox |
Harold |
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
329 |
| Electoral Area A | 1045 | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
qathet |
Regional District |
Rebecca |
Hathaway |
Louise |
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
98 |
| Electoral Area D | 1001 | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
qathet |
Regional District |
Mark |
Gisborne |
|
|
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
241 |
| Electoral Area B | 1403 | |
Powell River |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum |
School District |
Julie |
Austin |
Elizabeth |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Area F | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum |
School District |
Garry |
Pendergast |
Roy |
M |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
2441 |
| Area G | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum |
School District |
Carol |
Kellogg |
Fern |
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
3196 |
| Area G | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum |
School District |
Philip |
Perry |
Eric |
M |
Served other |
TRUSTEE |
|
150 |
| Area E | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum |
School District |
R. Elaine |
Young |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
4281 |
| Area G | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum |
School District |
Barry |
Kurland |
Michael |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
50 |
| Area H | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum |
School District |
Eve |
Flynn |
Margaret |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
198 |
| Area E | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum |
School District |
Alissa |
Woodward |
Jean |
F |
None |
TRUSTEE |
|
34 |
| Area H | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum Beach |
Town |
Brian |
Wiese |
Scott |
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
1565 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum Beach |
Town |
Teunis |
Westbroek |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
2819 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum Beach |
Town |
Stanley |
Beech |
Arthur |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
406 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum Beach |
Town |
Anne |
Skipsey |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3022 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum Beach |
Town |
Peter |
Kent |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
1639 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum Beach |
Town |
John |
Phillips |
C |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1385 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum Beach |
Town |
Petronella |
Vander Valk |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2181 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum Beach |
Town |
Scott |
Harrison |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1715 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum Beach |
Town |
Dave |
Willie |
Lorne |
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
1531 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum Beach |
Town |
Jean |
Young |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
1724 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum Beach |
Town |
Robert |
Filmer |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
795 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Qualicum Beach |
Town |
Doreen |
MacKay-Dunn |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1368 |
| | | |
Nanaimo |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Quesnel |
City |
Brian |
Waters |
D |
M |
None |
MAYOR |
|
50 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
City |
Chad |
Stump |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
963 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
City |
Michael |
Duperron |
J |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
833 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
City |
Ron |
Paull |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
1184 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
School District |
Lisa |
Boudreau |
Joan |
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
1945 |
| At Large | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
School District |
Tony |
Goulet |
Walter |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1638 |
| At Large | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
School District |
Julie-Anne |
Runge |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1580 |
| At Large | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
City |
Bob |
Simpson |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
975 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
City |
Martin |
Runge |
U |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
993 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
City |
Mitch |
Vik |
S |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1298 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
School District |
David |
Chapman |
Charles |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1039 |
| At Large | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
City |
Tony |
Goulet |
W |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1192 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
School District |
Melissa |
Huska |
Julie |
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
1307 |
| At Large | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
City |
Debra |
McKelvie |
N |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1163 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
City |
Joe |
Lowndes |
W |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
385 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
City |
Scott |
Elliott |
B |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1457 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
City |
Michael |
Stobart |
A |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
331 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
City |
David |
Schile |
W |
M |
None |
MAYOR |
|
86 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
City |
Suzannah |
Paller-Meir |
V |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
385 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
City |
Laurey-Anne |
Roodenburg |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1221 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
City |
Troy |
Schonke |
H |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
553 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
School District |
Ted |
Bosman |
George |
M |
None |
TRUSTEE |
|
465 |
| At Large | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
School District |
Wendy |
Mahoney |
Anne |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
617 |
| At Large | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
School District |
Cory |
Delves |
James |
M |
Served other |
TRUSTEE |
|
824 |
| At Large | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
School District |
Heidi |
Tims |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
673 |
| At Large | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
School District |
Cheri |
Maisonneuve |
Marie |
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
904 |
| At Large | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
School District |
Katie |
Bowell |
Lynn |
F |
None |
TRUSTEE |
|
614 |
| At Large | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
School District |
Donelly |
Clement |
Douglas |
M |
None |
TRUSTEE |
|
597 |
| At Large | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Quesnel |
School District |
Honey |
Affleck |
Alexander |
F |
Served other |
TRUSTEE |
YES |
1303 |
| At Large | NA | |
|
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Radium Hot Springs |
Village |
BRAD |
LAWRENCE |
W. |
M |
None |
MAYOR |
|
171 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Radium Hot Springs |
Village |
BOB |
CAMPBELL |
A |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
249 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Radium Hot Springs |
Village |
ERIN |
PALASHNIUK |
L |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
312 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Radium Hot Springs |
Village |
MIKE |
GRAY |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
246 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Radium Hot Springs |
Village |
DALE |
SHUDRA |
B |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
269 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Radium Hot Springs |
Village |
CHRISTI |
FERGUSON-HUSTON |
L |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
304 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Radium Hot Springs |
Village |
CAREY |
COLLIN |
N |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
304 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Revelstoke |
City |
Gary |
Sulz |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
1461 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Revelstoke |
City |
Nicole |
Cherlet |
|
F |
Served different |
MAYOR |
|
432 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Revelstoke |
City |
Tim |
Palmer |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1290 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Revelstoke |
City |
Matt |
Cherry |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
778 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Revelstoke |
City |
Rushda |
Rubaia |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
607 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Revelstoke |
School District |
Tamarin |
Martin |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
566 |
| At Large | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Revelstoke |
School District |
Cat |
Moffat |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
577 |
| At Large | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Revelstoke |
School District |
Alan |
Chell |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1242 |
| At Large | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Revelstoke |
School District |
Sarah |
Zimmer |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
984 |
| At Large | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Revelstoke |
City |
Tony |
Jeglum |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
621 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Revelstoke |
City |
Lee |
Devlin |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
927 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Revelstoke |
City |
Austin |
Luciow |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
871 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Revelstoke |
City |
John |
Hordyk |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
651 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Revelstoke |
School District |
Sasha |
Walsh |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
678 |
| At Large | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Revelstoke |
School District |
Jodie |
Allen |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
739 |
| At Large | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Revelstoke |
School District |
Nathan |
Harrison |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
460 |
| At Large | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Revelstoke |
School District |
Wendy |
Rota |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
1043 |
| At Large | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Revelstoke |
City |
Aaron |
Orlando |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
1397 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Revelstoke |
City |
Tim |
Stapenhurst |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
839 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Revelstoke |
City |
Eddie (Gary) |
Shultz |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
755 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Evan |
Dunfee |
Forsyth |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
10117 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Andy |
Hobbs |
William |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
12760 |
| | | Richmond United |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Carol |
Day |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
15737 |
| | | RITE Richmond |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Jerome |
Dickey |
James |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
8797 |
| | | RITE Richmond |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Mark |
Lee |
Douglas |
Non-binary |
None |
COUNCILLOR |
|
6025 |
| | | Richmond Citizens (RCA) |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Keefer |
Pelech |
Alexander |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5993 |
| | | Richmond Citizens (RCA) |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Jack |
Trovato |
Joaquin |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
7831 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Michael |
Wolfe |
Anthony |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
12953 |
| | | RITE Richmond |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Fipe |
Wong |
Vakaloloma |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
4617 |
| | | Richmond Citizens (RCA) |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Eric |
Yung |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
7016 |
| | | Richmond United |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Melissa |
Zhang |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
5936 |
| | | Richmond United |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
School District |
Dean |
Billings |
Joseph |
Other/Undisclosed |
None |
TRUSTEE |
|
7331 |
| Richmond School District No. 38 - TEA 1 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
School District |
Chris |
Dinnell |
Paul |
M |
None |
TRUSTEE |
|
10529 |
| Richmond School District No. 38 - TEA 1 | NA | Richmond Education Party |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
School District |
Heather |
Larson |
Elizabeth |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
13475 |
| Richmond School District No. 38 - TEA 1 | NA | Richmond Education Party |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Jasmine |
Piao |
Yi Shan |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
4500 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Malcolm |
Brodie |
Don |
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
23239 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Bill |
McNulty |
Brian |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
15133 |
| | | ONE Richmond |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Derek |
Dang |
Waiky |
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
10306 |
| | | Richmond RISE |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Laura |
Gillanders |
Christine |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
10817 |
| | | RITE Richmond |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
John |
Roston |
Bernard |
M |
None |
MAYOR |
|
9304 |
| | | RITE Richmond |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
School District |
Linda |
Li |
Linda |
F |
None |
TRUSTEE |
|
10540 |
| Richmond School District No. 38 - TEA 1 | NA | RCCA - Richmond Community Coalition |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
School District |
Rachel |
Ling |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
9509 |
| Richmond School District No. 38 - TEA 1 | NA | RCCA - Richmond Community Coalition |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
School District |
Alice |
Wong |
|
F |
Served prior to 2018 |
TRUSTEE |
YES |
13769 |
| Richmond School District No. 38 - TEA 1 | NA | RCCA - Richmond Community Coalition |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Sheldon |
Starrett |
William |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5573 |
| | | RCCA - Richmond Community Coalition |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Rahim |
Othman |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
4936 |
| | | RCCA - Richmond Community Coalition |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Kash |
Heed |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
10563 |
| | | Richmond RISE |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Bill |
Han |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
3292 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Elsa |
Wong |
Sokha |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
6789 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
School District |
Richard |
Lee |
Andrew Yat |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
9833 |
| Richmond School District No. 38 - TEA 1 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
School District |
Ken |
Hamaguchi |
Katsuji |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
15909 |
| Richmond School District No. 38 - TEA 1 | NA | Richmond Education Party |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
School District |
Rod |
Belleza |
Vasquez |
M |
Served prior to 2018 |
TRUSTEE |
YES |
11304 |
| Richmond School District No. 38 - TEA 1 | NA | RCCA - Richmond Community Coalition |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
School District |
Rajan |
Paul |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
6269 |
| Richmond School District No. 38 - TEA 1 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
School District |
Donna |
Sargent |
Grace |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
13855 |
| Richmond School District No. 38 - TEA 1 | NA | Richmond United |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
School District |
Debbie |
Tablotney |
Ann |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
13361 |
| Richmond School District No. 38 - TEA 1 | NA | Richmond Education Party |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
School District |
David |
Yang |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
12099 |
| Richmond School District No. 38 - TEA 1 | NA | Richmond Education Party |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Chak |
Au |
Kwong |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
16515 |
| | | RCCA - Richmond Community Coalition |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Adil |
Awan |
Mahmood |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
4197 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Chai |
Chung |
Yen |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
3125 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Mohamud Ali |
Farah |
Ali |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1526 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Sunny |
Ho |
Kenny Sun |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
4654 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Dennis |
Page |
Russell |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3005 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Wei Ping |
Chen |
|
M |
None |
MAYOR |
|
1859 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
City |
Alexa |
Loo |
Toy Sen |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
13485 |
| | | ONE Richmond |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
School District |
Kay |
Hale |
Tark |
F |
None |
TRUSTEE |
|
8032 |
| Richmond School District No. 38 - TEA 1 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Richmond |
School District |
Andrew |
Scallion |
Andrew |
M |
None |
TRUSTEE |
|
10039 |
| Richmond School District No. 38 - TEA 1 | NA | Richmond Education Party |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Rocky Mountain |
School District |
Scott |
King |
Michael |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 1 (Golden and Area A of the CSRD) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Rocky Mountain |
School District |
Darryl |
Oakley |
|
M |
Served other |
TRUSTEE |
YES |
1361 |
| Trustee Electoral Area 2 (Kimberley and Area E of the RDEK) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Rocky Mountain |
School District |
Rhonda |
Smith/Hamilton |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 1 (Golden and Area A of the CSRD) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Rocky Mountain |
School District |
Ronald |
McRae |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1270 |
| Trustee Electoral Area 2 (Kimberley and Area E of the RDEK) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Rocky Mountain |
School District |
Betty Lou |
Barrett |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
879 |
| Trustee Electoral Area 2 (Kimberley and Area E of the RDEK) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Rocky Mountain |
School District |
Matthew |
Chapman |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
26 |
| Trustee Electoral Area 3 (District of Invermere) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Rocky Mountain |
School District |
Ryan |
Stimming |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
63 |
| Trustee Electoral Area 3 (District of Invermere) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Rocky Mountain |
School District |
Donna |
Andrews |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
433 |
| Trustee Electoral Area 2 (Kimberley and Area E of the RDEK) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Rocky Mountain |
School District |
Sandra |
Smaill |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
547 |
| Trustee Electoral Area 2 (Kimberley and Area E of the RDEK) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Rocky Mountain |
School District |
Jane |
Fearing |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 1 (Golden and Area A of the CSRD) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Rocky Mountain |
School District |
Jane |
Thurgood Sagal |
Diane |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 5 (Radium Hot Springs and Area G of the RDEK) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Rocky Mountain |
School District |
Roxanne |
McIntosh |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
622 |
| Trustee Electoral Area 2 (Kimberley and Area E of the RDEK) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Rocky Mountain |
School District |
Amber |
Byklum |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 4 (Canal Flats and Area F of the RDEK) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Rossland |
City |
Lisa |
Kwiatkowski |
Stephanie |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
979 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Rossland |
City |
Maya |
Provencal |
Spring |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1129 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Rossland |
City |
Richard |
Kemick |
Kelly |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
620 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Rossland |
City |
Craig |
Humpherys |
Stuart |
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
733 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Rossland |
City |
Paul |
Evans |
Anthony |
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
441 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Rossland |
City |
Kim |
LaFond |
Duncan |
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
570 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Rossland |
City |
Brian |
Pistak |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
625 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Rossland |
City |
Stewart |
Spooner |
Leslie |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
884 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Rossland |
City |
Sam |
Troy |
|
Other/Undisclosed |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
470 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Rossland |
City |
Jeff |
Weaver |
Lee |
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
952 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Rossland |
City |
Andy |
Morel |
John |
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
1052 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Rossland |
City |
Eliza |
Boyce |
Marie |
F |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
906 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Rossland |
City |
Tim |
Thatcher |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
591 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Saanich |
School District |
Tim |
Dunford |
E |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Central Saanich | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Saanich |
School District |
Nola |
Silzer |
M |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Sidney | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Saanich |
School District |
Susan |
Hickman |
E |
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Central Saanich | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Rishi |
Sharma |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
9207 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Jordan |
Reichert |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
6400 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Colin |
Plant |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
16324 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Susan |
Brice |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
15355 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Nathalie |
Chambers |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
10633 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Basil |
Langevin |
|
Non-binary |
Served other |
COUNCILLOR |
|
8418 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Mark |
Leiren-Young |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5091 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Dean |
Murdock |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
YES |
13631 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Sasha |
Izard |
Alexander |
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
4959 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
School District |
Joyce |
Vandall |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | District of Saanich | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Teale |
Phelps Bondaroff |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
9218 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Karen |
Harper |
Gail |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
10436 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Zac |
de Vries |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
14274 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
School District |
Keven |
Elder |
|
M |
None |
TRUSTEE |
YES |
1910 |
| North Saanich | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Saanich |
School District |
Elsie |
McMurphy |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1728 |
| North Saanich | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Saanich |
School District |
Cheryl |
Wenezenki-Yolland |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
1070 |
| North Saanich | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Gregory |
Matte |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
6160 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Jordan |
MacDougall |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
6838 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Fred |
Haynes |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
13479 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Judy |
Brownoff |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
11845 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
School District |
Teri |
VanWell |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | District of Saanich | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Kathleen |
Burton |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
|
6688 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Art |
Pollard |
G. W. |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3329 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Mark |
Neufeld |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
6710 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Vernon |
Lord |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3822 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Trevor |
Barry |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
7332 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Leslie |
Miller-Brooks |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
2288 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Mena |
Westhaver |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
11459 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Saanich |
District |
Bianca |
Chu |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
4494 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Salmo |
Village |
Diana |
Lockwood |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
236 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Salmo |
Village |
Jonathon |
Heatlie |
|
M |
Served different |
MAYOR |
|
206 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Salmo |
Village |
Melanie |
Cox |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
285 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Salmo |
Village |
Jennifer |
Lins |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
347 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Salmo |
Village |
Todd |
Wallace |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
356 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Salmo |
Village |
Anne |
Williams |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
210 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Salmo |
Village |
Kenzie |
Neil |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
329 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Salmon Arm |
City |
Alan |
Harrison |
Richard |
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
3213 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Salmon Arm |
City |
Tim |
Lavery |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3285 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Salmon Arm |
City |
Kevin |
Flynn |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3112 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Salmon Arm |
City |
Louise |
Wallace Richmond |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2900 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Salmon Arm |
City |
Sylvia |
Lindgren |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2966 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Salmon Arm |
City |
Kristine |
Wickner |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1874 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Salmon Arm |
City |
Debbie |
Cannon |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3010 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Salmon Arm |
City |
Nancy |
Cooper |
|
F |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
675 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Salmon Arm |
City |
Brian |
Fletcher |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
978 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Salmon Arm |
City |
David |
Gonella |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2295 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Salmon Arm |
City |
Luke |
Norrie |
|
M |
None |
MAYOR |
|
747 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Salmon Arm |
City |
Robert |
Johnson |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
774 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Salmon Arm |
City |
Deb |
Haukedal |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
899 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Salmon Arm |
City |
Daniel |
Bardy |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
989 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sayward |
Village |
Tom |
Tinsley |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
98 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sayward |
Village |
Scott |
Burchett |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
96 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sayward |
Village |
Kohen |
Gilkin |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
126 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sayward |
Village |
Mary |
Malinski |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
68 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sayward |
Village |
Mark |
Baker |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sayward |
Village |
David |
Malinski |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
44 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sayward |
Village |
Sue |
Poulsen |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
77 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sayward |
Village |
Mike |
Marsh |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
39 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sea to Sky |
School District |
April |
Lowe |
Laura Katherine |
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Squamish | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Sea to Sky |
School District |
Rebecca |
Barley |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
100 |
| Electoral Area C (Pemberton rural, D'Arcy, Devine, Birken) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Sea to Sky |
School District |
Lisa |
Turpin |
|
F |
Served other |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Squamish | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Sea to Sky |
School District |
Melissa |
Ronayne |
Ann |
F |
Served other |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Pemberton | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Sea to Sky |
School District |
Celeste |
Bickford |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Electoral Area D (Furry Creek, Britannia, Pinecrest/Black Tusk Village, Squamish Rural) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Sea to Sky |
School District |
Cynthia |
Higgins |
Lynn |
F |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
1527 |
| Whistler | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Sea to Sky |
School District |
Margo |
Vaughan |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
70 |
| Electoral Area C (Pemberton rural, D'Arcy, Devine, Birken) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Sea to Sky |
School District |
Rachael |
Lythe |
Kathleen |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1188 |
| Whistler | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Sea to Sky |
School District |
Deb |
Bordignon |
Jean |
F |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
1118 |
| Whistler | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Sechelt |
District |
Thomas |
Bramble |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1195 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sechelt |
District |
Anna Jade |
Chen |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
|
573 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sechelt |
District |
Christopher |
Moore |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
1250 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sechelt |
District |
Brenda |
Rowe |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1777 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sechelt |
District |
Adam |
Shepherd |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1498 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sechelt |
District |
Alton |
Toth |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2100 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sechelt |
District |
Darnelda |
Siegers |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
|
1012 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sechelt |
District |
John |
Henderson |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
YES |
1399 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sechelt |
District |
Allan |
Holt |
|
M |
None |
MAYOR |
|
678 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sechelt |
District |
Jeri |
Patterson |
|
F |
None |
MAYOR |
|
346 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sechelt |
District |
Warren |
Allan |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
1275 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sechelt |
District |
Micky |
Argiropoulos |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
934 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sechelt |
District |
Donna |
Bell |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1558 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sechelt |
District |
Cheryl |
Chang |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1299 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sechelt |
District |
Tim |
Horner |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
992 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sechelt |
District |
Darren |
Inkster |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
1520 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sechelt |
District |
Dianne |
McLauchlan |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1370 |
| | | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sicamous |
District |
Colleen |
Anderson |
|
F |
Served different |
MAYOR |
YES |
344 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sicamous |
District |
Larry |
Emery |
|
M |
None |
MAYOR |
|
62 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sicamous |
District |
Malcolm |
Makayev |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
487 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sicamous |
District |
John |
Flynn |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
233 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sicamous |
District |
Mike |
Sheehan |
|
M |
Served other |
MAYOR |
|
124 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sicamous |
District |
Matt |
Baumgartner |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
349 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sicamous |
District |
Tammy |
Brown |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
409 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sicamous |
District |
Ian |
Baillie |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
547 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sicamous |
District |
Terry |
Rysz |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
254 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sicamous |
District |
Bob |
Evans |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
561 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sicamous |
District |
Brenda |
Dalzell |
|
F |
None |
MAYOR |
|
175 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sicamous |
District |
Gord |
Bushell |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
581 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sicamous |
District |
Pam |
Beech |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
498 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sicamous |
District |
Ryan |
Airey |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
374 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sicamous |
District |
Siobhan |
Rich |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
473 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sicamous |
District |
John |
Braun |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
427 |
| | | |
Columbia-Shuswap |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sidney |
Town |
Sara |
Duncan |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2140 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sidney |
Town |
Richard |
Novek |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1489 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sidney |
Town |
Eric |
Diller |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1300 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sidney |
Town |
Terri |
O'Keeffe |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2155 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sidney |
Town |
Scott |
Garnett |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1814 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sidney |
Town |
Steve |
Price |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
687 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sidney |
Town |
Cam |
McLennan |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
1024 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sidney |
Town |
Chad |
Rintoul |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2093 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sidney |
Town |
Cliff |
McNeil-Smith |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sidney |
Town |
Steve |
Duck |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1751 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Silverton |
Village |
Colin |
Ferguson |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Silverton |
Village |
Leah |
Main |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
61 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Silverton |
Village |
Arlene |
Yofonoff |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
40 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Silverton |
Village |
Clarence |
Denbok |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
72 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Silverton |
Village |
Brian |
Mills |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
91 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Silverton |
Village |
Margaret |
Scaia |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
78 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Silverton |
Village |
Luce |
Paquin |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
52 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Slocan |
Village |
Sophie |
TEARE |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
18 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Slocan |
Village |
Jordan |
KNOTT |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
98 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Slocan |
Village |
Shanoon |
BENNETT |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
21 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Slocan |
Village |
Dave |
FREDRICKSON |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
72 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Slocan |
Village |
Delaine |
HIRD |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
71 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Slocan |
Village |
Joanna |
VAN BYNEN |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
77 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Slocan |
Village |
Nicol |
BERINSTEIN |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
72 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Slocan |
Village |
Heather |
MARSHALL |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
39 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Slocan |
Village |
Ezra |
BULLER |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
72 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Slocan |
Village |
Madeleine |
PERRIERE |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
92 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Slocan |
Village |
Steve |
BAAL |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
33 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Slocan |
Village |
Jessica |
LUNN |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
94 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Slocan |
Village |
Jeremi |
BUZOLITCH-ROY |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
18 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Slocan |
Village |
Merina |
MATTHEW |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
10 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Slocan |
Village |
Elizabeth |
AZU |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
6 |
| | | |
Central Kootenay |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Smithers |
Town |
Gladys |
Atrill |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
983 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Smithers |
Town |
Murray |
Hawse |
|
M |
None |
MAYOR |
|
772 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Smithers |
Town |
Adam |
Koch |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
560 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Smithers |
Town |
Calvin |
Elliott |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
985 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Smithers |
Town |
Jason |
McCrindle |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
584 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Smithers |
Town |
John |
Buikema |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1095 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Smithers |
Town |
Laura |
Leonard (Stanton) |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
975 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Smithers |
Town |
Nick |
Briere |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
662 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Smithers |
Town |
Sam |
Raven |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
844 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Smithers |
Town |
Frank |
Wray |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1312 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Smithers |
Town |
Genevieve |
Paterson |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
779 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Maja |
Tait |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
2403 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Herb |
Haldane |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
1016 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Steve |
Anderson |
|
|
Served other |
COUNCILLOR |
|
403 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Al |
Beddows |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1261 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Dana |
Lajeunesse |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1807 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Anna |
Russell |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
1018 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Trevor |
Paul |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
800 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
John |
Knops |
|
M |
None |
MAYOR |
|
246 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Nick |
Dickinson-Wilde |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
200 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Jeff |
Bateman |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1493 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Lorien |
Arnold |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
370 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Adam |
Noseworthy |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
348 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Maria |
Powers |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
368 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Mick |
Rhodes |
|
|
None |
MAYOR |
|
578 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Britt |
Santowski |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
907 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Robin |
Holm |
|
Non-binary |
None |
COUNCILLOR |
|
296 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Kevin |
Pearson |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
1209 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Susan |
Belford |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
786 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Jeff |
Stewart |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
972 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Stephanie |
Welters |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
|
819 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Tony |
St-Pierre |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1067 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Sean |
Millard |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
169 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Owen |
Brandon |
Harold |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
131 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Megan |
McMath |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1339 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Karine |
Bordua |
|
F |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
356 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
District |
Rob |
Anderson |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
418 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
School District |
Cendra |
Beaton |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
4830 |
| Belmont | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
School District |
Mary |
Brooke |
P |
F |
None |
TRUSTEE |
|
3759 |
| Belmont | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
School District |
Russ |
Chipps |
|
M |
Served other |
TRUSTEE |
YES |
6112 |
| Belmont | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
School District |
Dominique |
Jacobs |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
2724 |
| Belmont | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
School District |
Christine |
Lervold |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
4672 |
| Belmont | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
School District |
Ravi |
Parmar |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
8729 |
| Belmont | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
School District |
Trudy |
Spiller |
|
F |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
6247 |
| Belmont | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
School District |
Amanda |
Dowhy |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
2190 |
| Milnes Landing | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
School District |
Murielle |
Lagace |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
658 |
| Milnes Landing | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
School District |
Ebony |
Logins |
|
F |
Served other |
TRUSTEE |
YES |
2105 |
| Milnes Landing | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
School District |
Candace |
Linde |
Marie |
F |
None |
TRUSTEE |
|
829 |
| Milnes Landing | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
School District |
Philip |
Ney |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
660 |
| Milnes Landing | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
School District |
Veronica |
Pemberton |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
747 |
| Milnes Landing | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Sooke |
School District |
Allison |
Watson |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
2274 |
| Milnes Landing | NA | |
|
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Southeast Kootenay |
School District |
Doug |
McPhee |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
2387 |
| Trustee Electoral Area 5 - City of Cranbrook & RDEK Area C | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Southeast Kootenay |
School District |
Chris |
Johns |
DAVID |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
2459 |
| Trustee Electoral Area 5 - City of Cranbrook & RDEK Area C | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Southeast Kootenay |
School District |
Nicole |
Heckendorf |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 1 (City of Fernie & portion of RDEK Area A) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Southeast Kootenay |
School District |
Irene |
Bischler |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
2570 |
| Trustee Electoral Area 5 - City of Cranbrook & RDEK Area C | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Southeast Kootenay |
School District |
Bev |
Bellina |
Alice |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
310 |
| Trustee Electoral Area 2 (District of Sparwood & portion of RDEK Area A) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Southeast Kootenay |
School District |
Cheryl |
Christensen |
Jean |
F |
None |
TRUSTEE |
|
278 |
| Trustee Electoral Area 2 (District of Sparwood & portion of RDEK Area A) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Southeast Kootenay |
School District |
Hungry |
Baytaluke |
J |
M |
Served other |
TRUSTEE |
|
192 |
| Trustee Electoral Area 2 (District of Sparwood & portion of RDEK Area A) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Southeast Kootenay |
School District |
Stan |
Chung |
|
M |
Served other |
TRUSTEE |
|
1869 |
| Trustee Electoral Area 5 - City of Cranbrook & RDEK Area C | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Southeast Kootenay |
School District |
Trina |
Ayling |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
2337 |
| Trustee Electoral Area 5 - City of Cranbrook & RDEK Area C | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Southeast Kootenay |
School District |
Wendy |
Turner |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
2231 |
| Trustee Electoral Area 5 - City of Cranbrook & RDEK Area C | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Southeast Kootenay |
School District |
Sarah |
Madsen |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 3 (District of Elkford & portion of RDEK Area A) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Southeast Kootenay |
School District |
Sam |
Atwal |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
263 |
| Trustee Electoral Area 2 (District of Sparwood & portion of RDEK Area A) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Southeast Kootenay |
School District |
Alysha |
Clarke |
Nicole |
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Trustee Electoral Area 4 (RDEK Electoral Area B) | NA | |
|
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Spallumcheen |
Township |
Joe |
Van Tienhoven |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
414 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Spallumcheen |
Township |
John |
Bakker |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
406 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Spallumcheen |
Township |
Gerry |
Popoff |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
438 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Spallumcheen |
Township |
Christine |
LeMaire |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
430 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Spallumcheen |
Township |
Christine |
Fraser |
Ada |
F |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Spallumcheen |
Township |
Andrew |
Casson |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
410 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Spallumcheen |
Township |
Todd |
York |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
413 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Spallumcheen |
Township |
Carolyn |
Farris |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
140 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Sparwood |
District |
David |
Wilks |
John |
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
734 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Sparwood |
District |
Jason |
Christensen |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
547 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Sparwood |
District |
Chris |
Nand |
Keshwa |
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
616 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Sparwood |
District |
Sonny |
Saad |
G |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
499 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Sparwood |
District |
Amy |
Cardozo |
Elizabeth |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
724 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Sparwood |
District |
Hungry |
Baytaluke |
J. |
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
302 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Sparwood |
District |
Ralph |
Lovatt |
Leslie |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
222 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Sparwood |
District |
John |
Baher |
David |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
596 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Sparwood |
District |
Steven |
Kallies |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
582 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Sparwood |
District |
Rose |
Sharma |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
523 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Sparwood |
District |
Sam |
Atwal |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
543 |
| | | |
East Kootenay |
East Kootenay / Rocky Mountain |
2023-03-01 |
Squamish |
District |
John |
French |
C |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3053 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Squamish |
District |
Andrew |
Hamilton |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
3071 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Squamish |
District |
Christina |
Walsh |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
2532 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Squamish |
District |
Armand |
Hurford |
V |
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
4436 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Squamish |
District |
Jenna |
Stoner |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
4094 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Squamish |
District |
Eric |
Andersen |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3642 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Squamish |
District |
Chris |
Pettingill |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3316 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Squamish |
District |
Deanna |
Lewis-Kalkalilh |
|
F |
Served other |
MAYOR |
|
1044 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Squamish |
District |
Gord |
Addison |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2410 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Squamish |
District |
Mike |
Young |
|
M |
None |
MAYOR |
|
1184 |
| | | Squamish First |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Squamish |
District |
Rajan |
Hans |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
1981 |
| | | Squamish First |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Squamish |
District |
Adrien |
Byrne |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1345 |
| | | Squamish First |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Squamish |
District |
Lauren |
Greenlaw |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
3567 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Squamish-Lillooet |
Regional District |
Russell |
Mack |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area C (D'Arcy, Devine, Birken) | 1549 | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Squamish-Lillooet |
Regional District |
Tony |
Rainbow |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area D (Pinecrest/Black Tusk Village, Upper Squamish, Ring Creek, Furry Creek, Britannia, Porteau Cove) | 870 | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Squamish-Lillooet |
Regional District |
Sal |
DeMare |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area A (Gold Bridge, Bralorne) | 256 | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Squamish-Lillooet |
Regional District |
Vivian |
Birch-Jones |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area B (Pavilion, Texas Creek, Yalakom, Seton Portage) | 323 | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Stewart |
District |
Angela |
Brand Danuser |
- |
F |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
YES |
109 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Stewart |
District |
Preston |
Davison |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
64 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Stewart |
District |
Patty |
Lynn |
A |
F |
Served different |
MAYOR |
|
73 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Stewart |
District |
Gody |
Appenzeller |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
34 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Stewart |
District |
FRANK |
KAMERMANS |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
111 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Stewart |
District |
HOPI |
KRUCHOWSKI |
KACHINA |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
154 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Stewart |
District |
SEAN |
POWNALL |
PATRICK |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
176 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Stewart |
District |
NINA |
RUSSELL |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
80 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Stewart |
District |
KEENAN |
KENNEDY |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
126 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Stewart |
District |
JESSICA |
KENNEDY |
RAE |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
149 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Stikine |
School District |
Michael |
Strange |
Kenneth |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Atlin | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Stikine |
School District |
Teneal |
Nole |
Sandra |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Dease Lake | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Stikine |
School District |
Yvonne |
Moon |
Adelle |
F |
Served prior to 2018 |
TRUSTEE |
|
40 |
| Lower Post | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Stikine |
School District |
Melva |
Tashoots |
Yvonne |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Telegraph Creek | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Stikine |
School District |
Jolene |
Hawkins |
Treena |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | Iskut | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Stikine |
School District |
Freddy |
Loots |
Robert |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
42 |
| Lower Post | NA | |
|
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Strathcona |
Regional District |
Gerald |
Whalley |
David |
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
215 |
| Electoral Area A (Kyuquot/Nootka-Sayward) | 900 | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Strathcona |
Regional District |
John |
Rice |
Gerald |
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
707 |
| Electoral Area D (Oyster Bay-Buttle Lake) | 3500 | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Strathcona |
Regional District |
Brenda |
Leigh |
Ellen |
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
587 |
| Electoral Area D (Oyster Bay-Buttle Lake) | 3500 | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Strathcona |
Regional District |
Robyn |
Mawhinney |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
832 |
| Electoral Area C (Discovery Islands-Mainland Inlets) | 3100 | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Strathcona |
Regional District |
Marc |
Doll |
Denis |
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
368 |
| Electoral Area C (Discovery Islands-Mainland Inlets) | 3100 | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Strathcona |
Regional District |
Sarah |
Fowler |
|
F |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
8 |
| Electoral Area A (Kyuquot/Nootka-Sayward) | 900 | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Strathcona |
Regional District |
Mark |
Vonesch |
Anthony |
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area B (Cortes Island) | 1100 | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Summerland |
District |
Doug |
Holmes |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
2634 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Summerland |
District |
Erin |
Trainer |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2193 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Summerland |
District |
Peter |
Bognar |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
362 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Summerland |
District |
Brad |
Besler |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
762 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Summerland |
District |
Blair |
Parker |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1377 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Summerland |
District |
Richard |
Barkwill |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2061 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Summerland |
District |
Martin (Marty) |
Van Alphen |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2065 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Summerland |
District |
Doug |
Loepp |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
616 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Summerland |
District |
Toni |
Boot |
|
F |
Served different |
COUNCILLOR |
|
887 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Summerland |
District |
Doug |
Patan |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1831 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Summerland |
District |
Mark |
Smed |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1196 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Summerland |
District |
Chuck |
Pinnell |
|
|
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
859 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Summerland |
District |
Janet |
Peake |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
1782 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Summerland |
District |
Nick |
Redding |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
1218 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Summerland |
District |
Adrienne |
Betts |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1836 |
| | | |
Okanagan-Similkameen |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Sun Peaks |
Mountain Resort Municipality |
Julie |
Kimmel |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
229 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sun Peaks |
Mountain Resort Municipality |
Harold |
Richins |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
130 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sun Peaks |
Mountain Resort Municipality |
Daniel |
Ashton |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
53 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sun Peaks |
Mountain Resort Municipality |
Alan |
Raine |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sun Peaks |
Mountain Resort Municipality |
Afifa |
Eidher |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
34 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sun Peaks |
Mountain Resort Municipality |
Jody |
Oetter |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
108 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sun Peaks |
Mountain Resort Municipality |
Brennan |
Sorge |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
79 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sun Peaks |
Mountain Resort Municipality |
Lenard |
Hrycan |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
188 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sun Peaks |
Mountain Resort Municipality |
Kelly |
Dye |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
174 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sun Peaks |
Mountain Resort Municipality |
Rob |
O'Toole |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
287 |
| | | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Sunshine Coast |
Regional District |
Leonard |
Lee |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area A (Egmont Pender Harbour) | 2711 | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sunshine Coast |
Regional District |
Donna |
McMahon |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area E (Elphinstone) | 3120 | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sunshine Coast |
School District |
Samantha |
Haines |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | TEA 1 (Upper) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Sunshine Coast |
School District |
Amanda |
Amaral |
Christine |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1817 |
| TEA 2 (Central) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Sunshine Coast |
School District |
Stacia |
Leech |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1050 |
| TEA 3 (Lower) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Sunshine Coast |
School District |
Pammila |
Ruth |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1067 |
| TEA 3 (Lower) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Sunshine Coast |
School District |
Ann |
Skelcher |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
1963 |
| TEA 2 (Central) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Sunshine Coast |
School District |
Maria |
Hampvent |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1259 |
| TEA 2 (Central) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Sunshine Coast |
School District |
Sue |
Girard |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
1214 |
| TEA 3 (Lower) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Sunshine Coast |
Regional District |
Patrick |
Dickie |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
175 |
| Electoral Area B (Halfmoon Bay) | 2424 | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sunshine Coast |
Regional District |
Kate-Louise |
Stamford |
|
F |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area F (West Howe Sound) | 1960 | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sunshine Coast |
Regional District |
Kelly |
Backs |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area D (Roberts Creek) | 2796 | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Sunshine Coast |
School District |
Ric |
Leskie |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
1090 |
| TEA 2 (Central) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Sunshine Coast |
School District |
Briar |
Hartwell |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
664 |
| TEA 3 (Lower) | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Sunshine Coast |
Regional District |
Justine |
Gabias |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
457 |
| Electoral Area B (Halfmoon Bay) | 2424 | |
Sunshine Coast |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Amrit |
Birring |
Singh |
M |
None |
MAYOR |
|
2270 |
| | | People's Council Surrey |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Doug |
McCallum |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
32338 |
| | | Safe Surrey Coalition |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Jinny |
Sims |
|
F |
Served other |
MAYOR |
|
14895 |
| | | Surrey Forward |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Allison |
Patton |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
22629 |
| | | Safe Surrey Coalition |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Debra |
Antifaev |
Margaret |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
19945 |
| | | Safe Surrey Coalition |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Doug |
Elford |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
24658 |
| | | Safe Surrey Coalition |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
John |
Gibeau |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
22105 |
| | | Safe Surrey Coalition |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
June |
Liu |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
15761 |
| | | Surrey Forward |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Kam |
Pawar |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3903 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Laurie |
Guerra |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
21695 |
| | | Safe Surrey Coalition |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Mandeep |
Nagra |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
24406 |
| | | Safe Surrey Coalition |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Paramjit |
Malhi |
Singh |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
14395 |
| | | Surrey Forward |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Philip |
Aguirre |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
17492 |
| | | Surrey Forward |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Raman |
Jassar |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
19619 |
| | | Safe Surrey Coalition |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Theresa |
Pidcock |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
14285 |
| | | Surrey Forward |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Arsh |
Mander |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
11058 |
| | | Surrey Forward |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Ramon |
Bandong |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
14315 |
| | | Surrey Forward |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Bob |
Holmes |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
40610 |
| Surrey | NA | Surrey First Education |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Dupinder |
Saran |
Kaur |
F |
None |
TRUSTEE |
|
21560 |
| Surrey | NA | Parents Voice BC |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Gary |
Tymoschuk |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
36312 |
| Surrey | NA | Surrey First Education |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Laurie |
Larsen |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
45695 |
| Surrey | NA | Surrey First Education |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Sunny |
Mangat |
|
F |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
19991 |
| Surrey | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Terry |
Allen |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
46642 |
| Surrey | NA | Surrey First Education |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Maryann |
Pyne |
|
F |
Served other |
TRUSTEE |
|
19617 |
| Surrey | NA | Team Surrey Schools |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Aida |
Canonigo |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
10920 |
| Surrey | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Garry |
Thind |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
44840 |
| Surrey | NA | Surrey First Education |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Stuart |
Drysdale |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
22096 |
| | | Safe Surrey Coalition |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Rochelle |
Prasad |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
23106 |
| | | Surrey Connect |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Pardeep |
Kooner |
Kaur |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
25118 |
| | | Surrey Connect |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
John |
Wolanski |
Milton |
M |
None |
MAYOR |
|
646 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Kuldip |
Pelia |
|
M |
None |
MAYOR |
|
385 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Ramona |
Kaptyn |
Virginia |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
23249 |
| | | Surrey Connect |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Jody |
Toor |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
14115 |
| | | Surrey Forward |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Brenda |
Locke |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
33311 |
| | | Surrey Connect |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Rob |
Stutt |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
25699 |
| | | Surrey Connect |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Sebastian |
Sajda |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
19910 |
| | | Surrey Connect |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Tejnoor |
Cheema |
Singh |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5701 |
| | | People's Council Surrey |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Sukh |
Dhaliwal |
|
M |
Served other |
MAYOR |
|
9626 |
| | | United Surrey |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Harry |
Bains |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
33708 |
| | | Surrey Connect |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Wil |
Kwok |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
23090 |
| | | Surrey Connect |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Bosco |
Misquitta |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1753 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Shawn |
Wilson |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
42469 |
| Surrey | NA | Surrey First Education |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Joe |
Kennedy |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
7986 |
| | | People's Council Surrey |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Gordon |
Hepner |
Gregory |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
27586 |
| | | Surrey Connect |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Murali |
Krishnan |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
7040 |
| Surrey | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Lisa |
Alexis |
Dawn |
F |
None |
TRUSTEE |
|
31626 |
| Surrey | NA | Parents Voice BC |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Mary-Em |
Waddington |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
22924 |
| | | Surrey First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Ajit |
Mehat |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
17939 |
| | | Surrey First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Paul |
Orazietti |
John Maria |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
18372 |
| | | Surrey First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Sargy |
Chima |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
18317 |
| | | Surrey First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Mike |
Bose |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
30763 |
| | | Surrey First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Kristofor |
Kinney |
W. |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2242 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Gordie |
Hogg |
|
M |
Served other |
MAYOR |
|
24916 |
| | | Surrey First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Laurae |
McNally |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | White Rock | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Nasima |
Nastoh |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
15501 |
| Surrey | NA | Parents Voice BC |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Andy |
Dhillon |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
10461 |
| | | United Surrey |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Jasbir |
Sandhu |
Singh |
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
9264 |
| | | United Surrey |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Ming |
Zheng |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
4454 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Linda |
Annis |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
35222 |
| | | Surrey First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Kiran |
Hundal |
K. |
F |
None |
COUNCILLOR |
|
5380 |
| | | People's Council Surrey |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Nav |
Dhanoya |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2235 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Jai |
Deo |
Pratap |
M |
Served other |
TRUSTEE |
|
12369 |
| Surrey | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Bilal |
Cheema |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
21966 |
| | | Surrey First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Kulwinder |
Saini |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
17728 |
| | | Surrey First |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Becky |
Zhou |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
9563 |
| | | United Surrey |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Manjeet |
Sahota |
Singh |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3436 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Sam |
Kofalt |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2125 |
| | | People's Council Surrey |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Jeff |
Bridge |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
9197 |
| | | United Surrey |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Bobbi |
Taylor |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
23059 |
| Surrey | NA | Team Surrey Schools |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Tony |
Rebelo |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
20056 |
| Surrey | NA | Team Surrey Schools |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Jasbir |
Narwal |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
21967 |
| Surrey | NA | Parents Voice BC |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Dr. Balbir |
Gurm |
|
F |
None |
TRUSTEE |
|
33879 |
| Surrey | NA | Team Surrey Schools |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Julie |
Tapley |
|
F |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
8692 |
| | | United Surrey |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Margarett |
Lange |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
8536 |
| | | United Surrey |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Zubeen |
Sahib |
|
F |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
6635 |
| | | United Surrey |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Narima |
Dela Cruz |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
8326 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Shweta |
Bassi |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
4218 |
| | | People's Council Surrey |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Kultar |
Singh |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3828 |
| | | People's Council Surrey |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Rina |
Gill |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
7219 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Ernie |
Caranto |
|
M |
None |
TRUSTEE |
|
13395 |
| Surrey | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Ben |
Arcand |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3494 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
School District |
Roxanne |
Charles |
|
F |
Served other |
TRUSTEE |
|
27493 |
| Surrey | NA | Team Surrey Schools |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Preet |
Sandhu |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3497 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Nicole |
Bennett |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
11702 |
| | | United Surrey |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Surrey |
City |
Steven |
Pettigrew |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
8712 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Tahsis |
Village |
Sarah |
Fowler |
M |
Other/Undisclosed |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
145 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Tahsis |
Village |
Meggan |
Joseph |
Christine |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
152 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Tahsis |
Village |
Martin |
Davis |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
145 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Tahsis |
Village |
Cheryl |
Northcott |
|
Other/Undisclosed |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
123 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Tahsis |
Village |
Samuel |
Adams |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
80 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Tahsis |
Village |
Douglas |
Elliott |
Charles |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
91 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Tahsis |
Village |
Elena |
Puente |
M. |
F |
Served other |
COUNCILLOR |
|
26 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Tahsis |
Village |
Shawna |
Gagne |
L |
F |
Served other |
COUNCILLOR |
|
43 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Tahsis |
Village |
Mervyn |
Brown |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
31 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Tahsis |
Village |
Pascal |
Pelletier |
J |
M |
Served other |
MAYOR |
|
39 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Taylor |
District |
Betty |
Ponto |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
322 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Taylor |
District |
Brent |
Taillefer |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
217 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Taylor |
District |
Michelle |
Turnbull |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
286 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Taylor |
District |
Gordon |
Davies |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
222 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Taylor |
District |
Peggy |
Alexander |
|
F |
None |
MAYOR |
|
184 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Taylor |
District |
Murray |
Giesbrecht |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
285 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Taylor |
District |
Desirae |
Graziano |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
277 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Telkwa |
Village |
Leroy |
Dekens |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
169 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Telkwa |
Village |
Derek |
Meerdink |
|
M |
Served different |
MAYOR |
|
152 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Telkwa |
Village |
Simon |
Schat |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Telkwa |
Village |
Lee |
Ewald |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Telkwa |
Village |
Annette |
Morgan |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Telkwa |
Village |
Cathy |
Frenette |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Terrace |
City |
James |
Cordeiro |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
727 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Terrace |
City |
Martin |
Holzbauer |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
187 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Terrace |
City |
Chris |
Apps |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
966 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Terrace |
City |
Brian |
Downie |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
777 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Terrace |
City |
Lynne |
Christiansen |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
622 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Terrace |
City |
Sean |
Bujtas |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Terrace |
City |
Dave |
Gordon |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1322 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Terrace |
City |
Sarah |
Zimmerman |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1419 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Terrace |
City |
Peter |
Moloney |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
387 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Terrace |
City |
Inder |
Dhillon |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
884 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Terrace |
City |
Yvonne |
Nielsen |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
247 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Terrace |
City |
Melissa |
Linn |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
357 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Terrace |
City |
Lynn |
Parker |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
|
691 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Terrace |
City |
MaryAnn |
Freeman |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
436 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Terrace |
City |
Keenan |
Stella |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
656 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Terrace |
City |
Danny |
Nunes |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
217 |
| | | |
Kitimat-Stikine |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Thompson-Nicola |
Regional District |
Carla |
Barrett |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
118 |
| Electoral Area P (Rivers and the Peaks) | 3286 | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Thompson-Nicola |
Regional District |
Carol |
Schaffer |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
148 |
| Electoral Area A (Wells Gray Country) | 1263 | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Thompson-Nicola |
Regional District |
David |
Laird |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area M (Beautiful Nicola Valley - North) | 1317 | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Thompson-Nicola |
Regional District |
Herb |
Graham |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area N (Beautiful Nicola Valley - South) | 590 | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Thompson-Nicola |
Regional District |
Jill |
Hayward |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area O (Lower North Thompson) | 1236 | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Thompson-Nicola |
Regional District |
Lee |
Morris |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
324 |
| Electoral Area P (Rivers and the Peaks) | 3286 | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Thompson-Nicola |
Regional District |
Lee |
Onslow |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
0 |
YES | Electoral Area B (Thompson Headwaters) | 195 | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Thompson-Nicola |
Regional District |
Michael |
Grenier |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
262 |
| Electoral Area J (Copper Desert Country) | 1472 | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Thompson-Nicola |
Regional District |
Sally |
Watson |
|
F |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
87 |
| Electoral Area E (Bonaparte Plateau) | 1011 | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Thompson-Nicola |
Regional District |
Steven |
Rice |
|
M |
Incumbent |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
123 |
| Electoral Area I (Blue Sky Country) | 832 | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Thompson-Nicola |
Regional District |
Tricia |
Thorpe |
|
F |
Served other |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
228 |
| Electoral Area I (Blue Sky Country) | 832 | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Thompson-Nicola |
Regional District |
Usoff |
Tsao |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
150 |
| Electoral Area A (Wells Gray Country) | 1263 | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Thompson-Nicola |
Regional District |
Doug |
Haughton |
|
M |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
375 |
| Electoral Area L (Grasslands) | 2729 | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Thompson-Nicola |
Regional District |
Jim |
Smith |
|
|
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
YES |
154 |
| Electoral Area E (Bonaparte Plateau) | 1011 | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Thompson-Nicola |
Regional District |
Corine |
LeBourdais |
|
F |
None |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
24 |
| Electoral Area J (Copper Desert Country) | 1472 | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Thompson-Nicola |
Regional District |
John |
Taylor |
|
M |
Served prior to 2018 |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
106 |
| Electoral Area L (Grasslands) | 2729 | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Thompson-Nicola |
Regional District |
Michael |
McKelvey |
|
|
Unknown/Undisclosed |
ELECTORAL AREA DIRECTOR |
|
176 |
| Electoral Area J (Copper Desert Country) | 1472 | |
Thompson-Nicola |
Thompson / Shuswap / Columbia |
2023-03-01 |
Tofino |
District |
Dan |
Law |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Tofino |
District |
Al |
Anderson |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
263 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Tofino |
District |
John |
Enns |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
176 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Tofino |
District |
Duncan |
McMaster |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
210 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Tofino |
District |
Ali |
Sawyer |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
223 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Tofino |
District |
Sarah |
Sloman |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
292 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Tofino |
District |
Tom |
Stere |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
301 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Tofino |
District |
Kat |
Thomas |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
178 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Trail |
City |
Bev |
Benson |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1681 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Trail |
City |
Terry |
Martin |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1542 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Trail |
City |
Glen |
Byle |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
393 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Trail |
City |
Bryan |
DeFerro |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
554 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Trail |
City |
Ravi |
Gandha |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
814 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Trail |
City |
Thea |
Hanson |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1304 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Trail |
City |
Jeff |
Jones |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
524 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Trail |
City |
Colleen |
Jones |
|
F |
Served different |
MAYOR |
YES |
1310 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Trail |
City |
Nick |
Cashol |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1397 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Trail |
City |
Carol |
Dobie |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
560 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Trail |
City |
Doug |
Wilson |
E |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1343 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Trail |
City |
Rebecca |
Richards |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
799 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Trail |
City |
Paul |
Butler |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1009 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Trail |
City |
Lisa |
Pasin |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
|
1078 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Trail |
City |
Donovan |
Brown |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
561 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Tumbler Ridge |
District |
Don |
McPherson |
M. |
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
235 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Tumbler Ridge |
District |
Rick |
Consalvi |
B. |
M |
None |
MAYOR |
|
78 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Tumbler Ridge |
District |
Darryl |
Krakowka |
Todd |
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
260 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Tumbler Ridge |
District |
Roxanne |
Gulick |
Yvette |
F |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
447 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Tumbler Ridge |
District |
Chris |
Norbury |
Leigh |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
458 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Tumbler Ridge |
District |
Ron |
Hofman |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
353 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Tumbler Ridge |
District |
Luana |
Dusseault |
Elaine |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
288 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Tumbler Ridge |
District |
Nicole |
Noksana |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
430 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Tumbler Ridge |
District |
Garret |
Golhof |
Brent |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
225 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Tumbler Ridge |
District |
Ken |
Klikach |
J. |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
364 |
| | | |
Peace River |
Peace River |
2023-03-01 |
Ucluelet |
District |
Jennifer |
Hoar |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Ucluelet |
District |
Bruce |
Faith |
A |
M |
Served other |
MAYOR |
|
64 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Ucluelet |
District |
Shawn |
Anderson |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Ucluelet |
District |
Ian |
Kennington |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Ucluelet |
District |
Mark |
Maftei |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Ucluelet |
District |
Marilyn |
McEwen |
|
F |
Served different |
MAYOR |
YES |
381 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Ucluelet |
District |
Rachelle |
Cole |
|
F |
Served different |
MAYOR |
|
198 |
| | | |
Alberni-Clayoquot |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Valemount |
Village |
Owen |
Torgerson |
M |
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Valemount |
Village |
Holly |
Blanchette |
Christine |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Valemount |
Village |
Pete |
Pearson |
David Stone |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Fraser-Fort George |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Ken |
Sim |
|
|
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
YES |
85732 |
| | | ABC VANCOUVER |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Mike |
Hansen |
|
|
None |
MAYOR |
|
314 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Rebecca |
Bligh |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
62765 |
| | | ABC VANCOUVER |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Lisa |
Dominato |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
70415 |
| | | ABC VANCOUVER |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Sarah |
Kirby-Yung |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
72545 |
| | | ABC VANCOUVER |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Mike |
Klassen |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
65586 |
| | | ABC VANCOUVER |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Peter |
Meiszner |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
63275 |
| | | ABC VANCOUVER |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Brian |
Montague |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
68618 |
| | | ABC VANCOUVER |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Lenny |
Zhou |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
62393 |
| | | ABC VANCOUVER |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Brennan |
Bastyovanszky |
|
|
None |
COMMISSIONER |
YES |
58247 |
| | | |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Laura |
Christensen |
|
|
None |
COMMISSIONER |
YES |
63618 |
| | | |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Angela Kate |
Haer |
|
|
None |
COMMISSIONER |
YES |
63635 |
| | | |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Marie-Claire |
Howard |
|
|
None |
COMMISSIONER |
YES |
63407 |
| | | |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Scott |
Jensen |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COMMISSIONER |
YES |
71174 |
| | | |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Tracy D |
Smith |
|
|
None |
COMMISSIONER |
|
8932 |
| | | |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Jas |
Virdi |
|
|
None |
COMMISSIONER |
YES |
58709 |
| | | |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Alfred |
Chien |
|
|
None |
TRUSTEE |
YES |
67326 |
| Vancouver School District 39 | NA | ABC Vancouver |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Victoria |
Jung |
|
|
None |
TRUSTEE |
YES |
69027 |
| Vancouver School District 39 | NA | ABC Vancouver |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Christopher JK |
Richardson |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
64048 |
| Vancouver School District 39 | NA | ABC Vancouver |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Josh |
Zhang |
|
|
None |
TRUSTEE |
YES |
64370 |
| Vancouver School District 39 | NA | ABC Vancouver |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Leona |
Brown |
|
|
None |
MAYOR |
|
1519 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Golok |
Buday |
|
|
None |
MAYOR |
|
195 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Ping |
Chan |
|
|
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
1154 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Fred |
Harding |
|
|
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
3905 |
| | | NPA |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Colleen |
Hardwick |
|
|
Served different |
MAYOR |
|
16769 |
| | | TEAM |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Mark |
Marissen |
|
|
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
5830 |
| | | Progress Vancouver |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Ryan |
Charmley |
|
|
None |
MAYOR |
|
183 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Imtiaz |
Popat |
|
|
Served other |
MAYOR |
|
411 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Francoise |
Raunet |
|
|
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
1116 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Satwant |
Shottha |
|
|
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
994 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Kennedy |
Stewart |
|
|
Incumbent |
MAYOR |
|
49593 |
| | | Forward With Kennedy Stewart |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Dante |
Teti |
|
|
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
142 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Lewis |
Villegas |
|
|
None |
MAYOR |
|
363 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Elaine |
Allan |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
10917 |
| | | NPA |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
K R |
Alm |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
2301 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Dulcy |
Anderson |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
33985 |
| | | Forward With Kennedy Stewart |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Jeanette |
Ashe |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
22432 |
| | | Forward With Kennedy Stewart |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Honieh |
Barzegari |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
6831 |
| | | Vision Vancouver |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Cinnamon |
Bhayani |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
8586 |
| | | NPA |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Lesli |
Boldt |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
11070 |
| | | Vision Vancouver |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Iona |
Bonamis |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
33745 |
| | | OneCity |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Mark |
Bowen |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
5706 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Christine |
Boyle |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
38465 |
| | | OneCity |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Cleta |
Brown |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
19602 |
| | | TEAM |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Hilary |
Brown |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
20854 |
| | | Forward With Kennedy Stewart |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Adriane |
Carr |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
41831 |
| | | GREEN |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Ken |
Charko |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
12083 |
| | | NPA |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
David |
Chin |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
9354 |
| | | Progress Vancouver |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Ian |
Cromwell |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
29835 |
| | | OneCity |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Melissa |
De Genova |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
26578 |
| | | NPA |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Dominic |
Denofrio |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
4927 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Amy "Evil Genius" |
Fox |
|
|
Served other |
COUNCILLOR |
|
3711 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Mauro |
Francis |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
6556 |
| | | Progress Vancouver |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Marlo |
Franson |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
2866 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Pete |
Fry |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
37270 |
| | | GREEN |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Asha |
Hayer |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
13107 |
| | | Progress Vancouver |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
May |
He |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
8593 |
| | | Progress Vancouver |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Morning |
Lee |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
14083 |
| | | NPA |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Tim |
Ly |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
3339 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Jeremy |
Mackenzie |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
3446 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Stuart |
Mackinnon |
|
|
Served other |
COUNCILLOR |
|
15865 |
| | | Vision Vancouver |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Sean |
Nardi |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
18353 |
| | | TEAM |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Param |
Nijjar |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
13950 |
| | | TEAM |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Matthew |
Norris |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
29663 |
| | | OneCity |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Morgane |
Oger |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
10015 |
| | | Progress Vancouver |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Sean |
Orr |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
13744 |
| | | VOTE Socialist |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Breen |
Ouellette |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
24881 |
| | | COPE |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Amie |
Peacock |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
2745 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Kyra |
Philbert |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
3382 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Grace |
Quan |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
17955 |
| | | TEAM |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Ragini Venkat |
Rankin |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
0 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Eric |
Redmond |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
10617 |
| | | Affordable Housing Coalition |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Stephen P |
Roberts |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
16261 |
| | | TEAM |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Marie Noelle |
Rosa |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
10111 |
| | | Progress Vancouver |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Alvin |
Singh |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
29049 |
| | | Forward With Kennedy Stewart |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Devyani |
Singh |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
21255 |
| | | GREEN |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Stephanie |
Smith |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
20408 |
| | | GREEN |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Jean |
Swanson |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
32833 |
| | | COPE |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Bill |
Tieleman |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
17240 |
| | | TEAM |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Nancy |
Trigueros |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
19152 |
| | | COPE |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Tessica |
Truong |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
32900 |
| | | Forward With Kennedy Stewart |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Lina |
Vargas |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
7714 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Tanya |
Webking |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
17675 |
| | | COPE |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Michael |
Wiebe |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
30377 |
| | | GREEN |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Russil |
Wvong |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
22107 |
| | | Forward With Kennedy Stewart |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
City |
Arezo |
Zarrabian |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
10361 |
| | | NPA |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Patrick |
Audley |
|
|
None |
COMMISSIONER |
|
14681 |
| | | TEAM |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Tricia |
Barker |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COMMISSIONER |
|
25615 |
| | | TEAM |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
James |
Buckshon |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COMMISSIONER |
|
13222 |
| | | TEAM |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Nick |
Charrette |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COMMISSIONER |
|
5526 |
| | | |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Steven |
Craig |
|
|
None |
COMMISSIONER |
|
7907 |
| | | |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Tom |
Digby |
|
|
None |
COMMISSIONER |
YES |
39243 |
| | | GREEN |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Carla |
Frenkel |
|
|
None |
COMMISSIONER |
|
25415 |
| | | Vision Vancouver |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Gwen |
Giesbrecht |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COMMISSIONER |
|
32257 |
| | | COPE |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Maira |
Hassan |
|
|
None |
COMMISSIONER |
|
27708 |
| | | COPE |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
John |
Irwin |
|
|
Incumbent |
COMMISSIONER |
|
27186 |
| | | Vision Vancouver |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Serena |
Jackson |
|
|
None |
COMMISSIONER |
|
33070 |
| | | |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Kumi |
Kimura |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COMMISSIONER |
|
19394 |
| | | TEAM |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Kathleen |
Larsen |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COMMISSIONER |
|
21418 |
| | | TEAM |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Chris |
Livingstone |
|
|
None |
COMMISSIONER |
|
30539 |
| | | COPE |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Liam Murphy |
Menard |
|
|
None |
COMMISSIONER |
|
8014 |
| | | GREEN |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Michelle |
Mollineaux |
|
|
None |
COMMISSIONER |
|
15943 |
| | | TEAM |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Dave |
Pasin |
|
|
None |
COMMISSIONER |
|
12006 |
| | | NPA |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Andrea |
Pinochet-Escudero |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COMMISSIONER |
|
15526 |
| | | |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Tricia |
Riley |
|
|
None |
COMMISSIONER |
|
37733 |
| | | GREEN |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Tiyaltelut Kristen |
Rivers |
|
|
Served other |
COMMISSIONER |
|
33713 |
| | | OneCity |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
RollerGirl |
not applicable |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COMMISSIONER |
|
5453 |
| | | |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Dehara |
September |
|
|
None |
COMMISSIONER |
|
9669 |
| | | NPA |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Caitlin |
Stockwell |
|
|
None |
COMMISSIONER |
|
36856 |
| | | OneCity |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Jason |
Upton |
|
|
None |
COMMISSIONER |
|
13921 |
| | | NPA |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
Park Board |
Olga |
Zarudina |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COMMISSIONER |
|
8712 |
| | | NPA |
|
|
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Rahul |
Aggarwal |
|
|
None |
TRUSTEE |
|
18448 |
| Vancouver School District 39 | NA | NPA |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Matiul |
Alam |
|
|
Served other |
TRUSTEE |
|
20772 |
| Vancouver School District 39 | NA | TEAM |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Rory |
Brown |
|
|
None |
TRUSTEE |
|
38381 |
| Vancouver School District 39 | NA | OneCity |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Steve |
Cardwell |
|
|
None |
TRUSTEE |
|
31045 |
| Vancouver School District 39 | NA | Vision Vancouver |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Lois |
Chan-Pedley |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
41356 |
| Vancouver School District 39 | NA | GREEN |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Kyla |
Epstein |
|
|
None |
TRUSTEE |
|
38890 |
| Vancouver School District 39 | NA | OneCity |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Preeti |
Faridkot |
|
|
None |
TRUSTEE |
YES |
63807 |
| Vancouver School District 39 | NA | ABC Vancouver |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Aaron |
Fedora |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
15733 |
| Vancouver School District 39 | NA | NPA |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Janet |
Fraser |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
41179 |
| Vancouver School District 39 | NA | GREEN |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Nadine C |
Goodine |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
15051 |
| Vancouver School District 39 | NA | NPA |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Heming |
Hopkins |
|
|
None |
TRUSTEE |
|
7416 |
| Vancouver School District 39 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Milan |
Kljajic |
|
|
None |
TRUSTEE |
|
13522 |
| Vancouver School District 39 | NA | NPA |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Aaron |
Leung |
|
|
None |
TRUSTEE |
|
30007 |
| Vancouver School District 39 | NA | Vision Vancouver |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Zelda |
Levine |
|
|
None |
TRUSTEE |
|
8875 |
| Vancouver School District 39 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Suzie |
Mah |
|
|
None |
TRUSTEE |
YES |
42379 |
| Vancouver School District 39 | NA | COPE |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Kera |
Mcarthur |
|
|
None |
TRUSTEE |
|
23902 |
| Vancouver School District 39 | NA | Vision Vancouver |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Nick |
Poppell |
|
|
None |
TRUSTEE |
|
29729 |
| Vancouver School District 39 | NA | GREEN |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Jennifer |
Reddy |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
44534 |
| Vancouver School District 39 | NA | OneCity |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Krista |
Sigurdson |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
40792 |
| Vancouver School District 39 | NA | OneCity |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Gavin |
Somers |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
33933 |
| Vancouver School District 39 | NA | OneCity |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Amanda |
Tengco |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
9668 |
| Vancouver School District 39 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Hilary |
Thomson |
|
|
None |
TRUSTEE |
|
28324 |
| Vancouver School District 39 | NA | Vision Vancouver |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Rocco |
Trigueros |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
29167 |
| Vancouver School District 39 | NA | COPE |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Ashley |
Vaughan |
|
|
None |
TRUSTEE |
|
17206 |
| Vancouver School District 39 | NA | NPA |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Allan |
Wong |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
|
35761 |
| Vancouver School District 39 | NA | Vision Vancouver |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Karina |
Zeidler |
|
|
None |
TRUSTEE |
|
17710 |
| Vancouver School District 39 | NA | VOTE Socialist |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver |
School District |
Karin |
Litzcke |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
8570 |
| Vancouver School District 39 | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Vancouver Island North |
School District |
Lawrie |
Garrett |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
495 |
| Area 3 | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Vancouver Island North |
School District |
Eric |
Hunter |
John Dunbar |
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
| Area 2 | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Vancouver Island North |
School District |
Carol |
Prescott |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
| Area 2 | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Vancouver Island North |
School District |
Leightan |
Wishart |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
| Area 1 | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Vancouver Island North |
School District |
Jeff |
Field |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
| Area 1 | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Vancouver Island North |
School District |
Janet |
Deane |
|
|
None |
TRUSTEE |
YES |
0 |
| Area 1 | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Vancouver Island North |
School District |
Kat |
Tjepkema |
|
|
None |
TRUSTEE |
YES |
684 |
| Area 3 | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Vancouver Island North |
School District |
Paul |
Cann |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
462 |
| Area 3 | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Vancouver Island West |
School District |
Katie |
Unger |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
0 |
| 1 - Gold River - Village of Gold River and the Gold River Schools Attendance Area of Electoral Area 'A' SRD | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Vancouver Island West |
School District |
Arlene |
Fehr |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
| 1 - Gold River - Village of Gold River and the Gold River Schools Attendance Area of Electoral Area 'A' SRD | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Vancouver Island West |
School District |
Allison |
Stiglitz |
Joan |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
| 2 - Tahsis (Village of Tahsis and the Captain Meares School Attendance Area of Electoral Area 'A' - SRD | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Vancouver Island West |
School District |
Cory |
Hanson |
Tanner |
M |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
34 |
| 3 - Zeballos - Village of Zeballos and the Zeballos School Attendance Area of Electoral Area 'A' SRD | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Vancouver Island West |
School District |
Cyndy |
Rodgers |
F |
F |
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
42 |
| 3 - Zeballos - Village of Zeballos and the Zeballos School Attendance Area of Electoral Area 'A' SRD | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Vancouver Island West |
School District |
Jenniffer |
Hanson |
L. |
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
| 4 - Kyuquot - Kyuquot School Attendance Area of Electoral Area 'A' SRD | NA | |
|
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Vanderhoof |
District |
Tom |
Bulmer |
Craig |
M |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
679 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Vanderhoof |
District |
Jeff |
Craig |
Douglas |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
488 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Vanderhoof |
District |
Ernest |
Martens |
Peter |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
918 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Vanderhoof |
District |
David |
Van Dolah |
Leroy |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
820 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Vanderhoof |
District |
Kevin |
Moutray |
|
M |
Served different |
MAYOR |
YES |
784 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Vanderhoof |
District |
Brian |
Frenkel |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
805 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Vanderhoof |
District |
Bill |
Teichroeb |
Thomas |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
337 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Vanderhoof |
District |
George |
Funk |
William |
M |
None |
MAYOR |
|
535 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Vanderhoof |
District |
Cyndi |
Lauze |
Lea |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
869 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Vanderhoof |
District |
Spencer |
Siemens |
Emerson |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
662 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Vanderhoof |
District |
Ken |
Young |
David |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
818 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Vanderhoof |
District |
Kurt |
McKee |
Gaylon |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
229 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Vanderhoof |
District |
Henry |
Thiessen |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
418 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Vanderhoof |
District |
Brad |
Dejax |
Dean |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
397 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Vanderhoof |
District |
Eric |
Lytle |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
517 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Vanderhoof |
District |
Ken |
Holden |
Douglas |
M |
None |
MAYOR |
|
277 |
| | | |
Bulkley-Nechako |
North Coast / Nechako |
2023-03-01 |
Vernon |
City |
Brian |
Quiring |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3945 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
City |
Kelly |
Fehr |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
4538 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
City |
Kari |
Gares |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
4485 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
School District |
Robert |
Lee |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
468 |
| TEA 2 Municipality of the District of Coldstream | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
City |
Dawn |
Tucker |
|
Non-binary |
None |
COUNCILLOR |
|
3456 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
City |
Teresa |
Durning |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
4309 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
City |
Ed |
Stranks |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1860 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
City |
Ross |
Hawse |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1484 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
City |
Andy |
Wylie |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
677 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
School District |
Gen |
Acton |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | TEA 3 Village of Lumby and Electoral Areas D and E | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
School District |
Lori |
Mindnich |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
0 |
YES | TEA 3 Village of Lumby and Electoral Areas D and E | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
School District |
Sylvia |
Herchen |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
1715 |
| TEA 1 Municipality of the City of Vernon and Electoral Areas B and C | NA | ParentsVoice BC |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
School District |
Jewlie |
Milligan |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
1696 |
| TEA 1 Municipality of the City of Vernon and Electoral Areas B and C | NA | ParentsVoice BC |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
School District |
Vanessa |
Mitchell |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
2793 |
| TEA 1 Municipality of the City of Vernon and Electoral Areas B and C | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
School District |
Nellie |
Villegas |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
1567 |
| TEA 1 Municipality of the City of Vernon and Electoral Areas B and C | NA | ParentsVoice BC |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
School District |
Tom |
Williamson |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
3174 |
| TEA 1 Municipality of the City of Vernon and Electoral Areas B and C | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
City |
Scott |
Anderson |
|
M |
Served different |
MAYOR |
|
3673 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
School District |
Mark |
Olsen |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
3984 |
| TEA 1 Municipality of the City of Vernon and Electoral Areas B and C | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
School District |
Andy |
Collins |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
1810 |
| TEA 1 Municipality of the City of Vernon and Electoral Areas B and C | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
School District |
Jenn |
Comazzetto |
|
|
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
4339 |
| TEA 1 Municipality of the City of Vernon and Electoral Areas B and C | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
City |
Stephanie |
Hendy |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1578 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
City |
Brian |
Guy |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
4092 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
School District |
Philipp |
Gruner |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
2083 |
| TEA 1 Municipality of the City of Vernon and Electoral Areas B and C | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
City |
Jenelle |
Brewer |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
|
3659 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
City |
Akbal |
Mund |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
4131 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
City |
Victor |
Cumming |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
4346 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
School District |
Kelli |
Sullivan |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
YES |
1131 |
| TEA 2 Municipality of the District of Coldstream | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
School District |
Truman |
Spring |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
821 |
| TEA 1 Municipality of the City of Vernon and Electoral Areas B and C | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
School District |
Sheri |
Minard |
|
|
Unknown/Undisclosed |
TRUSTEE |
|
225 |
| TEA 2 Municipality of the District of Coldstream | NA | |
|
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
City |
Erik |
Olesen |
|
M |
None |
MAYOR |
|
530 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Vernon |
City |
Patrick |
Vance |
Charles |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1256 |
| | | |
North Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Michelle |
Wiboltt |
Juel |
F |
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
97 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Lyall |
Atkinson |
Grant |
M |
None |
MAYOR |
|
175 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
David |
Johnston |
Arthur |
M |
None |
MAYOR |
|
154 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Jalal |
Elarid |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1579 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Gary |
Beyer |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
5008 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Susan |
Kim |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
14005 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Marg |
Gardiner |
Norma |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
9255 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Stephen |
Andrew |
|
M |
Served different |
MAYOR |
|
9775 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Derek |
Pinto |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2150 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Steve |
Orcherton |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
9188 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Stephen |
Hammond |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
10042 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Janice |
Williams |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
|
7942 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Susan |
Simmons |
|
Other/Undisclosed |
None |
COUNCILLOR |
|
5130 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Anna |
King |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
9099 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Krista |
Loughton |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
12683 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Brendan |
Marshall |
|
M |
None |
MAYOR |
|
1513 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Matt |
Dell |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
13899 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
James |
Harasymow |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1154 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Jeremy |
Caradonna |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
14238 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Rod |
Graham |
Boyd |
M |
None |
MAYOR |
|
172 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Emmanuel |
Parenteau |
Victor |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2061 |
| | | Vancouver Island Voter's Association (VIVA) |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Jordan |
Quitzau |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
4093 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Jeremy |
Maddock |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2047 |
| | | Vancouver Island Voter's Association (VIVA) |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Muller |
Kalala |
Tshibanda |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1137 |
| | | Vancouver Island Voter's Association (VIVA) |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Sandy |
Janzen |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1793 |
| | | Vancouver Island Voter's Association (VIVA) |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Julia |
Alvarez |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
2308 |
| | | Vancouver Island Voter's Association (VIVA) |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Rob |
Duncan |
Muir |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2213 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Rafael |
Fuentes |
Regalado |
M |
None |
MAYOR |
|
206 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Tom |
Braybrook |
Walker |
M |
Served other |
COUNCILLOR |
|
2103 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Brian |
Klassen |
Lawrence |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1454 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Marianne |
Alto |
|
F |
Served different |
MAYOR |
YES |
15090 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Christopher Mark |
Coleman |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
10785 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Jason |
Jones |
Denny |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1456 |
| | | Vancouver Island Voter's Association (VIVA) |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
William |
Scott |
Warden |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1566 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Dave |
Thompson |
Scott |
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
12271 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Tony |
Yacowar |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
6478 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Ben |
Isitt |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
8098 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Brad |
Sifert |
L. |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1833 |
| | | Vancouver Island Voter's Association (VIVA) |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Janice |
Nightingale |
Lynn |
F |
Served other |
COUNCILLOR |
|
990 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Riga |
Godron |
|
Non-binary |
Served other |
COUNCILLOR |
|
721 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Tom |
Sinclair |
Clinton |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1069 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Shea |
Smith |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
403 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Michael |
Cameron |
James |
M |
None |
COUNCILLOR |
|
713 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Khadoni |
Pitt Chambers |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
6810 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Victoria |
City |
Christopher |
Hanna |
John |
Other/Undisclosed |
None |
COUNCILLOR |
|
665 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
View Royal |
Town |
David |
Screech |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
1055 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
View Royal |
Town |
Alison |
MacKenzie |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
1591 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
View Royal |
Town |
Judy |
Estrin |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1310 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
View Royal |
Town |
Don |
Brown |
|
M |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
1421 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
View Royal |
Town |
Sid |
Tobias |
|
M |
None |
MAYOR |
YES |
1291 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
View Royal |
Town |
Ron |
Mattson |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1553 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
View Royal |
Town |
John |
Rogers |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1601 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
View Royal |
Town |
Damian |
Kowalewich |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1677 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
View Royal |
Town |
Gery |
Lemon |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1508 |
| | | |
Capital |
South Vancouver Island |
2023-03-01 |
Warfield |
Village |
Jaimie |
Gage |
Alexandra |
Other/Undisclosed |
None |
COUNCILLOR |
|
92 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Warfield |
Village |
Deb |
Penner |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
|
219 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Warfield |
Village |
Arlene |
Parkinson |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
216 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Warfield |
Village |
Jim |
Hill |
James |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
349 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Warfield |
Village |
Fran |
Noone |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
292 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Warfield |
Village |
Frank |
Marino |
|
M |
None |
MAYOR |
YES |
429 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Warfield |
Village |
Carolyn |
Amantea |
Jean |
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
467 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Warfield |
Village |
Raymond |
Masleck |
Murray |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
305 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Warfield |
Village |
Erika |
Krest |
|
F |
None |
MAYOR |
|
126 |
| | | |
Kootenay Boundary |
West Kootenay / Boundary |
2023-03-01 |
Wells |
District |
Ed |
Coleman |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Wells |
District |
Sophie |
Fourchalk |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
24 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Wells |
District |
Josh |
Trotter-Wanner |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
67 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Wells |
District |
Jennifer |
Lewis |
|
Other/Undisclosed |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
68 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Wells |
District |
Dorothea |
Funk |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
69 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Wells |
District |
Dirk |
Van Stralen |
|
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
78 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
West Kelowna |
City |
John S |
Martin |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1882 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
West Kelowna |
City |
Jasmine Jane |
Naaykens |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1265 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
West Kelowna |
City |
Gord |
Milsom |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
4410 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
West Kelowna |
City |
Tom |
Groat |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2091 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
West Kelowna |
City |
Rick |
de Jong |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2958 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
West Kelowna |
City |
Garrett |
Millsap |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2092 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
West Kelowna |
City |
Jason |
Friesen |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2565 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
West Kelowna |
City |
Anthony |
Bastiaanssen |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1333 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
West Kelowna |
City |
Carol |
Zanon |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2518 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
West Kelowna |
City |
Tasha |
Da Silva |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2595 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
West Kelowna |
City |
Bryden |
Winsby |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
1408 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
West Kelowna |
City |
Andrew |
Kwaczynski |
|
M |
None |
MAYOR |
|
855 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
West Kelowna |
City |
Rusty |
Ensign |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
1581 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
West Kelowna |
City |
Stephen |
Johnston |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2988 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
West Kelowna |
City |
Sylvia |
Dawn |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
724 |
| | | |
Central Okanagan |
Okanagan Valley / Similkameen |
2023-03-01 |
West Vancouver |
School District |
Lynne |
Block |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
6164 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Mark |
Sager |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
YES |
6082 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Peter |
Lambur |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
5206 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Scott |
Snider |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
4809 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Sharon |
Thompson |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
5103 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Linda |
Watt |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
5639 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Mary-Ann |
Booth |
|
F |
Incumbent |
MAYOR |
|
2833 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
School District |
Carolyn |
Broady |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
6115 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Marcus |
Wong |
|
M |
Served different |
MAYOR |
|
2436 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
School District |
Dave |
Stevenson |
|
M |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
4814 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Ken |
Schultze |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3382 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Bill |
Soprovich |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
3340 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Alexis |
Chicoine |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
2325 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
School District |
Sheelah |
Donahue |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
|
4675 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
School District |
Felicia |
Zhu |
|
F |
None |
TRUSTEE |
YES |
5411 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
School District |
Nicole |
Brown |
|
F |
Incumbent |
TRUSTEE |
YES |
5844 |
| At Large | NA | |
|
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Christine |
Cassidy |
|
F |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
4446 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Tyler |
Blair |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1263 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Claus |
Jensen |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
3102 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Alavi |
Amir |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1609 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Gambioli |
Nora |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
3968 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Keen |
Lau |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
2701 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
David |
McCosh |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1354 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Eileen |
Buchanan |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
1295 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Teresa |
De Cotiis |
|
F |
None |
MAYOR |
|
80 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Elaine |
McHarg |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
2634 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
West Vancouver |
District |
Rima |
Martinez |
|
Other/Undisclosed |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
1015 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Whistler |
Resort Municipality |
Jen |
Ford |
Christie |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2198 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Whistler |
Resort Municipality |
Ralph |
Forsyth |
Desmond |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1639 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Whistler |
Resort Municipality |
Cathy |
Jewett |
Catherine |
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2262 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Whistler |
Resort Municipality |
Brendan |
Ladner |
Kim Ellis |
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
1004 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Whistler |
Resort Municipality |
Rhonda |
Millikin |
Lorraine |
F |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
628 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Whistler |
Resort Municipality |
Jeff |
Murl |
Martin |
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
1589 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Whistler |
Resort Municipality |
Sarah |
Rush |
Elizabeth |
F |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
465 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Whistler |
Resort Municipality |
Gabriel |
Pliska |
Joshua Paul |
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
362 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Whistler |
Resort Municipality |
Arthur |
De Jong |
Steve |
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2179 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Whistler |
Resort Municipality |
Jack |
Crompton |
David |
M |
Incumbent |
MAYOR |
YES |
2153 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Whistler |
Resort Municipality |
Dawn |
Titus |
Kirsten |
F |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
918 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Whistler |
Resort Municipality |
Curtis |
Lapadat |
Brian |
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
562 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Whistler |
Resort Municipality |
Tina |
James |
Pashumati |
F |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
426 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Whistler |
Resort Municipality |
Gordon |
Jeffrey |
James |
M |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
412 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Whistler |
Resort Municipality |
Jessie |
Morden |
Rose Wilhelm |
F |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
YES |
1612 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Whistler |
Resort Municipality |
Melinda |
Lopez |
Marron |
F |
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
663 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Whistler |
Resort Municipality |
Marcus |
Culver |
Lane |
M |
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
712 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Whistler |
Resort Municipality |
Brian |
Walker |
Thomas |
M |
Unknown/Undisclosed |
MAYOR |
|
259 |
| | | |
Squamish-Lillooet |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Elaine |
Cheung |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2106 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Michele |
Partridge |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2073 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Darryl |
Walker |
|
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
1811 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Stephen |
Crozier |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1443 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Garry |
Wolgemuth |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
1299 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Fiona |
MacDermid |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1570 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Erika |
Johanson |
|
F |
Served different |
MAYOR |
|
833 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Christopher |
Trevelyan |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2774 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Herb |
Amaral |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
712 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Ernie |
Klassen |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
2685 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Megan |
Knight |
|
F |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
YES |
2001 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Teya |
MeiLan |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1037 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Bill |
Lawrence |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
YES |
2080 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Lindsay |
Manning |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1001 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Carolyn |
Latzen |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
|
1132 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Anthony |
Manning |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
1921 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Scott |
Kristjanson |
|
M |
Served different |
MAYOR |
|
667 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
David |
Chesney |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
2247 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Ron |
Calliou |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
|
985 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
White Rock |
City |
Grant |
Meyer |
|
M |
Served prior to 2018 |
COUNCILLOR |
|
1354 |
| | | |
Metro Vancouver |
Lower Mainland |
2023-03-01 |
Williams Lake |
City |
Walt |
Cobb |
Lloyd |
M |
Incumbent |
MAYOR |
|
773 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Williams Lake |
City |
Michael |
Moses |
|
M |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1488 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Williams Lake |
City |
Joan |
Flaspohler |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1831 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Williams Lake |
City |
Scott |
Nelson |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1485 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Williams Lake |
City |
Jason |
Ryll |
|
M |
Served different |
MAYOR |
|
898 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Williams Lake |
City |
Craig |
Smith |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
1232 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Williams Lake |
City |
Surinderpal |
Rathor |
|
M |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
YES |
1091 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Williams Lake |
City |
Jazmyn |
Lyons |
|
F |
None |
COUNCILLOR |
YES |
1357 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Williams Lake |
City |
Marnie |
Brenner |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
1326 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Williams Lake |
City |
Sheila |
Boehm |
|
F |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
1557 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Williams Lake |
City |
John |
Pickford |
|
|
Unknown/Undisclosed |
COUNCILLOR |
|
838 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Williams Lake |
City |
Angie |
Delainey |
|
F |
Served other |
COUNCILLOR |
YES |
1403 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Williams Lake |
City |
Ivan |
Bonnell |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
1331 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Williams Lake |
City |
Kerry |
Cook |
|
F |
Served prior to 2018 |
MAYOR |
|
427 |
| | | |
Cariboo |
North Central / Cariboo |
2023-03-01 |
Zeballos |
Village |
Ernie |
Smith |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
|
19 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Zeballos |
Village |
Stacey |
Miller |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
9 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Zeballos |
Village |
Jennifer |
John |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
9 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Zeballos |
Village |
Barb |
Lewis |
|
|
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
48 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Zeballos |
Village |
Ronald |
Deck |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
43 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Zeballos |
Village |
Simon |
John |
|
|
Served other |
COUNCILLOR |
|
13 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Zeballos |
Village |
Julie |
Colborne |
|
|
Incumbent |
MAYOR |
YES |
0 |
YES | | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Zeballos |
Village |
Justin |
Janisse |
|
M |
Incumbent |
COUNCILLOR |
YES |
47 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Zeballos |
Village |
Adrian |
O'Connor |
|
|
None |
COUNCILLOR |
YES |
31 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |
Zeballos |
Village |
Angela |
Vincent |
|
|
None |
COUNCILLOR |
|
23 |
| | | |
Strathcona |
North and Central Vancouver Island / Sunshine Coast |
2023-03-01 |